Четвер, 23.05.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2013 » Травень » 29 » Вітроенергетика Турківщини - думки розділилися...
29.05.2013 (18:20)

   Вітроенергетика Турківщини - думки розділилися...
Доповнено 27.05.13 - Б.Комарницький - Чи дійсно: «НІ - ВІТРОВИМ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯМ!» ???
Доповнено 24.05.13- «НІ - ВІТРОВИМ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯМ!» , «НЕ ЗБОРИ, А БАЛАГАН»
Доповнено 17.05.2013 - «..представники традиційної енергетики не хочуть пускати на ринок такого «дорогого» гравця як ВЕС...»
Доповнено 16.05.13 - Знято всі табу щодо будівництва вітрових електростанцій у Турківському районі
Доповнено 12.05.13 - Краще гроші з вітру, ніж на вітер!
Доповнено 26.04.2013

«КАРПАТСЬКА ВЕС» - КОНСТРУКТИВНА СПІВПРАЦЯ

За результатами вишукувальних робіт, проведених протягом 2-х років з визначення вітрового потенціалу німецькою компанією «ГЕОНЕТ» , аналізу інженерно-геологічних умов ділянок розташування ВЕС, проведеного Західукргеологією, висновку фахівців АН України, які протягом року вивчали питання флори та фауни, висновків можливого розташування об’єктів археологічної спадщини, підготовлених на підставі архівних та бібліографічних матеріалів НДЦ «Рятівна археологічна служба», а також розрахунків шумів та інших впливів, проведених акредитованою компанією «ГЕНПЛАН (Німеччина), розроблено проект детального плану території будівництва ВЕС. Він розглянутий містобудівною радою ЛОДА та рекомендований для затвердження.

Після проведення громадських слухань в сільських та селищній радах, декількох сесій Турківської райради та слухання в депутатських комісіях райради, дирекцією Карпатської ВЕС, ліцензованою проектною організацією КП ЛОР «Центр просторового розвитку», враховані наступні пропозиції та зауваження.

За пропозицією депутатів Турківської районної ради Володимира Лозюка та Богдана Комарницького, з метою зменшення навантаження на територію Боринської сільської ради та збереження екології, змінено положення двох вітрових ВЕУ. Мінімальна відстань від крайніх об’єктів забудови смт. Бориня становить 1250 м. На адресу інвестора надіслано запит та пропозиції про виділення коштів на часткове впорядкування стихійного сміттєзвалища на межі Завадівської та Боринської сільських рад. Відстань від лісового масиву становить більше 50 м, висота розміщення фундаментів 752 м над рівнем моря. Будівництво високовольтних підстанцій та високовольтних ЛЕП на землях Боринської селищної ради не передбачено. Для проїзду технологічного та ремонтного транспорту передбачено лише модернізацію існуючих ґрунтових доріг. Проведення капітального будівництва будь- яких споруд, крім фундаментів ВЕУ, та вирубка лісів (в тому числі зелених насаджень на території земель, що відводяться ) проектом не передбачено.

При проектуванні ВЕУ на території Ільницької сільської ради врахувано пропозицій депутата Турківської райради Романа Ільницького, а відтак перенесено розташування двох ВЕУ. Земельні ділянки в урочищі Пасіки під ВЕУ відводити не будуть.

Проектом передбачено розташування лише одної ВЕУ на висоті 751 м. Відстань від крайньої забудови с. Закіпці перевищує 1000 м. Збільшено висоту розміщення вітрових турбін до 120 м, будівництво капітальних споруд, високовольтних підстанцій та високовольтних ЛЕП на землях Ільницької сільської ради не передбачено.

За пропозиціями голови Завадівської сільської ради Івана Чудака, перенесено розташування 4-х ВЕУ, збільшено висоту розміщення вітрових турбін до 120 м.

Проведення капітального будівництва будь-яких споруд на території Завадівської сільської ради, крім фундаментів ВЕУ, та вирубка лісів (в тому числі зелених насаджень на території земель, що відводяться) проектом, не передбачено. Для підключення ВЕС до існуючих мереж буде використано існуючу ЛЕП 35 кВ ПАТ «Львівобленерго», що з’єднує с. В. Висоцьке та підстанцію Турка № 36.

У складі проекту ліцензованою організацією розроблено розділ «Охорона навколишнього середовища (ОВНС)» та обґрунтування можливої санітарно-захисної зони. Матеріали передано на вивчення в інституту гігієни ім. Марзєєва м. Київ. Рішення про наявність та розміри санітарно-захисної зони, яку можуть створювати акустичні шуми при роботі ВЕУ, буде прийнято Головним санітарним лікарем України.

Значну роботу з впровадження проекту «Карпатська ВЕС» виконано Турківською РДА. Голова Володимир Гребенюк підтримував цей проект, приймав відповідні рішення та розпорядження, які відповідають вимогам українського законодавства та можуть бути прийняті міжнародними фінансовими організаціями (інвестиційними компаніями), пройти міжнародний правовий аудит без зауважень.

Інвестиції в розвиток інфраструктури згаданих сільських рад включають: проектування та будівництво мереж доріг; модернізація існуючих електромереж; розроблення картографічної та містобудівної документації; розроблення частини схеми планування району; часткове впорядкування стихійного сміттєзвалища.

Вони будуть надані, згідно окремих договорів, на етапі проектування та будівництва ВЕС.

Інформацію щодо інвестицій в сільські ради, на територіях яких планується розташування «Карпатської ВЕС», буде викладено в наступних статтях газети «Бойківщина».

З повагою Ігор Рончевич, директор ТОВ «Карпатська ВЕС».


Доповнено 26.04.2013

Під час обговорення проекту розвитку вітроенергетики в Турківському районі, на виконкомі Завадівської сільської ради Турківського району було піднято питання про можливість оформлення земельних ділянок в користування для підприємств та приватних осіб - мешканців сіл, що входять у Завадівську сільську раду. Виявилось, що виділити земельні ділянки із дотриманням діючого законодавства дуже складно. Тому за кошти Карпатської ВЕС було замовлено та виготовлено топографічну зйомку, площею 46 кв. кілометрів території Завадівської сільської ради та частину схеми планування Турківського району. Ця містобудівна документація була передана в Завадівську сільську раду безкоштовно. Тепер можна замовляти генеральні плани сіл та землевпорядну документацію, необхідну для виділення земельних ділянок. Загальна сума освоєних інвестицій в Завадівську сільраду перевищує 200 000 гривень.

Відповідно до чинного законодавства та інвестиційних зобов’язань Карпатської ВЕС, громада Завадівської сільради може звернутися до дирекції ТОВ «Карпатська ВЕС» із проханням про виготовлення генеральних планів сіл Мельничне та Завадівка. Генеральні плани врахують потреби конкретних мешканців у виділенні земельних ділянок та складуть перспективу майбутнього соціально-економічного розвитку сіл.

Вважаємо, що треба скористатися сприятливою нагодою, долучитися до цієї роботи всім не байдужим мешканцям і надавати свої пропозиції до генерального планування сіл Завадівка та Мельничне.

Що стосується Боринської селищної ради, найбільш болючою є проблема існуючого сміттєзвалища в урочищі Вільховата, Первинне його призначення визначене, як територія для складування твердих побутових відходів, але теперішнє використання сміттєзвалища є неконтрольованим. Воно давно стихійно розширило свою територію за визначені межі і накопичує виробничі і харчові відходи без відповідної санітарної обробки. За таких умов сміттєзвалище стало джерелом антисанітарії і екологічно небезпечного забруднення довкілля. Ще однією проблемою сміттєзвалища є те, що воно розташоване на верхівці водорозділу і загрожує небезпекою двом сільським радам - Боринській і За-вадівській.

Дирекція «Карпатської ВЕС» готова долучитися (попри вирішення інших соціальних проблем Борині і Завадівки) до часткового впорядкування сміттєзвалища і підтримання його у належному стані. Вважаємо, що це невідкладне питання є доцільним саме зараз і не викликає жодних сумнівів.

Отож конструктивна співпраця з «Карпатською ВЕС», порядок якої визначається інвестиційним договором з Завадівською сільрадою, принесе лише користь громаді.

Остап ПАВЛИК, Богдан КОМАРНИЦЬКИЙ -депутати Турківської районної ради.

Газета "Бойківщина" №17,2013


ДЛЯ КОГО БУДУЮТЬ ВІТРОВІ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ?

Хочу поділитися власними думками з цього приводу, і не лише власними, але й більшості своїх колег, депутатів районної ради, які не підтримали цей проект і не дали в свій час згоди на встановлення вітрових електростанцій.

Сказати, що все в нашому районі погано - буде неправда. Є добрі справи, про які треба говорити: це будівництво школи в с. Н.Яблунька, проводяться ремонти ФАПів, в цьому році РДА запропонувала ряд цікавих програм, які, будемо сподіватися, втілять в життя. Але якщо дивитися на наш район зсередини, то всі ми бачимо, як він занепадає ... Лише стан доріг у всіх викликає емоції, які простими словами передати не можна. А які в нас народні доми, школи, бібліотеки, і навіть самі сільради? Все виглядає, як після війни.

І відповідь влади всіх рівнів: «Нема грошей». Складається враження, що нас з вами і район як територіальну одиницю в цілому навмисно доводять до зубожіння. Чим бідніші люди - тим легше ними маніпулювати. Такий момент і хочуть використати ініціатори встановлення вітрових електростанцій у нашому районі, забираючи єдине і найцінніше, що ще в нас залишилося - це наші землі. Кажу наші, бо тут народилися і поховані наші предки, за цю землю в боротьбі з різними загарбниками гинули наші діди і батьки. Люди мріяли мати власний кусок землі в Карпатах. Вони розуміли, що земля - це найцінніше, що у нас може бути. А що маємо зараз? Жителі району не всі змогли скористатися приватизацією землі, бо, по-перше - дорого, по-друге, не вистачає землі в межах населених пунктів, а за межами - важко з оформленням документів та різними погодженнями. Натомість все зроблено для того, щоб якнайменше людей скористалося правом приватизації.

Уже є зміни в законодавстві про відвід землі, і тепер не потрібно рішення райради на виготовлення проектної документації та відвід землі для встановлення вітрових електростанцій. Тобто тепер питати нас ніхто не зобов’язаний, як розпоряджатися землею за межами населених пунктів. Єдине, що зобов’язана зробити райадміністрація,це провести громадські слухання.

