Неділя, 17.02.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2013 » Липень » 19 » ІСТОРІЯ ТУРКИ У СВІТЛИНАХ
19.07.2013 (18:23)

   ІСТОРІЯ ТУРКИ У СВІТЛИНАХ

Цікава постійнодіюча фотовиставка про наше місто, яка дозволяє заглянути в його сиву давнину і розповідає про життя, побут та діяльність жителів Турки, розгорнута у фойє Турківського навчально-виховного комплексу (новій школі).

Понад 100 світлин експонується на ній. Навіть під час літніх канікул двері НВК відчинені, отже кожен бажаючий може зайти сюди, переглянути цю унікальну експозицію і таким чином дізнатися про історію свого рідного міста.

Наприклад, на одному із знімків видно, що у Турці були не один, а два замки: перший - там, де школа-інтернат, другий - у районі нинішньої вулиці Молодіжна. На іншому зафіксовано центр міста, ще на іншому -казарму польського гарнізону. Є тут і Турка кінця XIX століття, і замок м. Турка XVI ст, залізничний міст, який почав функціонувати в 1905 році, а у 1904 році було закінчено його будівництво. Є багато давніших знімків, на яких ратуші ще нема, а з цього випливає, що наша ратуша не така вже й стара. Впадає у вічі фотографія тами (греблі) на річці Литмір, неподалік поліклініки (1915 р.) Зі знімку видно, як все тут гарно та акуратно зроблено, незважаючи на те, що в ті часи не було такої техніки, як зараз, дно викладено плитками, кажуть, його навіть підмітали. А ось на іншій світлині сфотографована дорога з Ліктя, а також бачимо на одній із світлин дерев’яний міст, який був прокладений не попри пожежну, як тепер, а поруч з нинішнім Ощадбанком.

Багатим надбанням виставки є фотографії людей, які були значними історичними постатями в історії Турки. Скажімо, Йосип Яцкуляк -секретар гміни в Турці. На іншому фото відзнятий Владислав Пульнарович - секретар сейму, який був головою каси взаємодопомоги хворим, а його батько - начальником пожежної частини. До речі, на стенді також є світлина, на якій зображений батько Пульнаровича. Поруч - фото бурси (приміщення нинішнього райвідділу міліції), де депутат Народної ради Мар’ян Вагнер видає наказ про початок будівництва бурси (1927 р.)

- Ми обов’язково використаємо ці світлини у своїй краєзнавчій роботі. Залучимо школярів до пошуку нових історичних даних про місто, змусимо дітей заглянути в старі домашні альбоми, розпитати у своїх дідусів і бабусь, що вони знають про Турку. Вихованці НВК дістануть можливість досліджувати історію районного центру, життя та діяльність визначних людей Турки і району. Тут справді є над чим працювати всім - і вчителям, і школярам, - каже натхненник та організатор цієї унікальної фотовиставки, директор Турківського НВК Геннадій Когут.

..

На світлинах видно прекрасний сад перед ратушею, міський базар, насичений численними торговими рядами, що засвідчують, яким важливим торговельним центром було колись наше місто. По фотографіях цікаво досліджувати , які історичні події мали місце в нашому місті. Ось на одній із них (9 жовтня, 1914р.) дві сотні січових стрільців від залізничної станції, приїхавши з Лужка, ідуть строєм попри тартак (теперішній РНД) на фронт Розміщено тут дуже багато матеріалу, пов’язаного із життям о. Івана Федевича - духовного батька ОУН на Турківщині. На одному із знімків висвітлено похорон Івана Федевича: 35 священиків ідуть з процесією, людьми заповнена вся центральна дорога Є свідчення, що того дня всі магазини і маленькі торговельні лотки були закриті. На тому похороні був присутній сам мер міста, німець за національністю. До речі, його суворо попередили: якщо він буде на цьому похороні, то звільнять з роботи. Але всетаки він віддав шану Івану Федевичу, за що наступного дня був звільнений з роботи. На стенді розміщено фото Мирона Утриска, організатора ОУН на Турківщині. З фотографій видно, на якому високому рівні була поставлена в районі туристична робота. Тут і знімок відкритого басейну у с. Розлуч, і покої Строїнських у Сянках, і вілла барона Лібіга у Борині, маєток Рубінштейнів у Беньовій. Це говорить про те, що у свій час багато заможних людей відвідували наш край.

На виставці є Турка у фотографіях після першої світової війни, і після Другої світової, тобто в період відбудови.

..

Роботу над збагаченням музейної експозиції в Турківському НВК планують і далі продовжувати. Навіть стенди розміщено таким чином, щоби матеріал, який буде зібраний учнями, можна було добавляти додатково.

- Ідея створення такої виставки виникла тоді, коли я переглянув світлини на Інтернет-сайті «Турка - перлина Карпат». Мені сподобалося, коли під час Всесвітніх бойківських фестин подібна виставка була організована в місті, лишень знімків було дещо в меншій кількості. І викликала вона живий інтерес у гостей свята, - каже Геннадій Когут,- Тому й вирішив зібрати все це і створити своєрідну фотовиставку. Цей проект не потребував великої суми грошей, тим більше, що фінансову підтримку одержали ми від батьківського клубу «Меценат», який діє при нашому НВК. Два тижні витратили на те, аби знайти фотографії і посортувати їх хронологічно, ще тиждень, аби віддрукувати, і стільки ж часу пішло на розміщення знімків . Надіємося, що ця виставка буде задіяна під час наступних Бойківських фестин і конгресів, або при організації будь-яких інших районних свят. Бо на Турківщині чогось подібного ще немає.

Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №29,2013

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 1347 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.