П'ятниця, 20.04.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » МГО «Світовий Конгрес бойків» » 2015 » Серпень » 15 » З'їхалися бойки здалека і зблизька (день третій)
15.08.2015 (09:35)

   З'їхалися бойки здалека і зблизька (день третій)

8 серпня вже звично розпочали свою роботу науково-практичні та мистецькі заходи Третього Світового Конгресу Бойків

Зранку згідно з програмою Конгресу відбулося вшанування пам'яті видатного просвітителя Турківщини о. Івана Федевича .

На жаль, турківчани та гості Конгресу проігнорували цей захід . Можливо, був невдало вибраний час (9:00).

До заходу долучилася голова Товариства «Бойківщина» в Великобританії Ніна Гринаш , голова Хмельницького осередку товариства "Бойківщина" Ярослав Пузич , модератор нашого сайту Олександр Писанчин. Присутні помолилися на могилі , згадали про основні віхи громадської діяльності о.І.Федевича , обговорили деталі необхідної реконструкції надгробка.

***

Після цього ми помолилися біля статуї Матері Божой в центрі міста та завітали до читального залу центральної бібліотеки де розпочиналося засідання комісії з проведення літературно-краєзнавчого конкурсу ім.Мирона Утриска.

З вступним словом до присутніх звернулася голова журі літературно-краєзнавчого конкурсу ім.Мирона Утриска Віра Олексіївна Бончук. Вона розповіла про організацію цьогорічного конкурсу , представила учасників зустрічі .

Звичайно ж , зважаючи на важкі часи особлива увага була прикута до гостей з Донеччини. Вони розповіли з якими труднощами їм вдалося приїхати на Конгрес в Турку. Ганна Лисенко прочитала свої вірші "Зі сходу - на захід" , "Бойківська ностальгія " та короткий прозовий твір "Чому так?" , які до сліз розчулили присутніх.

Зі сходу - на захід.

Моя душа летить в Карпати,
Як птах додому навесні
Лиш тут собою можу стати,
Бо тут усе близьке мені

Оці ялинки і смерічки,
Блискучі роси на траві,
Струмки, які біжать до річки,-
То предків відгуки живі.

Тут навіть люди особливі:
Бажання волі - їхня суть,
Вони красиві і сміливі,
Наш прапор гордо в світ несуть.

Так легко з кожним спілкуватись,
Вони як сестри і брати,
До них я хочу приєднатись ,
В майбутнє хочу з ними йти.
Бойківська ностальгія

Чи то мі ся таке снило, чи мі ся здавало ,
Що я в своїм селі ріднім ще раз побувала.

Йшла-м гостинцем аж до церкви та й стала-м на мості
-Слава Йсусу , рідна Чорно , йду до тебе в гості

Подивилам-ся на воду , що плине в долину,
Пригадало-м тата й маму, і цілу родину.

Як колись я на Щекхівку до школи ходила,
А повбіді то-м на пашу корови гонила.

В тамтім лісі збирали-змо гриби та ожини,
А ту росли на кичарці солодкі малини.

Кілько раз туди ходили мої босі ноги,
Заки нас не розлучили далекі дороги.

Чи то мі ся всьо приснило , я й сама не знаю,
Якби мож , вернулабомся до рідного краю.

Чому так?

М'яка , як шовк , зелена трава під ногами. Пахучі смерічки , що вибігли на гірські схили і тягнуться до самого неба. Дзвінкі потоки , що збігають у долину і зливаються у гомінливу річечку , яка весело стрибає по камінцях...

Колись давно звідси вивезли моїх батьків і змусили жити у степах. Я народилася там , де часто дме сухий вітер , а літнє сонце випалює всю рослинність. Земля тріскається від спеки і марить осінньою прохолодою й дощем , а потім пухнастим снігом , що вкриє поля. Часом тріскучий мороз сковує землю і озимина вимерзає... Це Донеччина. Тут я живу.