Землями, які є за межами населених пунктів, розпоряджається районна адміністрація і будь-коли може вилучити їх для, так званих, «суспільних потреб». Хочу наголосити, що для «суспільних потреб» - це для нас з вами. У даному випадку хочуть вилучити землю під будівництво ВЕС. Все би було добре, якби не велике «але»! Де в даному випадку є суспільний інтерес? Де є інтерес наш із вами?

Перше і найголовніше: енергетика в Україні є приватним бізнесом, вітрові електростанції хоче встановлювати приватне підприємство, яке буде виробляти електрику та продавати її в загальноукраїнську мережу. Нам електрику продає ПАТ «Львівобленерго», яке, як бачимо, також є приватним підприємством. Я зовсім не проти приватного бізнесу, я проти того, щоб нас з вами обдурювали. Якщо купляти землю для комерційного використання, то вартість одного гектара буде коштувати біля 240 тис. гривень. У нас забирають землю під будівництво ВЕС, а що нам дають натомість?

Можна було надіятися, що сільські ради отримають кошти від оренди землі, але це не є земля для комерційного використання, де орендна плата за неї велика. Згідно законодавства України, плата за землю під енергетику є мізерна.

Можливо, хтось мріє, що отримає роботу, але це неправда. Скажіть мені, де є в нас спеціалісти з монтажу чи обслуговування таких специфічних установок? Таких немає, тому надіятися на роботу нашим землякам марно.

Може хтось думає, що електроенергія для жителів району буде дешевшою? НІ, навпаки, стане дорожча, бо держава купляє її у виробників вітрової чи сонячної енергії за ціною так званого зеленого тарифу - у шість разів дорожче, ніж традиційна. Звідки беруть різницю? Різницю беруть за рахунок підняття ціни на електроенергію нам з вами, отже вона для нас буде не дешевою, а навпаки - дорожчою.

Хто може сказати, що буде відбуватися з птахами, звірами, і як це буде впливати на людей, на здоров’я наших дітей? Нас переконують, що проведені всі експертизи, ніякої шкоди вітрові електростанції не завдають. Чорнобильську АЕС у свій час теж вважали найбезпечнішою атомною станцією і, напевно, були зроблені усі висновки про безпеку. А що сталося в результаті? Тисячі загиблих і покалічених людей.

Виникає логічне питання: «За що у нас забирають землю і що нам дадуть взамін?».

Я не проти вітрових електростанцій, я проти неправильного використання наших земель. Нам потрібні проекти, які насправді зроблять наш район процвітаючим, створять нові робочі місця, забезпечать надходження коштів до бюджету, будуть розвивати інфраструктуру району. Ми зобов’язані використати екологію, красу й історію наших Карпат. Єдиний, на мою думку, і правильний вибір - це розвиток туризму і рекреації. Це забезпечить людей роботою, збереже екологію і здоров’я людей. Європа використовує гори лише в туристичних цілях, і ні в Альпах, ні в Татрах, ні у густонаселених територіях, поблизу національних парків, вітряків не встановлюють.

У нас вже готують документи на відвід земель у селах Ільник, Завадівка, Мельничне, Вовче, Бориня. Наступними будуть Н.Висоцьке, Комарники, В.Висоцьке, Мохнате. Хтось вирішив зробити з нашого району велику вітрову електростанцію!

Зараз повинні пройти громадські слухання щодо будівництва вітрових електростанцій. Ми маємо унікальну можливість самі прийняти рішення щодо нашої землі, розвитку сіл, збереження екології. Я кажу унікальну, бо тепер не депутати сільради чи райради можуть за нас це зробити (а ми пізніше будемо питати з них за правильність того чи іншого рішення), тепер кожен із нас особисто повинен взяти на себе відповідальність за свою сім’ю, за майбутнє своїх дітей і їхнє здоров’я, за своє село і район в цілому.

Для усіх нас це екзамен на те, чи ми дружні, розумні бойки, а чи нас куплять за пару гривень, і ми повіримо порожнім обіцянкам, позбавивши наших дітей життя в чудових, екологічно чистих Карпатах. Гроші, які обіцяють за ці вітряки, швидко закінчаться, а вітряки залишаться назавжди.

Бажаю нам усім мудрості і виваженого рішення.

Володимир ЛОЗЮК, смт.Бориня.

Газета "Бойківщина" №16,2013


На цю тему вже неодноразово йшлося на сторінках нашого сайту в матеріалах:

«КАРПАТСЬКА ВЕС» - ТАКИ ПРИЖИВЕТЬСЯ НА ТУРКІВЩИНІ

ВІТРОВА ЕНЕРГЕТИКА: ЗА І ПРОТИ

Карпати: для всіх чи для малої енергетики?

На Турківщині відводять землю для побудови вітрових електростанцій

У Турківському районі запрацювала перша вітрова електростанція

У Турківському районі визначилися з місцем розташування вітрової електростанції

Австрійці збудують у Турківському районі вітрові електростанції

Французи хочуть будувати на Львівщині вітрові електростанції


Цікаве доповнення:

В газеті "Бойківщина" ( №16 (1260) СУБОТА, 20 квітня 2013 РОКУ ) опубліковано три об'яви написані під копірку. В об'явах говориться про те, що в сільських радах с. Ільник , с. Мельничне та с.Бориня відбудуться громадські слухання "по обговоренню детального плану території будівництва та експлуатації вітрової електростанції «Карпатська ВЕС»" які мають відбутися 20 травня 2013р!


Краще гроші з вітру, ніж на вітер!

Всі ми добре знаємо,що вітрова енергетика — це одна з галузей відновлюваної (альтернативної) енергетики, що спеціалізується на використанні кінетичної енергії вітру.

Щодо потенціалу України в даній галузі, то варто відзначити узбережжя Чорного та Азовського морів, Південний берег Криму, вершини Українських Карпат, Кримських гір, також область Донбасу.

Слід зауважити, що всі українські Вітрові Електростанції (ВЕС) були побудовані в межах виконання «Комплексної програми будівництва вітроелектростанцій», яка була прийнята урядом України в 1997 році. Ця програма також передбачала введення в експлуатацію 1990 МВт вітроенергетичних потужностей до 2010 року. Саме в межах цієї програми було опановано виробництво ліцензованих установок потужністю 107,5 КВт, при тому, що 100% компонентів цих машин виробляються в Україні.

Чинні норми Національного законодавства у сфері альтернативної енергетики це:
- Закон України “Про альтернативні джерела енергії”;
- Закон України “Про альтернативні види палива”;
- Закон України “Про електроенергетику”;
- Закон України “Про енергозбереження”;
- Закон України “Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергетичного потенціалу”.

З 2009 року вітрові електростанції в Україні отримали право на використання зеленого тарифу. Зелений тариф (в англійській мові зазвичай використовується термін Feed-in tariff) – економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою.

За даними Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива і енергії України (АПЕУ), станом на кінець 2011 року в Україні було підключено 117 МВт вітроенергетичних потужностей.

Компанії “Вітряний парк Новоазовський”, “Вітряний парк Очаківський” і “Вітряний парк Березанський” діють в рамках інвестиційного проекту компанії ТОВ “Вітрові парки України”

Найближчим часом будівництво вітрових турбін планують розпочати компанії ТОВ “Конкорд Групп” (Казантипська вітрова електростанція потужністю 100 МВт) та ДТЕК (Ботієвська вітрова електростанція потужністю 200 Мвт).

Президент України Віктор Янукович визначив національні програми. Одна з таких програм передбачає впровадження відновлювальних видів енергетики та енергоефективних технологій – заявив Андрій Клюєв.

Він повідомив, що компанії, що ввозять технології з-за кордону, не платять ввізного ПДВ та звільняються від митних зборів. Якщо підприємства розробляють енергозберігаючі або енергоефективні технології в нашій країні, то такі підприємства протягом п’яти років не платять податок на прибуток – повідомив Андрій Клюєв.

Згідно його слів, Україна, перейняла досвід Німеччини, яка є одним з лідерів у розвитку альтернативної енергетики», – зазначив він. В результаті – в Уряді є заявки від цілого ряду компаній, які готові вкладати свої фінансові ресурси, свої технології в будівництво вітрових, сонячних та малих гідроелектростанцій.

Хочеться також відмітити, що в Україні активно розвиває свою діяльність Українська вітроенергетична асоціація, головна ціль створення якої – об’єднати всі зацікавлені компанії, структури, які хотіли б розвивати в Україні сучасну, ефективну і економічно доцільну вітроенергетику.

Андрій Конеченков (Голова правління Української вітроенергетичної асоціації), заявив - “Те, що до сьогоднішнього дня робилося в сфері вітроенергетики, виявилося недостатнім. Але головний позитив був в тому, що Україна прийняла сміливе рішення – переорієнтувала військові заводи на виробництво вітроагрегатів”.

Він також висловив свою думку з приводу інвестування в українську вітроенергетику - “Багато компаній заявляють, що вони є інвесторами, але насправді це не так. Це компанії-проектанти, які приходять сюди розвивати проекти, готувати проектну документацію. Інвестори дуже важко виходять на український ринок. І сьогодні говорити про те, що у нас дуже багато інвесторів, бажаючих інвестувати в українську вітроенергетику, неправильно. Але не все так безнадійно. Інтерес до української вітроенергетики все ж є і навіть є ряд потенційних інвесторів. До того ж, вже є готові проекти, реалізовані знову ж таки за європейськими та світовими стандартами.

За даними агентства Bloomberg, президент Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії України (АПЕУ) Віталій Давій в інтерв’ю повідомив, що обсяг інвестицій в галузь відновлюваної енергетики, включаючи сонячну й вітрову енергетику, використання потенціалу біомаси та виробництво біопалива в найближчі п’ять років може скласти близько $5 млрд.

Україна вперше включена до міжнародного рейтингу привабливості країн для розвитку відновлюваної енергетики, який щоквартально оприлюднюється компанією Ernst&Young

Україна посіла в рейтингу 32 місце серед 40 країн, набравши 37 балів із 100 можливих та випередивши таким чином Австрію, Туніс, Болгарію, Аргентину, Ізраїль, Угорщину, Чилі та Чехію. Рейтинг очолює Китай із 70 балами, друге місце за США (66 балів), а третє – Німеччина (65 балів).

