Субота, 20.10.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Блоги користувачів сайту

Головна » 2016 » Вересень » 25 » Розширення сфери української мови убезпечить від деструктивного впливу інформаційного середовища Росії, - професор Мирослав Дністрянський
01:01
Розширення сфери української мови убезпечить від деструктивного впливу інформаційного середовища Росії, - професор Мирослав Дністрянський

На сьогоднішній день патріотичні сили на всіх рівнях активно обговорюють можливості й перспективи зміцнення в нашій державі україномовного середовища. Чому це так важливо, і саме зараз? Бо Україна переживає особливий етан політичного виходу з силового поля Росії.

І очевидно, що саме розширення сфери вживання української мови переконливо забезпечить нашій державі окрему культурну ідентичність, відокремлення від деструктивного впливу інформаційного середовища Росії. Але тут виникає низка запитань.

Перше: чи можливе в принципі масштабне розширення україномовного середовища? Досвід таких держав, як Чехія чи Фінляндія, які у свій час різко змінили своє мовно-культурне обличчя, а також висока частка етнічних українців (зараз це понад 80 % усього населення) підтверджує, що так. І зміни ці відбулися якраз в переломні періоди політичної історії.

Друге: чи є резерв такого розширення? Так само можна відповісти ствердно, враховуючи те, що частка населення, яке вважає рідною українську мову, є суттєво більшою від рівня її використання в побуті чи інформаційній сфері.

Наприклад, приблизно половина населення міста Дніпро визнає рідною саме українську мову, але хіба це місто є наполовину україномовним? А хіба Харків і Одеса є на третину україномовними, а саме стільки населення у цих містах вважає рідною українську мову?

Чому ж люди, які визнають українську рідною, не користуються нею на роботі, в побуті? Причин тут багато, але головна з них: російськомовність нав’язується інерційним ментальним впливом всього соціального середовища.

Отже, демографічним резервом розширення україномовного середовища є ті етнічні українці, які поки-що активно не користуються українською мовою, а також у перспективі і ті, які вважають рідною російську мову, а ще: нащадки змішаних шлюбів та деякі представники національних меншин, які раніше були російськомовними, але в умовах війни з Росією відчувають потребу в мовному переході. Третє питання:

Чому ж в Україні досі не відбулося суттєвого переходу в українське мовне середовище, хоча для цього були вже два дуже сприятливі моменти – проголошення незалежності і Помаранчева революція? Тому що після проголошення незалежності усі «командні висоти» в державі (велика власність, фінанси, інформаційні засоби, а також і значною мірою і влада) зайняли люди, неприхильно налаштовані до всього українського, які почали вмонтовувати в свідомість громадян, особливо молоді, що російська мова – це мова бізнесу, високої культури, запорука успішності тощо, а українське – так собі (патріархальне, несучасне тощо).

Наступне питання: Що зараз змінилося? Йде війна з Росією, і поступово відбувається усвідомлення того, що російська мова – це не лише мова спілкування, але й мова ворожої пропаганди. Потрохи, хоча й дуже повільно, зміцнюються позиції української мови в інформаційній сфері, вищих органах влади, бізнесі. І ці позитивні тенденції треба прискорити зусиллями всіх середовищ української інтелігенції. Тобто реально це можливо за умови синергетичного ефекту.

І ще одне питання: Які географічні контури можливого розширення україномовного середовища ? Треба розуміти, що ситуація суттєво диференційована за регіонами. І скажімо, такі міста, як Харків і Одеса у найближчі часи не стануть тотально україномовними. Тут важливо лише створити осередки цілісного україномовного середовища.

А ось великі обласні центри Центральної України можуть і мають стати переважно україномовними. Але це знову ж таки залежатиме від ситуації в столиці, яка в кожній державі подає імпульси культурного розвитку, започатковує нові процеси. А ось тенденції в Києві суперечливі, враховуючи те, що туди прибуло близько мільйона російськомовного населення з окупованих територій.

Є звичайно і багато-чого позитивного. Тобто підстави сподіватись на успішність масового і широкого переходу громадян України в україномовне середовище все ж є.

Джерело: Фейсбук.

Переглядів: 580 | Додав: Today | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.