Та чомусь душа моя постійно лине у Карпати. Миттєво долає тисячі кілометрів і десь бродить по тих лісах , шукає затишок і спокій.Чи то дух пращурів її тягне , чи голос крові озивається , чи якась інша причина ?

Я її вмовляю , благаю повернутись до тіла , переконую , що тут також гарно. Гіркуватий присмак розквітлих абрикос, жовті пухнасті кульбаби по балках та темно-червоні воронці по степах. Безмежжя соняшникового цвіту і запашні кавуни та дині. А головне - тут моя домівка , найдорожчі мені люди...

Здається переконала. Але варто лиш почути українську пісню , побачити карпатський пейзаж по телевізору чи стару дерев'яну церкву - і душа вже там. Там їй легко й затишно. Чужі люди стають близькими , бо мислять так , як я, мають ті ж самі пріорітети. Беру свою душу за чуба й тягну додому. Показую їй проліски , що тягнуться назустріч сонцю , а ноги провалюються в старому почорнілому снігу , що ніяк не хоче розтанути. Гладжу душу м'якенькою і лагідною ковилою , а вона тікає від мене і натикається на високі кущі амброзії , пилок якої сиплеться в очі і забиває ніс. Шукаю квітів по серпневих балках , а натикаюся на розгалужисті будяки...

Душа пручається , виривається і летить швидше вітру туди , де їй добре.

Я народилася і все життя прожила на Донеччині. Не можу сказати , що мені тут погано. Маю сім'ю , чималу рідню і друзів. Виховала не одне покоління школярів , які мене поважають. От тільки душа ,чомусь, цього розуміти не хоче. Ниє , квилить і за першої-ліпшої нагоди намагається втекти у далекі гірські ліси.

Ганна Лисенко 06.06.2014р

Привітала учасників засідання голова Товариства «Бойківщина» в Великобританії Ніна Гринаш . Вона дуже тепло відгукнулася про ту роботу , яку роблять організатори конкурсу та його учасники , побажала всім наснаги та творчих злетів , розповіла про свою тугу за рідним краєм.

З цікавість присутні вислухали виступ історика-краєзнавця з м.Долина Дарії Бібик. Вона наголосила на необхідності збереження цього конкурсу та на його надзвичайній важливості для збереження українського слова. Д.Бібик закликала популяризувати нашу культуру , автентику , доносити всі проблеми в цій сфері до верховної влади. Вона також окреслила проблеми збереження та розвитку української мови , яка в наш час потерпає від впливу інших мов.

Дуже емоційним був виступ Катерини Воробець з Калущини. Вона розповіла про свої фольклорно-етнографічні розвідки , про труднощі з виданням таких матеріалів та прочитала свої вірші.

Журналіст-краєзнавець з Києва Наталя Кляшторна привітала всіх учасників , розповіла про волонтерську роботу на сході країни , про необхідність популяризації українського слова (особливо , серед дітей сходу країни).

Василь Ланчак , адміністратор сайту "Турка - перлина Карпат" , ознайомив присутніх з заходом по вшануванню пам'яті видатного діяча Турківщини в міжвоєнний період отця Івана Федевича та коротко розповів про діяльність цієї неординарної особи.

Детальніше з виступами учасників засідання комісії можна ознайомитися прослухавши аудіозаписи:

***

В 12:00 в залі Турківського НВК №2 відбулася конференція: «Національно-визвольна боротьба, якій немає кінця» - національно-визвольна боротьба ОУН, УПА на Бойківщині в 1941 – 1952 рр.

Геннадій Когут: "Конференцію відкрив Микола Михайлик. Були представники з Дрогобича, Івано – Франківської області, Львова. Запрошеними були бійці батальйону ОУН на чолі з комбатом Миколою Коханівським.

Всі виступаючі говорили про те, що визвольна війна триває, про роль Степана Бандери, про визвольний рух на теренах Турківщини і про ті завдання, які стоять перед українськими націоналістами сьогодні.