За оцінками фахівців Ernst & Young, найбільший потенціал для розвитку в Україні має вітрова енергетика, сонячна енергетика та будівництво малих гідроелектростанцій.

Про те, що таке «зелена» енергетика, та яка її роль в енергетичному балансі країн ЄС та де у Польщі краще будувати вітрову ферму – розповів Войцех Штуба, керуючий партнер інвестиційної компанії TPA Horwath, співавтор минулорічного рапорту на тему вітрової енергетики в Європі Вітрові генератори над Балтикою.

Європейська Комісія вже закликала членів ЄС щороку зменшувати кількість енергії, отриманої традиційним шляхом, тобто зі спалення вугілля, нафти та газу, на користь вітрової, сонячної, біологічної та інших видів так званої «зеленої» енергетики. Причини: небагато країн ЄС мають власні поклади горючих корисних копалин, та й ті швидко вичерпуються, плюс узалежнювати спільноту від поставок енергоресурсів з інших регіонів світу є доволі ризикованим.

– В Європейському Союзі альтернативна енергетика є пріоритетним напрямком розвитку, що пов’язано з високими екологічними стандартами, до яких зобов’язує законодавство ЄС та відомий Кіотський протокол. Брюссель має перед собою високу мету: до 2020 року зробити так, аби частка енергії, отриманої альтернативним шляхом, дорівнювала 20% в загальному енергетичному балансі. Польщі, щоправда, вдалося домовитися про більш ліберальні квоти – 15%, але на сьогодні це важкодосяжний показник.

Енергія отримана з відновлюваних джерел, таких як вітер, вода чи сонце, має незаперечні переваги – вона не забруднює навколишнє середовище та є невичерпною. На 2012 рік у Польщі встановлена обов’язкова квота у 10,4% – саме стільки енергії, яку отримує споживач, має походити з відновлюваних джерел. Проте стільки «зеленої» енергії в Польщі ще не виробляють, за що країна платить штраф. Хоча Польща має гарні природні умови для потужного розвитку принаймні одного різновиду альтернативної енергетики – переконаний Войцех Штуба:

– Якщо ми вже маємо надавати споживачеві принаймні 15% енергії, отриманої з відновлюваних ресурсів, то в Польщі цю квоту можна вибрати вітровою енергетикою, ну і може трохи спаленням біомаси. Але я б робив наголос на вітрову. На жаль, наше географічне положення та природні умови не дозволяють розраховувати на розбудову сонячної енергетики, а також геотермальної чи водної. Натомість, Польща має майже досконалі умови для добування енергії з вітру. Найкращими теренами для будівництва вітрових ферм – так прийнято називати станції, які перетворюють енергію вітру на електроенергію – є узбережжя Балтійського моря, а також північно-східні райони країни. Потенціал цих регіонів є не меншим, ніж прибережних районів Данії, Німеччини та Британії, які є еталоном розвитку в цій галузі.

Найбільшим виробником енергії з вітру є Китай, на другому місці – Сполучені Штати. З європейських країн найкращі показники демонструють Німеччина, Іспанія та Італія. У 2011 році всі вітрові електростанції світу виробили 239 ГВт енергії. Багато це чи мало? За результатами дослідження, яке минулого року провели фахівці з американського університету Берклі, всі прибори, підключні до інтернету у світі, споживають від 170 до 307 ГВт. Отже, самої енергії вітру наразі навіть на глобальну мережу виявилося б замало. Розвиток вітрової енергетики в Польщі відбувається за підтримки держави та завдяки ініціативі приватних інвесторів:

– Держава допомагає виробникам вітрової енергії двома шляхами: перше – це встановлення мінімальної гарантованої вартості виробленої енергії, тобто ціни за яку її можуть купувати споживачі, а друге – це видавання так званих «зелених сертифікатів», які засвідчують екологічність виробленої енергії. Ці сертифікати можна потім продавати тим енергетичним компаніям, які не виробили достатньо «зеленої» енергії, і можуть за це отримати штраф.

Щороку в Польщі з’являються вітрові ферми спільною потужністю близько 700 МВт, і до 2020 року, на думку експерта, за умови залучення інвестицій можна вийти на рівень 7–8 ГВт. Провідну роль у розвиткові галузі на даному етапі грають приватні компанії:

– Міністерство економіки Польщі на сьогодні допускає інвестування у вітрову енергетику, але поки що саме не створює відповідних можливостей. Тому на ринку активними є приватні компанії двох типів. Перші знаходять ділянки, на яких можна збудувати вітрові генератори, залагоджують юридичні формальності, пов’язані з використанням землі, вивчають можливості підключення генераторів до вже наявних регіональних електромереж. Вони ж проводять дослідження, потрібні для створення інвестпроекту. Як правило, цей процес займає близько 5 років. В процесі будівництва вітрової ферми підключаються компанії другого типу – власники електромереж або міжнародні енергетичні холдинги, які викуповують проект і потім розпоряджаються виробленою енергією. Найбільшими вітчизняними інвесторами на цьому ринку є Tauron, Enea, PGE та Energa. Я прогнозую, що за 10–15 років абсолютна більшість вітрових ферм в Польщі буде перебувати у власності цих чотирьох фірм.

Войцех Штуба поділився інформацією, що невдовзі на вітрову енергетику в Польщі чекатимуть зміни: Міністерство економіки Польщі оголосило, що в 2017 році буде змінена наявна система державної підтримки, зокрема буде скасовано продаж «зелених сертифікатів». Тому інвестори поки що обмежили свої інвестиції в цю галузь. Хоча, зізнається експерт, якщо польський уряд запропонує більш ефективне рішення – потік інвестицій може стрімко зрости. Отже, «зеленої» енергії в перспективі буде більше.

Європарламент виділив окреме фінансування вітровій енергетиці.

Уперше в історії Європейський парламент проголосував за створення виділеної бюджетної лінії для дослідження та розвитку вітрової енергетики.

Відтепер дослідження та розвиток енергії вітру матиме власну «символічну» бюджетну лінію в 1 млн. євро на 2012 рік, повідомляє портал

«Цим голосуванням парламент визнає, що дослідження та розвиток вітрової енергетики потребують власної бюджетної лінії. Це посилює значення, яке має інвестування у вітрову енергетику для суспільства у зниженні витрат на безпечні, надійні відновлювані енергетичні системи з величезними перспективами створення нових місць», – заявила радник з питань регулювання Європейської асоціації вітрової енергетики Вільма Радвілайте.

Виходячи з наведеного, хочеться відмітити позитивні змін на шляху розвитку вітрової енергетики України, проте не слід забувати про завдання, яких залишилось чимало на шляху досягнення поставлених цілей.

Досі існує багато недоліків, таких як:
- Нестача досвіду інновацій;
- Відсутність структурних реформ в енергетичному секторі;
- Відсутність контролю за виконанням стратегічних рішень;
- Відсутність сприятливого інвестиційного клімату,

Це все і багато іншого, є причиною того, що на сьогодні альтернативна енергетика задовільняє лише лише 1-2% потреб українського ринку.

Джерела:
Офіційний сайт Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива і енергії України (АПЕУ) – http://apeu.info/
Екологічні новини – “Зелена Хвиля” – http://ecoclubua.com/tag/vitrova-enerhetyka/;
Інформаційний ресурс – “Альтернативна енергетика” – http://moesonce.com/;
Інформаційна агенція – “Голос UA” – http://www.golosua.com;
Українська служба польського радіо — http://www.polskieradio.pl;
Галузеве інтернет-видання – «Українська енергетика» — http://ua-energy.org/;
Інтернет видання – “Економічна правда” – http://www.epravda.com.ua/

Андрій Багрій , юрист ЮФ «Халас і Партнери» statuspress.com.ua


Доповнено 16.05.13

Знято всі табу щодо будівництва вітрових електростанцій у Турківському районі

Протягом двох років у Турківському районі Львівської області тривали дискусії навколо питання будівництва на високогірних територіях Боринської, Ільницької та Завадівської сільських рад вітрових електростанцій (ВЕС).

Ця проблема розглядалася на громадських слуханнях в органах місцевого самоврядування, декількох сесіях райради, де доволі прискіпливо депутати підходили до виробництва альтернативного виду електроенергії.

Здається, у цьому питанні на Турківщині зняті всі табу. Вже розроблено проект детального плану територій, на яких будуватимуться майбутні вітрові електроустановки. Він розглянутий містобудівною радою ЛОДА та нею рекомендований для затвердження.

Але прийняттю такого рішення передували реалізовані відповідні технологічні умови. Зокрема, протягом двох років німецькою компанією «Геонет» визначався вітровий потенціал, «Західукргеологією» – інженерно-геологічні умови ділянок для розташування на них ВЕС. Брались до уваги висновки фахівців АН України, які протягом року вивчали питання флори та фауни та можливого впливу на екологію вітрових установок.

Не другорядне значення мали висновки можливого впливу на розташовані в зоні ВЕС об’єкти археологічної спадщини, підготовлених на підставі архівних та бібліографічних матеріалів НДЦ «Рятівна археологічна служба». Враховано також розрахунки шумів тощо, проведених акредитованою компанією «ГЕНПЛАН» (Німеччина).

На підставі таких досліджень дирекцією Карпатської ВЕС та ліцензованою проектною організацією КП ЛОР «Центр просторового розвитку» враховані всі пропозиції та зауваження, висловлені як депутатами, громадськістю Турківщини, так і фахівцями з вітрової енергетики.

Значну роботу з впровадження проекту «Карпатська ВЕС» виконано Турківською РДА. Її голова Володимир Гребенюк підтримував таку ідею, приймав відповідні рішення та розпорядження, які відповідали вимогам українського законодавства та можуть бути прийняті міжнародними фінансовими організаціями (інвестиційними компаніями), пройти міжнародний правовий аудит без зауважень.

Інвестиції в розвиток інфраструктури згаданих сільських рад включають: проектування та будівництво мереж доріг; модернізацію існуючих електромереж; розробку картографічної та містобудівної документації; частини схеми планування району; часткове впорядкування стихійних сміттєзвалищ.

zik.ua


Доповнено 17.05.2013
«..представники традиційної енергетики не хочуть пускати на ринок такого «дорогого» гравця як ВЕС...»

