Четвер, 18.04.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » МГО «Світовий Конгрес бойків» » 2012 » Серпень » 19 » ІВАН ФЕДЕВИЧ - ЛЮДИНА З ВЕЛИКИМ І ДОБРИМ СЕРЦЕМ
19.08.2012 (11:32)

   ІВАН ФЕДЕВИЧ - ЛЮДИНА З ВЕЛИКИМ І ДОБРИМ СЕРЦЕМ
Просвітитель Бойківського краю

Українська історія знає багато просвітителів, які заради національної ідеї готові були на найбільшу пожертву. Часто задля свого народу патріоти віддавали життя. Для Турківщини такою особистістю у міжвоєнний період початку ХХ ст. був Іван Федевич - людина благородних помислів і вчинків, справжній пастир людських душ, інтелектуал, мислитель, просвітитель. Він все своє життя стояв в обороні простого народу.

Народився Іван Федевич 19 січня 1883р. в с. Орховичі Рудківського повіту, в сім’ї вчителя. Але значну частину життя (з 1911 по 1930 р.р.) провів на Турківщині, виконуючи відповідальну душпастирську місію. Разом з однодумцями робив дуже потрібну справу духовного , національного й господарського відродження краю. У тодішніх прогресивних патріотичних друкованих виданнях писали, що о. І. Федевич був душею і серцем не тільки багатьох громадсько-патріотичних організацій Турківщини, він постійно будив національну свідомість бойків, спонукав населення, яке на той час перебувало в матеріальній нужді та політичному поневоленні, до культури і освіти .Він стояв біля витоків таких громадських організацій як «Рідна школа», «Сільський господар», «Бесіда». Його величезна й досі неоціненна роль була у створенні та функціонуванні «Просвіти».

На жаль, велику подвижницьку працю о. Федевича й досі належно не оцінено. Небагато турківчан знає, що він похоронений на міському кладовищі м. Турка, біля церкви Перенесення Мощей Святого Миколая. Та й сама могила душпастиря знаходиться в не найкращому стані. У школах про нього зазвичай не згадують, у кращому випадку - епізодично.

Через це учні, старші та й літні люди нічого не знають про цю непересічну постать.

З огляду на це, добру справу повернення із забуття та пошанування о. Федевича започаткували Василь Ланчак (адміністратор) та Олександр Писанчин (модератор) популярного сайту «Турка - перлина Карпат». Їхню ідею відкриття в дні проведення П’ятих, ювілейних, Бойківських фестин меморіальної дошки о. Федевичу на фасаді Турківської ЗОНІ №1 підтримав підприємець Любомир Яворський, надавши ініціаторам велику організаційну та фінансову допомогу. Долучився до цієї справи й підприємець Євген Яворський.

І так спільними зусиллями було зроблено перший та потрібний крок прослави духівника й учителя. 2 серпня, в урочистій обстановці, меморіальну дошку в знак пошанування відомого громадського діяча Турківщини було відкрито. Почесну місію зняти синьо-жовтий прапор з меморіальної дошки було надано кращим учням школи - Назарію Мельнику та Дані Луговій. Про життєвий шлях просвітителя гостям фестин, вчителям та учням школи, що зібралися на свято, розповів Василь Ланчак та подякував усім, хто долучився до цієї справи. На урочистому відкритті також виступила активний член Товариства «Турківщина» у Львові Любомира Беднарчик (Кланцак), уродженка с. Ісаї. А на завершення церемонії відкриття прозвучав Гімн «Ще не вмерла Україна» у виконанні знаного бойківського соловейка Назарія Тацишина.

Високо оцінив захід голова Хмельницького осередку Товариства «Бойківщина -XXI століття», наш земляк, уродженець с. Ісаї Ярослав Пузич, який теж був учасником відкриття.

Хочеться вірити, що це лише початок гідного вшанування великого просвітителя о. Івана Федевича, який залишив вагомий слід в історії Турківщини. Добре було б, якби до 130-річчя з дня його народження, яке святкуватимемо 19 січня наступного року, на могилі був споруджений пам’ятник чи погруддя патріота. Це був би гідний і заслужений вчинок вдячності душпастирю, просвітителю і патріоту за подвижницьку працю в царині духовного відродження.

Василь ВАСИЛЬКІВ.

На фото: (зліва направо) Євген Яворський, Василь Ланчак, Олександр Писанчин, Любомир Яворський.

Газета "Бойківщина" №33,2012

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: МГО «Світовий Конгрес бойків» | Переглядів: 1531 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 Наталя   (20.08.2012 01:31)
Добру справу зробили хлопці! Молодці!

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.