Говорилося також про надзвичайну важливу роль активного протистояння інформаційній війні проти України, добровольчих загонів, про те, що революція не завершилася, що продовження буде обов’язково, про необхідність покарання всіх злочинців попередньої і теперішньої влади.

За результатами роботи одноголосно було прийнято відкрите звернення до П.Порошенка."

Відкрите звернення до Президента України

Ми, учасники конференції «Національно-визвольна боротьба, якій немає кінця» в рамках ІІІ Світового конгресу бойків, звертаємось до Президента України та висловлюємо свою незгоду із політикою держави у питаннях оборони України проти російських окупантів

ВИМАГАЄМО:

1.Визнати агресивні дії Росії проти України війною.
2.Скасувати Мінські домовленості.
3.Звільнити всіх політичних в’язнів – борців за Україну.
4.Притягнути до кримінальної відповідальності винних у розстрілі Небесної Сотні, винних в організації Іловайського котла, поразки під Дебальцевим та в інших військових злочинах.
5.Припинити переслідування бійців добровольчих батальйонів та надати їм правовий статус офіційних військових підрозділів.
6.Притягнути до відповідальності винних в економічних злочинах проти України.

Звернення прийнято одноголосно

08.08.2015р. м. Турка

***

В цей же день в смт Бориня відбувалося засідання круглого столу на тему : « Розвиток кооперації на Бойківщині (минуле,сучасне,майбутнє) »

Разом з головою Товариства «Бойківщина ХХІ століття » Петром Косачевичом, заступником голови Товариства «Бойківщина ХХІ століття » Михайлом Яворським та модератором нашого сайту Олександром Писанчиним ми вирушили в Бориню.

В приміщенні навчально-практичного центру СОК «Вулкан» , де власне і мав відбутися круглий стіл , нас тепло зустрів гостинний господар , голова СОК «Вулкан» Богдан Комарницький.

Ще до початку засідання круглого столу він провів невелику презентацію , де представив гостям зразки продукції кооперативу , розповів про стародавні технології їх виготовлення (бездріжджового хліба , твердих сирів , іншої молочної продукції).

Після короткого вступного слова Б. Комарницького присутніх привітав голова Товариства «Бойківщина ХХІ століття » Петро Косачевич.

У своїй доповіді він розповів про організацію Конгресу та майбутніх бойківських фестин , про труднощі які доводиться переборювати при їх підготовці , про роботу товариства , про участь наших митців в культурних заходах в Україні та за кордоном.

Окремо Петро Іванович висловив ідеї створення в Турці школи мистецтв для збереження автентичного бойківського мистецтва та створення музею під відкритим небом - скансену. Він побажав всім присутнім здоров'я та закликав до наполегливої праці для розвитку та процвітання Турківщини.

Далі було надано слово директору департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Наталі Хмиз. Вона висловила своє захоплення від усього побаченого на Турківщині , відзначила значний потенціал краю та необхідність розвитку кооперації , засвідчила свою безумовну підтримку кооперативного руху. Наталя Хмиз нагородила Богдана комарницького почесними грамотами.

Привітав присутніх голова Турківської районної ради Володимир Лозюк. Він побажав кооператорам здійснення всіх задумів , окреслив проблеми , які потребують негайного вирішення (в т.ч. і з боку влади), навів конкретні приклади , де кооперація може дати хороші результати. Він наголосив на необхідності популяризації кооперації в районі та назвав кооперативи запорукою об'єднання громади навколо справжньої цілі.

Богдан Комарницький розповів про деякі цікаві історичні дані. Він наголосив , що в нашому краї колись успішно працювали сільськогосподарські підприємства , які постачали свою продукцію по всій Європі.Він закликав присутніх довідродження та розвитку кооперації , що може стати запорукою розвитку та процвітання Бойківщини.

Надзвичайно цікавим був виступ Петра Маковського , якого присутні жартома назвали головним кооператором Галичини. Він детально розповів про теоретичне підгрунтя та великий потенціал кооперативного руху , про свій досвід створення виробничих підприємств та кредитних спілок. П.Маковський навів багато прикладів успішної роботи таких підприємств в Європі.