У Програмі ООН із розвитку світової енергетики зокрема підкреслено, що в XXI ст., розвиненими будуть ті країни, в яких інтенсивно розвивається вітроенергетика. Зараз вона розвивається у більш ніж 30 країнах, а саме: у горах Швейцарії, Австрії, в Канаді, Німеччині, Англії, Франції, США, Іспанії, Данії, Китаї, Швеції, Ірландії, Новій Зеландії та інш. Досвід країн, де частка вітроелектростанцій уже досягла 10— 20%, показав, що розвиток вітроенергетики відбуваться за рахунок програми, котра стимулює приплив інвестицій в екологічно чисту галузь. У цих країнах діє «зелений» тариф на електроенергію - жителі додатково проплачують 7—9 центів за кВт.год спожитої ними від традиційних джерел постачання електроенергії, і кошти, які збираються, ідуть на відшкодування будівництва ВЕС. Україна планує запозичити цей досвід, а тому і виникла ідея про затвердження «зеленого» тарифу -програми, яка стимулюватиме розвиток ВЕС.

В нашій державі, на сьогоднішній день, атомні, теплові та гідроелектростанції не працюють в умовах конкуренції — вони продають свій товар за ціною, яка формується на базі розрахунків, зроблених самими станціями. Звідси зрозуміло, чому представники традиційної енергетики не хочуть пускати на ринок такого «дорогого» гравця, як ВЕС, використовуючи для цього різні засоби, в т.ч. використовуються і політичні партії, як найбільш структуровані організації, що мають вплив на мешканців території, де планується встановлення ВЕС.

У Львівській області перспективними щодо розвитку вітроенергетики є Яворівський, Мостиський, Золочівський, Сколівський, Дрогобицький, Старосамбірський та Турківський райони. Не буду повторювати всі аргументи як прихильників, так і противників ідеї встановлення вітряків у нашому районі.

Коротко хочу висловити свою думку з цього приводу, хоча згоден з багатьма аргументами мешканців Турківщини: ... наша історія унікальна, унікальна й територія Бойківщини з її природними ландшафтами. Це суцільний музей під відкритим небом: гори, храми й т.д......

З цими аргументами співпадає моє бачення щодо розвитку нашого краю на майбутнє, яке активно пропагую: «В майбутньому на Турківщині в кожному селі організовано кооперативи, працюють сироварні, пекарні без-дріжджового хліба, ковбасні цехи, олійниці, кооперативні крамниці, молочарні. Виготовляють автентичні товари народних промислів, унікальні чаї, продукти і страви. Проводять фестивалі, ярмарки, навчальні семінари. Організовано туристичні маршрути та створено умови для активного відпочинку. До місцевості приїжджає багато туристів, в т.ч. іноземних. Продукція та послуги захищені знаком: «Зроблено в Карпатах».

Хоча це не дуже порівнюється, але ж.... протягом багатьох століть в Європі, в Україні, і на Турківщині в т.ч., основним джерелом енергії була сила вітру. Вітер переміщав вітрильні судна, забезпечував рух лісопильні, крутив дерев’яні млини, які перемелювали мільйони тон зерна, не забруднюючи навколишнє середовище. У середні віки найбільш енерго-озброєною країною в Європі була Голландія — там було 100 тисяч вітряків. З винаходом парового двигуна про вітряки почали забувати.

Вітряки та сміттєзвалище - несумісні речі, або кілька слів про Боринські землі, де планується встановлення вітряків і де ще не так давно було поселення, під назвою «Вільховата Боринська».

Після війни воно ще існувало. Трохи пізніше - чи то з великої «любови» до мешканців цього хутора, чи тому, що там постійно квартирували вояки УПА та боївки ОУН, -але село виселили. Потрібно також сказати -там унікальні по родючості землі - південний схил - є свідчення живих людей - ще в 60-х роках ХХст., ці землі давали по... 40 ц пшениці з га. А що родиться в лісах -від грибів і... Саме там свого часу барон Лібіг утримував 300 бджолосімей. Вільховата - це вододільний хребет, де беруть початок дві річки. В такому місці потрібно будувати музей під відкритим небом - як це роблять у сусідній Словаччині, відроджуючи стародавні поселення.

Але є і друга сторона медалі щодо цієї території.Свого часу, десь у 80-х роках, Турківський райвиконком видав розпорядження про те, що на місці Вільховатої буде... районне сміттєзвалище. Процес пішов. А вже пізніше, так би мовити, «українська» влада продовжила цю «гідну» справу, вклавши кошти, щоби узаконити цей злочин. Тепер, по цій програмі, з усіх окраїн району, а не тільки з Турки, сюди повинні звозити сміття. Відповідно, ця унікальна територія (десятки га) перетворилась на гидке видовище. Більше того - розпочався незворотній процес утворення отруйних речовин, що розносяться по полях, різними шляхами потрапляючи до с.Бориня - в криниці, річку Бориньку, що впадає в р.Стрий, а вона, відповідно, біля Жидачева - в р.Дністер. Всього цією водою - дорогою до Чорного (Руського) моря, користуються 10 млн. людей. Та ж сама ситуація з іншого боку цього хребта - там знаходяться сс.Мельничне, Зава-дівка - і та ж річка Стрий.

Десь трохи аналізуючи «за» і «проти», прийшов до висновку: краще нехай стоять в урочищі «Вільховата» 3-4 вітряки, аніж , на майбутнє, десятки гектарів території гидкого видовища і нескінченний потік чергових партій сміття.

На засіданні постійної депутатської комісії районної ради, заслуховуючи представників компанії, яка хоче будувати вітряки, я поставив питання: «Чи згідні вони провести утилізацію сміттєзвалища за свої кошти, якщо отримають добро на будівництво вітряків?» Відповідь була ствердною, але при умові, що влада дасть дозвіл на проведення утилізації - засипати його землею та провести насадження лісу . Але, на жаль, представники районної влади, які були присутні на засіданні, тут же почали кивати - «НІ».

Будівництво вітряків, як і кожна інша справа, має свої позитиви, має і негативи.

Кажуть, що вітряки несуть загрозу для птахів. Я згоден з тим. Але виявляється, що більшу загрозу для них становлять... автотранспорт, лінії електропередач, будівництво, інш. Якби противниками встановлення вітряків виступали монахи з Матківського скиту - вони б мали моральне право про це говорити. Але коли проти ВЕС виступають люди, які користуються електроенергією, що проходить по високовольтних лініях, користуються автомашинами і не живуть поруч зі сміттєзвалищем - тут уже виникають інші думки.

Людей в селах «завели» через політичні партії, а наші районні партійні боси, не замислюючись, про що домовлялось наверху їхнє керівництво з представниками традиційної енергетики, отримавши команду зверху, тут же дали «під козирьок». Людей в селах довели до істерики. Вже трохи пізніше, при проведенні в селах так званих громадських слухань, ніхто нікого не слухав, на інших зібраннях - теж.

Зараз проводити «громадські слухання» між 3-4 родинами - це просто смішно. Не буду тут доводити, але все це є політиканство районного рівня, і не більше.

Тут доречним буде привести приклад з історії будівництва, на початку минулого століття, відтинку залізниці Самбір - Ужгород, де на сьогоднішній день на Ужанському перевалі є 8 тунелей, які завдають величезних збитків державі - поїзди простоюють. Фактично ця дорога мала йти через Турку - Завадівку - Ільник -Ропавське -Н.Висоцьке -Бітлю - Карпатське і там мав бути один тунель. Тоді виникла така сама ситуація - завадівчани, як і зараз, збунтувались і не пустили залізницю через село. Залізниця відбулася, але в іншому напрямку.

Може це й добре, а може і ні - ми і зараз не можемо сказати однозначно. Але виходячи зі стратегії розвитку на 50-100 років, яку моделюють науковці, говориться, «... люди будуть споживати ту продукцію, яку самі будуть вирощувати. Міста і села будуть занепадати (вимирати). Розвиватимуться ті поселення, що розташовані вздовж залізниці. Атомні станції будуть закриті. Електроенергію будуть виробляти сонячні батереї та ... вітряки.» До речі, один вітряк, з тих, що хочуть ставити, виробляє електрики рівно стільки, скільки споживає Бориня - 35 кВт

Ставши прихильником будівництва вітряків, бачу загрози, на які, в суперечках, мешканці сіл не будуть звертати увагу. Турківська РДА дозволи, згідно нового закону, все рівно видасть, але в суперечках громада користі не отримає - сміттєзвалище буде поширюватись, ефективних соціальних та економічних проектів не буде.

На цьому етапі важливим вважаю:
-відстояти, в часі впровадження проекту з будівництва ВЕС, закриття та утилізацію сміттєзвалища - це ключове питання;
-розробити проекти, що будуть фінансуватись інвестором і які зможуть дати в майбутньому розвиток селам, учасникам проекту;
-створити комісію, яка повинна відслідкувати зміст всіх угод при їх підписанні.

І останнє. Щодо проведення громадських слухань, які заплановані на 19-20.05.2013р. Для того, щоби провести громадські слухання, необхідно спершу розробити Положення про громадські слухання, затвердити його на сесії / виконкомі. При розробці Положення рекомендується взяти за основу виборчі округи в селах, провести на округах збори мешканців. Збори повинні висунути 3 чи 5 осіб, які і будуть представляти цю міні-громаду на громадських слуханнях. Все це повинно оформлятись протокольно. В іншому випадку ми не маємо права називати це зібрання ні громадськими слуханнями ні сходом села - вони не носитимуть навіть рекомендаційного характеру.

Ці положення мали працювати в районі вже багато років. Саме на цих зібраннях проводяться обговорення різних актуальних питань, які стосуються життєдіяльності мешканців, обговорюються стратегії розвитку в різних сферах. Саме там заслуховуються звіти сільських голів, депутатів різних рівнів, керівників комунальних організацій -шкіл, клубів, медичних закладів. Саме там виробляються рекомендації для сільських депутатів, інш. Саме на таких зібраннях людей вчать, там і формується громада села -а сьогодні ми просто мешканці цього села, які живуть за принципом «Моя хата скраю».

Богдан КОМАРНИЦЬКИЙ, депутат Турківської райради, голова СОК «Вулкан», кредитний інспектор Боринського відділення КС «Єднання» смт.Бориня.

Газета "Бойківщина" №20,2013


Доповнено 24.05.13

«НІ - ВІТРОВИМ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯМ!»

Так сказали на зборах жителі смт. Бориня сіл Мельничне, Ільник.

Відповідно до поданих оголошень в газеті «Бойківщина», 19-20 травня в смт. Бориня, селах Мельничне, Ільник відбулися громадські слухання відносно перспектив будівництва та експлуатації вітрової електростанції «Карпатська ВЕС».

Незрозуміло, чому в слуханнях не мали права брати участі жителі сіл Завадівка, Радич, Лосинець, Ясенка-Стецьова, м. Турка, хоч ВЕС впливатиме на екологію й цих населених пунктів.

Користь від ВЕС - сумнівна, незважаючи на те, що за встановлення вітряків ратують представники райдержадміністрації, деякі депутати районної ради.

Свого часу я, разом з більшістю депутатів Турківської райради, давала пропозицію про виїзд депутатської групи у Польщу чи Івано-Франківщину для ознайомлення з роботою ВЕС. Депутати навіть оформили закордонні паспорти, але поїздки так і не відбулося. Районній владі, очевидно, це не було вигідно.

Під час виборчої кампанії до Верховної Ради України лідер «ВО «Свобода» Олег Тягнибок стверджував, що в нас є навіть надлишок електроенергії. Її продають іншим країнам за нижчими цінами, порівняно з споживачами в Україні.

Альтернативним є і використання сонячної енергії. Але для цього потрібно понести більші затрати. Зацікавлених інвесторів для цього знайти набагато важче.

Кому продаватимуть цю електроенергію? Нам? Та нічого подібного. її собівартість буде набагато вищою, ніж електроенергія, яку виробляють атомні, гідро- або теплоелектростанції. За кордон? Тоді, думаю, доцільніше ставити ВЕС у Альпах (там вітри ще сильніше дмуть) чи де інде, а не в наших зелених Карпатах.

А знавцям альтернативної електроенергії хотіла б сказати, що Львівське та інші обленерго є приватизовані. Чи принесла користь для споживачів, нижчу ціну, передача їх з державної у приватну власність? Ні. Високою є заробітна плата працівників РЕМу, а ціни на електроенергію зросли, і споживачі поставлені в жорсткі рамки - попередження, відключення у випадку несплати.

Користь від ВЕС сумнівна, а шкода...

Зрозуміло, що вітрові електростанції - джерело альтернативної електроенергії. Але їх потрібно розміщувати далеко за межами населених пунктів. В місцевостях, де хочуть розмістити ВЕС в Турківському районі, жителі випасають худобу, збирають ягоди (продаж яких є суттєвим поповненням до сімейних бюджетів горян в умовах безробіття).

Якщо в кімнаті встановити вентилятор, чи корисно ним довго користуватися? Будь-який лікар відповість - ні.

Уявімо собі величезні лопасті ВЕС, які крутитимуть повітряні потоки. Я погоджуюся з тими, що це впливатиме на клімат в регіоні. Крім того, в лопасті потраплятимуть птахи, бджоли. Через Турківський район пролягають міграційні шляхи перельотів птахів (журавлів, гусей і тд.). ВЕС буде для них перешкодою, порушиться баланс в природі.

Альтернативне джерело електроенергії - ВЕС ? Сумніваюся. Наведу приклад. Свого часу в с. Явора функціонувала ГЕС. Через неї, під час повеней потерпали жителі Слободи, Завадівки, Явори, міста Турка. Закрили ГЕС - шкода від повеней стала набагато меншою.

В останні роки Завадівська ГЕС знову почала функціонувати.

Чи принесло це якусь користь для жителів району? Можливо стала дешевшою плата за електроенергію? Ні! Зате знову потерпають жителі вищеназваних населених пунктів від повеней. А чи сплачують власники кошти в районний бюджет. Де вони осідають? Якщо районна влада не може розібратися з керівництвом однієї ГЕС, то що говорити про діяльність тих численних ВЕС, які хочуть встановити в районі.

Представники ВЕС обіцяють робочі місця, якими зможуть забезпечити 300 чоловік... Абсурд! Робота на ВЕС потребує знань і навиків, високоосвічених, кваліфікованих спеціалістів, досвідчених монтажників. Вони будуть, але, звичайно, не з числа наших горян.

Для нас залишається лише праця кількох сторожів, як це є в селі Мельничне.

Як відомо, Турківщина є у заповіднику «Надсянський». Як можуть бути в заповідній зоні вітрові електростанції ?

Шановні представники «Карпатської ВЕС», попробуйте поставити вітрові електростанції в «Асканії Новій». Вам, зрозуміло, цього зробити ніхто не дозволить. А на Турківщині є заповідна зона, чому на це ніхто не зважає? і, насамперед, районна влада.

Після зборів дехто висловлювався, що громадські слухання - це формальність. А ВЕС в РАЙОНІ ВСЕ ОДНО БУДУТЬ. Я вважаю, що проти рішення громад іти не можна.

І останній аргумент: інвесторам «Карпатської ВЕС» потрібна наша земля, яку вони хочуть взяти за безцінь. Це біля 300 гектарів. Невже ми такі багаті, що - ЗЕМЛЮ - віддамо «зайдам» - просто так.

Представники «Карпатської ВЕС» задобрюють населення обіцянками впорядкувати клаптик сільської дороги, пам’ятник, збудувати кладку, дарують новорічні подарунки школам. Щось не віриться, що у них є кошти на впорядкування сміттєзвалища на Вільховатій та й на інші обіцянки.

Висловлюю щиру вдячність жителям смт. Бориня, сіл Мельничне, Ільник за мудрість і розважливість, за те, що не дозволять себе обдурити.

Мирослава ПАВЛИК, керівник депутатської фракції «ВО «Батьківщина» в Турківській районній раді.

Газета "Бойківщина" №21,2013


НЕ ЗБОРИ, А БАЛАГАН

Саме так можна сказати про зібрання представників громадськості с. Мельничне з питання будівництва на Турківщині вітрових електростанцій. Уже на самому початку було видно, що назріває конфлікт. Бо навіть перед входом у Народний дім група людей погрожувала взагалі не впустити приїжджих у приміщення. А коли, все таки, зібрання розпочалося, багато присутніх навіть не давали докінчити якусь пропозицію головуючому - Миколі Комарницькому, колишньому директору місцевої школи. І це - його колишні учні!

- Ваші вітрові електростанції шкодитимуть нашому здоров’ю, здоров’ю наших дітей! Ви нас пустите по жебрах, забравши багато нашої землі! їдьте туди, звідки приїхали, - кричали у залі в адресу гостей Терезія Яворська, Іван Нанівський, Юлія Яворська, Володимир Нанівський, Михайло Залеський.

А коли голова Львівського відділення Національної академії архітектури Олександр Ярема, директор Карпатської ВЕС Ігор Рончевич, голова районної ради Василь Дребот, Завадівський сільський голова Іван Чудак, депутат районної ради Остап Павлик, заступник директора Карпатської ВЕС Геннадій Мілешин, провідний спеціаліст Львівської обласної екологічної організації Всеукраїнського об’єднання лісівників і екологів Андрій Сенюк, начальник відділення Держземагентства у Турківському районі Михайло Юсипович, начальник відділення містобудування та архітектури РДА Петро Юдицький спробували розповісти про переваги вітрової енергетики, про те, що заплановано зробити для району, кожного населеного пункту, де передбачають встановити вітрові щогли Карпатської ВЕС, їх грубо перебивали, не даючи докінчити думку.

Під кінець зібрання депутат районної ради Мирослава Павлик організувала збір підписів місцевих жителів, які виступають “за” і “проти” спорудження вітрових електростанцій на території Турківщини. Присутні на зібранні (38 чоловік) одностайної думки не мали. Були навіть такі, що утрималися.

В. ЗАПОТІЧНИЙ.

Газета "Бойківщина" №21,2013


Доповнено 27.05.13

Чи дійсно: «НІ - ВІТРОВИМ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯМ!» ???

По – перше – не потрібно відчитуватись за всю Бориню. Учасники зібрань, які в певну силу причин, були присутні на зборах, як в Мельничному так і в Борині, після зібрання сказали: «Спасибі боринчанам за те, що вели себе толерантно і шляхетно, в порівняні з деякими «представниками однієї родини» в Мельничному».

Від себе скажу, що така сама «п’ятірка» людей була і в Борині, але вони не робили в даному випадку «погоди». Сторони робили спроби переконувати опонентів. Пробую згадати хоч один аргументований виступ противників ВЕС – повірте – не можу , бо їх не було. Черговий популізм представників однієї з політичних партій.

Присутніх на зборах, на мою думку, цікавили питання – сміттєзвалище в сотні разів шкідливіше від ВЕС. Селяни можуть втратити свої землі, де знаходяться їхні пасовища, сінокоси. адже, згідно нового закону, формується земельний банк, тобто землі за межами Борині переходять до цієї структури. – розпоряджатись в цьому випадку будуть люди з Києва, а не місцеві депутати, як це було раніше. Проблема в тому, що на сьогоднішній день, відсутній генплан селища та не розроблені карти. Вартість цих робіт становить біля 170 тис. грн.. На кошти інвестора і розраховувала місцева влада, щоби встигнути виконати ці роботи та зберегти свої землі. На сьогоднішній день в районі, по-моєму тільки одна сільська рада з с.Ластівка, вберегла себе від цього процесу – вони виготовили необхідну документацію. Решти - немає грошей.

На слуханнях в Борині, була створена комісія в складі 15 осіб, яка працюватиме в період між слуханнями і, яка повинна відслідковувати всі процеси, що пов’язані з питаннями ВЕС в т.ч. з питаннями інвестиційних проектів та інформувати мешканців селища.

Думаю, що не знайдеться якогось провокатора, щоби запідозрити мене у співпраці із владою чи у сповідуванні ідеології теперішньої правлячої партії. Завжди маю свою думку і в даному випадку теж Але змушений наголосити, чи вірніше запитати – в якому році та якою політичною силою розроблялись Закони України, вносились до них зміни, розроблялись програми по вітроенергетиці в Україні?. Розроблялись ці документи, коли при владі були інші політ сили. Це була вимога Євросоюзу. Вона і зараз лишається в силі. А тому теперішня влада і впроваджує ці програми.

Якщо через декілька років, в Україні прийдуть до влади політичні сили, які зараз в опозиції до ВЕС, повірте, що ситуація на місцях зміниться на «все до навпаки» - ці ж самі агітатори будуть переконувати нас про те, які корисні ці вітряки і т.д. Так багато наголошую на «політизації цього економічного питання» тому, що бачу і розумію звідки «ростуть ноги». – більшість людей теж добре бачить, хто задіяний в цих процесах.

«…щось не віриться, що у них є кошти на впорядкування сміттєзвалища на Вільховатій та й на інші обіцянки».

Нарешті за сім років, відколи став депутатом райради, почув вимовлене слово «сміттєзвалище» з уст представника такої потужної політсили на Турківщині. Моєму обуренню немає меж. Бо з сміттєзвалищем, на мою думку, ми вже спізнились. І вітряки будуть і сміттєзвалище буде…

Річ в тому, що депутати райради, маючи рішення від 2009року, яке зобов’язувало РДА, розпочати пошук нової земельної ділянки під смітник, могли спокійно змусити виконавчу владу в т.ч. і міську, ще восени закрити це стихійне сміттєзвалище. Так! Саме стихійне. Обласна санепідемстанції нещодавно вдруге заборонила вивозити на Вільховату відходи, бо немає відповідної документації та дозволів. Окрім тільки того, що міська рада має акт на земельну ділянку і то, приватизація здійснена не зовсім законно – за рішенням Боринської селищної ради від 2002року, хоча після цього, спохватившись, депутати декілька разів, відміняли своє ж рішення, але… це справа до прокуратури, але….

За закриття смітника, шановні політики районного масштабу, треба було поборотись восени. А для цього необхідно було чуть-чуть натиснути на владу, щоби влада дала дозвіл на його закриття. . Інвестори були згідні, адже смітник і для них річ занадто неприємна. Цей проект вони б втілювали залюбки і в першу чергу. А щодо грошей для утилізації смітника – для кого розрахований цей примітивний вислів?.

Чому вже зараз пізно займатись цим питанням? Та тому, що на Львівщину поступило 10 млн. грн.. субвенцій з Києва. З них 3млн. 133тис. грн. вже отримала Турківщина на розвиток території за … найбільший відсоток відданих голосів на виборах 2010року за партію регіонів.. Ці ганебні кошти, відповідно, будуть використані на так ж ганебну справу - узаконення сміттєзвалища в урочищі «Вільховата».

Тепер поглянемо – у 80-ті роки більшовики відкривають смітник на Вільховатій , за часів України, їхні однопартійці та внучата, при мовчазній згоді ура-патріотів, узаконюють його на невизначений термін. Маю одну надію, що інвестор на Вільховату прийде. І за власною ініціативою та можливостями змусить цих внучат забратись звідтам , одягнути їх у комбінезони та рукавиці робочі, стати біля транспортера та сортувати побутові відходи на території, де вони зявляються, виробляючи при цьому біогумус, пластифікатори, продаючи скло, картон, метал, інш.

«жителі випасають худобу, збирають ягоди (продаж яких є суттєвим поповненням до сімейних бюджетів горян в умовах безробіття»

Так було сотні років. Але зараз, коли їдеш дорогою біля смітника, вдовж якої продають ягоди, зупиняєшся питаючи цих неосвідчених (нехай мені вибачать ці люди) - де вони збирали плоди – вони відводячи очі, показують на територію, протилежну від смітника. Хоча місцевим добре відомо – там це добро не росте. Ці прості люди краще від нас розуміють, що продавати дари природи, зібрані на смітнику, не можна (м’яко сказано), а тому і відводять очі. Вирішувати проблему з дикоростучими та з молоком, потрібно іншим шляхом – жаль, що ця тема нікого не цікавить.

Сміттєзвалище поруч з регіональним парком «Надсянський» - річ, яка сприймається позитивно?

Не буду вже також втомлювати читачів та писати коментар, щодо землі під ВЕС, де називається цифра 300га, замість 25га в кінцевому результаті. Скажу лиш – потрібно відслідковувати угоди.

Богдан А. Комарницький


Теги:  Турківщина, вітроенергетика

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 6388 | Додав: Admin | Теги: Турківщина, вітроенергетика | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 591 2 »
2
59 Богдан Комарницький   (03.06.2013 00:49)
Я вдячний п.В.Ланчаку, що він уміло «витягає» на поверхню питання духовності, історії саме нашого краю, економіки, інші пріоритети. Це ключові речі для нашого розвитку. Соціальна сфера – це наслідки по яких можемо спостерігати чи правильно рухаємось чи ні. На мою думку дуже добре, що в коментарях навкололо теми ВЕС, помаленьку, головне толерантно, починаємо виходити за рамки тільки цієї теми. Для Турківщини, це корисно.

Подобаються коментарі п.Віктора. Маю на увазі його пріоритети на духовність. Подобаються відповіді п.Яворського 90 з ухилом на економіку. Думаю, що ці наші «навчання», які ми проводимо в коментарях, корисні, в першу чергу, для нас самих і їх треба продовжувати прямо в цій темі, а надалі час покаже, чи потрібно створювати щось окреме.

Питання духовності, історії та економіки - за часи назалежності України, на Турківщині, не обговорюються взагалі, особливо це стосується органів місцевого самоврядування, виконавчої влади. І дуже прикро, що в районі, на сьогоднішній, немає реального бачення розвитку цих напрямків та розвитку району в цілому.
Якщо подивитись на програми розвитку, які розробляє РДА та затверджує райрада на 2013 рік, то побачимо - 90 відсотків коштів , виділених на програми розвитку (соромно, що дуже мізерні кошти) - це гарно подані соціального спрямування програми. Черговий популізм, показуха. Замість того, щоби поступово людям дати вудочку, навчити їх ловити рибу - ми в черговий раз підкинемо їм дрібної рибини. Які наслідки від цієї політики будуть в майбутньому - нікого не цікавить?

Однієї думки з п.Яворським, щодо нерентабельності будівництва сміттєпереробного заводу.
В цій темі хочу доповнити декілька слів про програму, розроблену владою для нашого району в питаннях, щодо збору та вивозу так званих відходів. Скажіть – де здоровий глузд, щоби сміття возити з Красного, Хащова, Сянок, Ільника, Боберки, напевно з Головського, з Турки, на Вільховату на вододільний хребет? На мою думку ті незначні об’єми відходів, повинні утилізуватись саме там, де вони утворюються. Для менших сел робити кущові смітники.

Питання Турківських відходів повинна вирішувати міська рада при допомозі РДА. Тих декілька машин, що вивозяться з міста в тиждень, можна сортувати, як роблять це в Польщі. Перше сортування здійснюють мешканці - це тверді відходи та органічні.
Надалі з органічних відходів в т. ч. паперу, картону, за допомогою каліфорнійського червяка виробляється біогумус – чорнозем, який в магазинах купляють наші жінки для вазонів.

Щодо твердих відходів.
Стоїть невеличкий транспортер, біля якого працюють троє людей – один накидує відходи на трансортер, а два інші в комбінезонах, рукавичках, стоять біля нього по сторонах та сортують ці відходи. Окремо метал, окремо скло, окремо пластик, інше. На такі речі є купці. В Україні вони теж є. Міська рада вже пробувала продавати картон, метал, скло.

Надалі ці прості технології можна вдосконалювати – ставити «січкарні» для подрібнення пластика, з метою зменшення об’ємів для перевозки. Замість десяти машин, щоби перевезти пляшки, потрібна всього-навсього одна машина. Встановлювати печі та з пластика виготовляти пластифікатори, які використовуються при виробництві бруківки і не тільки. Для цього проекту потрібна незначна територія – по розміру менша четвертої частини Турківського стадіону. Комунгосп такі території має. Бракує однієї речі – знань та бажання. Важливим, на початку цього процесу – є підтримка через різні програми, підрозділу, який виконує цю роботу. Кошти потрібні мізерні, в порівнянні з такими цифрами, які помпезно озвучує влада: «В цьому році нами залучено для сміттєзвалища 3 млн. 133тис. грн.»
Звучить !
А скільки млн.. грн.. вже заховано в смітнику ?

0
58 Victor   (30.05.2013 08:58)
«Перший підхід».

Невже в СРСР не було мотивів для розвитку? Думаю, що якби на народні гроші не робили революції по світі, не штампували бомби, не влаштовували собі рай князі та не вивозили злитками золото до зарубіжних банків, а поділилися з народом та вклали в економіку освіту й т.д., то мотиви були б ще й які. Але коли при владі стояли брехачі, бандюки та злодії, як і завжди, то про який розвиток може йти мова? Впхаймо цей правлячий апарат в Америку, чи в будь яку розвинену державу, і ця держава за рік стане жебрачою. Тому справа не так в об’єктивних проблемах, як в суб’єктивних. Немає людей розумних.

«Другий підхід».

Суспільство може розвиватися при будь якому ладі, при умові, що людьми керують не матеріальні мотиви, а моральні, духовні. Повернуся до Сулеймана. Він сказав, якщо в суспільстві немає справедливості, то в ньому немає благодаті. Ну і нагадаю слова Льва Толстого про те, що в якщо в державі більша половина народу бідна, то тут немає християнства. Якщо до влади приходять люди з рівнем моралі, підґрунтям якої є матеріальне збагачення, то в такій державі ніякого розвитку не буде. Людство існує не для створення собі матеріальних благ. Ціль цього існування набагато глибша, вона лежить у вченні Христа, якого людство відкинуло і вклонилося мамоні. Скільки потрібно людині для того, щоб жити з Богом? Не так вже й багато. Але для того, щоб жити з дияволом, замало багатств світу. Звідси й виникають проблеми, як економічні, так і духовні в кожній країні світу, незалежно від добробуту, чи якогось ладу.

Згадаю передвиликодний матеріальний бум, чи передріздвяний. Народ скуповує щось до святкової трапези. Що пропонують на прилавках? Відполіровану олією гнилу ковбасу, гнилу рибу, протухле масло, та ін. товари, термін зберігання яких вийшов ще рік тому. Хто пропонує? Ті, хто створює конкуренцію в торгівлі й бореться за гаманець клієнта? Та ні. Продає хам своєму хаму, бо знає, що прийшовши до його прилавка, отримає такий же самий гнилий товар. Чи є тут якісь духовні мотиви? Тут мораллю й не пахло. А ось за гроші такий хам отруїть і рідну матір. Куди не глянь, всюди матеріальний стимул. Навіть піп довго не зможе махати кадилом, якщо йому не будуть золотити руку. Чи багато ми зустрічали людей на своєму віці, котрі б керувалися в своєму житті духовним? Дуже мало. Тому й не маємо ніякого духовного розвитку. Залишилось одне хлебтання з корита й життя ради цього корита.

Ну і спроектуймо це на вітряки. Хто тут про кого піклується?

2
57 yavorsky90   (30.05.2013 01:26)
Може це і банально звучить, але відповідь на ваше питання одна: винна держава. Винна через те, що не створила хороших правил гри. Як є у світі: там, де є мегаприбутки, одразу створюється конкуренція. Наприклад, дуже вигідно возити техніку з Польщі. Іван це робить і файно живе. Петро дивиться на Івана, теж починає робити так, і в Турці вже два продавці. Вони між собою за клієнта конкурують, і ціна падає до нормального рівня. Все, мегаприбутків нема.

Але як є в Україні. Заробляють, наприклад, шалені гроші в якісь сфері. Так робиться все, щоб інших гравців у цю сферу не пустити. Вигадують всякі ліцензії, дозволи, регулювання. Василь як заробляв фірманом мільйони, так і заробляє, бо Микола не може отримати ліцензію на то, щоб бути фірманом. От тому дуже часто кінцевий споживач дійсно переплачує за товари і послуги. І винна держава, бо за таких правил гри вона лояльна до одних, але нелояльна до інших. І в політику тому і йдуть, щоб змінити статус з нелояльного, на лояльного.

І дуже не погоджуся з вами про те, що держава не має звідки. Просто створені такі схеми, що поки гроші спустять з верху до виконавців, то ці гроші перейдуть через 10 власників, кожен з них щось відкусить, і на справжню ціль нічого не залишається.

Тому вибирати до влади треба інших і контролювати своїх обранців. Щоб пан Тягнибок хоча б раз на рік приїздив в Турку в кінотеатр зі звітом і звітував за свою роботу в раді.

3
55 yavorsky90   (30.05.2013 00:59)
Перший підхід (коли всі функції робить держава) успішно розвалився в СРСР і зараз доживає свого часу в Північній Кореї. Така модель суспільства не життєздатна по одній простій причині - в людей не має мотивів для розвитку, оскільки левову частку доходу забирає держава і перерозподіляє.

Другий підхід (та ж Швейцарія, Європа США) - це коли суспільством керують індивідуальні мотиви. Держава - це арбітр на ринку. Вона не є учасником економічних процесів, а лише їх регулює. Але в Україні реалізована перекручена версія такого підходу, бо держава і є учасником ринку (40% ВВП становить діяльність держави), і дуже поганим регулятором. Тому у нас все так погано. Але це ж не значить, що ринкова економіка погана тільки тому, що в нас її погано реалізовують.

0
54 Богдан Комарницький   (28.05.2013 10:32)
"Не треба мені корови, нехай в сусіда здохне."

Раз в коментарях зявилось слово "корова", то при нагоді змушений розповісти одну історію, яка весь час "крутилась на язику", але...

Справа в тому, що в 2007 році, до Борині мною було залучено МБО "Хайфер проджект інтернешенл" для впровадження проекту під назвою "Надання допомоги сільським родинам у Турківському районі".
(МБФ - американці скидаються по 20, 50, 100 і більше доларів, формують благодійний Фонд, який надає допомогу по всьому світу. Проекти цей Фонд впроваджує більш, як в 100країнах світу. В Україні вони впровадили 65 проектів. Таких фондів є багато і вони працюють в різних сферах)

Цей проект відбувся, має певні позитиви, має слабкі сторони та має певні продовження. Справа не про це.

За два дні до відкриття проекту, (а це газети, телебачення, сотні людей на сільській площі, гості з району, області, Києва, США.) - мною до Борині було завезено 15 штук корів симентальської породи - тільні нетелі вагою 500-600кг.
15 родин саме з Борині, виявили бажання отримати цих корів-красунь. Забігаючи наперед скажу, що на сьогоднішній день ці корови дають 25-30 літрів молока. Найбільшу к-ть молока дає коровина у м.Турка у члена нашого кооперативу п.Я.К.. А це 35 літрів молока на день. Вартість такої корови на сьогоднішній день, якщо купляти на племзаводі, становить 15-17тисяч грн.

За день, вірніше за пів дня до відкриття проекту, до мене почали підходити люди, які дали згоду отримати в дар, безплатну коровину. Вибачались, але відмовлялись. Хтось взагалі не давався знати, ховався.

Вияснилось, що такі самі наші "економісти-політикани", в останні дні переконували цих людей: "Не беріть ці корови, бо прийдуть москалі і заберуть їх !???". З 15 родин, 8 відмовилось. Я скоренько почав обдзвонювати по селах своїх знайомих, щоби не набратись позору. Люди дали згоду, все пройшло добре.

Скажіть: "Як таке можна назвати?". Чи не "подібні залізні аргументи", приводяться і сьогодні. Шановна опозиція. Не в образу сказано. Попробуйте впровадити хоча б один проект, який на вашу думку, буде найбільш корисним, найбільш не шкідливим. Вийдіть з ним до людей. Побачите - ви отримаєте шалений опір - в залежності від велечини проекту. (це вже фізика)

Я кажу своє бачення по Борині. В Борині на сьогоднішній є 5 релігійних громад та... 39 політичних партій. Ні! Не зареєстрованих. Коли подивитись протокол виборів, то можна побачити - від 15 виборців-прихильників однієї партії і до 180 прихильників, або членів цієїї партії за 39 партію. Село роздроблено. В інших селах чи в Турці, ситуація подібна. І правильно пише п.Віктор, хіба, що він говорить за економічний бік справи і не на цьому рівні, а я кажу за політичну сторону. Бо політика повинна обслуговувати економіку. І як вибудовується політика, таку маємо і економіку. - в нашому випадку, добробут людей жалюгідний.
При такій політиці, ми ні один проект не зможемо впровадити ні економічний ні соціальний.

Давайте залишемо політику верховній раді, а на місцях будемо мати розуміння, що з нами так свідомо роблять, роздроблюючи нас, та вибудовуючи свої інтереси. Давайте навчимось відмовляти, коли поступають команди зверху і, коли бачимо, що це не корисно для місцевої громади.
Давайте займатись розвитком громад, слів, яких боїться вся влада і не тільки на Турківщині. Бо при цьому підході, треба "пахати", вчитись, інш. Саме в цих словах, а вірніше в процесах, повязаних з цими словами і захований добробут людей. Там і духовність захована.

Найбільшу загрозу бачу в іншому, - як і ця влада, так і опозиція не запропонувала людям ні на рівні району ні на рівні області ні на рівні держави жодного економічного системного проекту. Ні до тепер ні на майбутнє. Не хочу вже говорити за специфіку нашого Карпатського регіону. Прийде час, існуюча економіка розвалиться, як розвалився Союз, бо і це штучно підтримується і це штучно підтримувалось за рахунок продажу нафти, газу. Поставки товарів в крамниці припиняться, бюджет розвалиться, соціальні програми закриються. А люди до цього зовсім неготові. Але це окрема тема. для інших коментарів. . Головне про корови та "залізні" аргументи проти них...

0
53 KRAYANYN   (28.05.2013 09:46)
Хіба закриття смітника в одному місці і перенесення в інше вирішить проблему з сміттям? Місцева влада так дбає про чисту єнергетику, що будь-якою ціною хоче проштовхнути проект "Карпатської ВЕС". Якби це було щиро і вони дісно дбали за район, то знайшли б інвестора на будівництво сміттєпереробного заводу. Та чомусь цього не відбувається. Майбутнє дійсно за зеленою енергетикою, та не в цьому випадку. До-речі так ніхто і не відповів які сусідні райони вже дали згоду на будівництво вітряків.

1
56 yavorsky90   (30.05.2013 01:02)
Зі сміттєпереробним заводом мабуть нічого не вийде - сміття район генерує замало, а довозити звідкись навряд чи будуть. Навіть при набагато більших містах немає сміттєпереробних заводів, не кажучи вже і про столицю. А в той час шведи настільки успішні в цьому, що імпортують сміття для своїх заводів і отримують з цього безліч теплової енергії.

1
51 Victor   (27.05.2013 21:29)
«https://www.youtube.com/watch?v=-O2M3Mxk-uE»

Сміх тай годі. Німеччина!!! немає грошей на зелену енергетику. До 2020 року лишень 20% такою енергією там будуть користуватися: туалет, настільна лампа, зарядка ліхтарика, а ось 80% будуть купувати в Україні для своєї економіки. А ось в Україні кошти на зелену енергетику є. Звідки? У приватників. А приватники звідки мають? Щоб мати гроші, потрібно так вибудувати суспільство, щоб одні жили в злиднях (звідси гроші в приватників), а інші піклувалися про їхнє здоров’я. Тепер давайте подивимося на правовий механізм приватника й держави в Європі і у нас. Недавно по телебаченні транслювали одну із серій «Роксолани». Там по базарі ходив чиновник і карав тих, хто підло торгує: проценти, неякісний товар і т.д., він сказав, що торговці порушують закони Аллаха. За Польщі, Австрії, тут по базарі також ходили відповідні люди й канчуками надоумлювали ґоїв, котрі відступали від державних законів про торгівлю (про це розповідають старші люди). Сьогодні тут не діють ні закони держави, ні Аллаха, ні Христа. Тут діють закони диявола. Взявши в руки народні землі, князі будуть на них робити свої гроші. Добре. Нехай. Але шановні, чому від ваших реверансів така біда в народі?: села вимирають, народ тупіє, немає коштів на життя, ліки, навчання й т.д. То ви ще й піклуєтесь про чисте повітря для цього народу? Дай Бог вам здоров’я, за те, що той народ перед смертю зможе бодай хоч раз дихнути свіжим повітрям, скинувши разом з тілом ваше ярмо, яке ви разом з душпастирями навалили на його шию, самі не кивнувши пальцем в бік його виконання. Ганьба! Читайте моральне та практичне богослов’я, тут сказано, що чиновник, чи пастир, котрий не піклується про матеріальне та духовне становище народу, сидить на шиї цього народу, п’є його кров, користуючись плодами його рук, марно дістає зарплату, а участь його по смерті разом з багачем, котрий плював на бідного Лазаря. «Добродії», ви відпали не тільки від християнської моралі, ви відпали від звичай моралі людської, яку тільки може вмістити людина поза християнством.

1
52 yavorsky90   (28.05.2013 00:00)
Повірте, Вікторе, якщо зараз нічого не робити, то десь в 2018-2019 році Україна сама почне закуповувати електрику. Ресурс енергоблоків нашихи елктростанцій давно себе вичерпав, а нові капітальні вкладення ніхто не робить. То ж не відомо ще, чи не пригодяться нам вітряки в найближчому майбутньому.

0
50 Свідок   (27.05.2013 20:33)

0
49 Свідок   (27.05.2013 20:30)
Одним словом не жінки, а вар'ятки!

В. ГЕТЕ
Поведінка - це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя.

1
48 Victor   (25.05.2013 23:10)
Злодійня приймає у ВР закон про альтернативні джерела енергії і починає його «протискати» в життя, мов «верблюда у вухо голки». Закон розроблений і прийнятий під тих, хто «вміє робити гроші». Кінцевий результат: ще більше збагачення групки «кровосісів» і ще більше жебрацтво народу. Гроші, які мають іти на соціальні проекти, будуть текти в їхні кишені. Формальні балагани-збори, які пробують організовувати чиновники, щоб обдурити народ, являються чистою комедією. У місті, де не можуть дати собі ради з «гівном», ревниво взялися за «чисту» енергію. Сміх тай годі. Сьогодні прочитав в газеті статтю про те, як переаховування грошей ночами знімає стрес, тамує біль, і мало не доводить до оргазму. Лишень в такій державі, як наша, така терапія може знайти своїх прихильників. Але не забувайте й про те, що той, хто немає що рахувати, буде ставати з кожним роком злішим за пса й чекати свого часу.

0
47 KRAYANYN   (25.05.2013 09:41)
В одній із статей на цю тематику написано, що сусідні райони вже давно дали свою згоду. Хто знає які саме?

0
44 Admin   (24.05.2013 23:59)
Програма будівництва ВЕС тут http://turka1.at.ua/file/Prog_VES.rar
Я вже колись її викладав.

Згідно з цією програмою планується здійснити 3 проекти.

Проект ТОВ «Карпатська ВЕС», планована потужність 30 МВт, за межами
с. Мельничне, с. Завадівка,с.Ільник, смт. Бориня - 12 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна


Проект ТОВ «Вовчанська ВЕС», планована потужність 40 МВт, за межами с.Вовче та с.Жукотин, с.Лімна. -16 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна

Проект ТОВ «Ільницька ВЕС», планована потужність 30 МВт, за межами с. Ільник та с. Радич та с Ясінка Стецьова.-12 сучасних вітрових турбін потужністю 2,5 МВт кожна

За трьома проектами планується розмістити 40 вітрових турбін.
Якщо вірити п.Мирославі Павлик під кожну турбіну треба відвести 300 га / 40 = 7,5 га. Повна маячня. Чи уявляє собі п.М.Павлик яка це площа ? Не гонорово так дурити свій народ.

Викладаю фото, які надіслала мені користувач Фейсбуку. Це діюча ВЕС в Новоазовському районі Донецької обл.
На фото видно скільки землі відводиться під вежу ВЕС. Також добре видно ,що земля не вилучається з с/г використання.
2
46 yavorsky90   (25.05.2013 01:49)
Так, я читав. Однак програма не відповідає на основне питання - земельне. Крім того - це позиція райради, а офіційна позиція і вимоги інвестора по земельному питанню - невідомі. Якогось підписаного меморандуму про спільні дії теж не опубліковано. Тому цілком очікувано, що люди налаштовані проти, оскільки нічого про це в деталях не знають. 

На місці влади (якщо вона дійсно особисто не зацікавлена в проекті) варто було б в першу чергу озвучити позицію по землі і цим зняти всі питання і перейти до наступного етапу дискусії. Але оскільки цього не робиться, то припущення про особисту зацікавленість і якісь тіньові схеми має право на існування.

1
42 KRAYANYN   (24.05.2013 21:29)
Суперова пропозиція!

2
41 yavorsky90   (24.05.2013 21:05)
Та що ж таке? Чому стільки шуму? Опублікуйте пропозицію інвестора, опублікуйте підписану угоду про те, що земля під вітряками не стане власністю інвестора. Опублікуйте підписані декларації, угоди про співпрацю та інші документи, які мають юридичну силу і зобовязують до дій або забороняють дії. І наміри всіх стануть очевидними: хто хоче чи не хоче землю, чим керується інвестор і влада. І все, проблема вирішена. Тоді вже можна дійсно дивитися і приймати адекватні рішення. А так більшість аргументів "за" і "проти" - це суцільна маячня.

0
43 Admin   (24.05.2013 22:45)
Звичайна буря в стакані...
Особливо мені сподобалося про вентилятор в кімнаті та про те ,як  вітрогенератори будуть крутити вітровими потоками та змінюватимуть клімат в регіоні.
Сміх та й годі... biggrin

1
45 yavorsky90   (25.05.2013 01:32)
Так-так, клімат від цього постраждає найбільше. Але коли немає нормальних аргументів, то підходять будь-які.

1
40 Victor   (22.05.2013 09:37)
Це дуже добре. Лисі гори перетворюються під пасовища худоби та плацдарми для шаленої кількості вітряків. Скоро і Бойківшина стане країною вітряків, сиру та баранів.

P.S. А в Данію я б залюбки поїхав за кошти фірми ВЕС, щоб через свої очі побачити це шалене диво та трохи вкусити від їхнього життя. Може тоді б мене й переконали. Моя сім’я та родина по 7-ме коліно, а також друзі та знайомі також би не відмовилися від цієї просвітницької подорожі. А ще ми б хотіли поїздити по Європі і подивитися, як там живуть люди пліч-опліч з ВЕС. Це було б дуже корисно для тутешньої пропаганди. Тоді відпала би всяка потреба складати пункти про екологію, санітарні зони, землю та інше. Навіщо мені тоді мені різьбити? Поставлю на своїх полях по вітряку, біля них буду пасти вівці, робити сир, курити файку й жити до 100 років.

0
39 Свідок   (21.05.2013 19:56)
Вітрова енергетика зараз є найпопулярнішим видом альтернативної енергії у світі. Оскільки вітроагрегати на сьогодні є найдешевшими поновлювальними джерелами енергії.Найрозвинутішою вітровою країною в Європі вважається Данія. Саме там встановлено більше половини усіх вітроагрегатів у Європі. За нею йде Німеччина та Голландія. Потрібно противників вітрової енергетики звозити в Данію щоб через свої очі вони побачили цю шалену кількість вітряків в населених пунктах, а місцеве населення живе в сереньому 87 років. В 2010 році у Швеції українські заробітчати ходили із здивованими фізіаноміями через надзвичайно велику кількість вітряків.Швеція вважається нвйбільш соціальною та екологічно чистою країною в світі.

0
38 Руслан   (21.05.2013 18:48)
Нідерланди - це країна вітряків, польдерів і чудового сиру.

0
37 Месінг   (13.05.2013 20:47)
Щоб рости, необхідно змінюватися. Ви не можете рости, якщо ви постійно залишаєтеся на одному місці, якщо ваші погляди і образ думок не змінюються. Наше життя постійно змінюється. Це безперервний процес. Як тільки наше життя припиняє змінюватися, наш ріст зупиняється.

1
36 Victor   (11.05.2013 10:49)
Поряд з людством, котре існує й визнає себе цивілізацією, існують і інші цивілізації, зі своїм ієрархічним устроєм, видовим складом, відносинами й т.д. Це все живе довкола людини, - починаючи з бактерій, рослин і закінчуючи тваринним світом: комахи, птахи, риби, звірі й т.д. Не визнавати їхнього існування, не бачити в цьому користі для себе, обоюдного гармонійного розвитку – безумство. Зникнення одного з виду – втрата частини себе. Насильство над ним – насильство над собою. Створюючи вигідні умови для себе, комфорт, ситість і т.д., ми заганяємо довкілля в концтабір, налаштовуючи його проти себе. Людство протистоїть світу і світ протистоїть людству – вони зжирають один одного в боротьбі за існування, за виживання. Доки триватиме ця боротьба, відомо лишень одному Богу, але те, що ми не задумуючись над цим, не можемо взагалі відносити себе до такого виду, як «людина розумна». Виховні та навчальні заклади, Церква, суспільні організації, десь щось «попискують, мов миша з під мітли», але діло дальше писку не йде. Говорячи про птахів в темі, та ВЕС, мусимо визнати, що ВЕС поставлять на шляху пташиних міграцій. Як будуть впливати наднизькі частоти на птахів, можна лишень здогадуватися. В санітарну зону людина не піде, там буде висіти табличка, а от для птаха санітарна зона буде визначатися межею впливу на нього частот. Так само як і для всього довкілля. Хтось загине, хтось пристосується, в когось відбудуться патологічні зміни, а хтось перекочує в інше місце. На місці залишиться людина з новими проблемами.

До речі, я не бачу в пунктах пункту про утилізацію ВЕС після закінчення її експлуатації. Це дуже важливо, бо я бачив фотографії поламаних ВЕС, які покинуті компаніями напризволяще. Страшний бардак. Чи тут знову надіються на мудрого бойка, котрий не дасть нічому пропасти й розтягне ВЕС по садибах, як розтягнув все Союзне майно?

1
30 Вуйко   (10.05.2013 20:29)
Повністю згоден.

1-20 21-39
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.