Далі присутні поділилися думками щодо розбудови інфраструктури району, про ремонт дороги в Борині , про перспективи ремонту дороги Бориня-Мохнате результатом якого може стати збільшення потоку туристів в регіон.

Детальніше з виступами учасників круглого столу можна ознайомитися прослухавши аудіозаписи:...
...

***

Завершились шахово-шашкові турніри пам’яті Степана Попеля, визначного шахіста світу, чемпіона Львова, Парижа, Північної Америки, світського канцлера митрополита Андрея Шептицького, уродженця с. Комарники Турківського району.

Організаторами турніру були сектор молоді та спорту Турківської райдержадміністрації (завідувач Віталій Михайлечко) та федерація шашок Львівської області (президент Іван Ільницький) за спонсорської підтримки фірми «Ніка Захід» (директор Дмитро Смуток). Змагались у цих турнірах 65 учасників з 10 областей України. Враховуючи таку представницьку кількість титулованих учасників, шахово-шашкові турніри проходили під свій патронатом голови Турківської райдержадміністрації Олега Лабецького.

Богдан Москаль: "У змаганнях з шахів перше місце посів турківчанин майстер ФІДЕ Юрій Лембак – 8 очок з 9 можливих, друге – кмс Ігор Дідух (Львів), третє - першорозрядник Петро Рогач (Турка), які набрали по 7 очок. Кращий результат серед жінок показала Зоряна Курчик (Старий Самбір) – 6 очок, серед юнаків – Назар Павлик (Турка) – 6,5 очка та серед дівчат – Діана Дем’ян (Турка) - 4 очка.

У шашковому турнірі, в якому брали участь найкращі по рейтингу шашкісти України, переможцем став Євген Івашко з Дніпропетровська з результатом 16 очок з 18 можливих, друге місце посів міжнародний гросмейстер, віце-чемпіон світу Сергій Бойко з Харкова – 15 очок, третє – кмс Тарас Турчин (Тернопільська обл.) – 12 очок. Кращий результат серед жінок і дівчат показала Оля Малетич (Турка) – 11 очок, а серед юнаків – Руслан Монич (Турка) – 10 очок .

Усі переможці та призери нагороджені кубками, медалями та цінними призами."

...
...

***

В 16:00 відбулося заплановане засідання з підбиття підсумків, звітів Конгресових комітетів, рад , асоціацій, круглих столів, конференцій, пленарних засідань , на якому були присутні голова Товариства «Бойківщина ХХІ століття » Петро Косачевич , голова Турківської РДА Олександр Лабецький , голова Турківської районної ради Володимир Лозюк , голови обласних осередків товариства "Бойківщина" , гості Конгресу.

В ході обговорення були проаналізовані заплановані заходи та дана відповідна оцінка їх рівня організації. Загалом Конгрес признано таким , що відбувся , а організацію задовільною.

Впродовж обговорення в залі звучала гостра критика на адресу організаторів , вказувалися недоліки, висловлювалися конструктивні пропозиції. Окремо наголошувалося на необхідності врахування цього досвіду з метою недопущення окремих недоліків під час проведення наступних конгресів та фестин.

На завершення присутні подякували Петру Івановичу Косачевичу за його невтомну працю та висловили одностайну думку про звернення до Президента України з клопотанням про присвоєння Петру Івановичу звання "Герой України". Голова Турківської РДА Олександр Лабецький підтримав таку ідею.

***

Наостанок мені пощастило потрапити на церемонію нагородження після закінчення футбольного матчу між ветеранами м.Турка та м. Старий Самбір. Футболістів тепло привітали очільники району - голова Турківської РДА Олександр Лабецький та голова Турківської районної ради Володимир Лозюк . В своїх виступах вони побажали футболістам міцного здоровя , наснаги, процвітання спорту в наших районах. Олександр Лабецький вручив почесні грамоти футболістам обох команд.

Василь Ланчак

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: МГО «Світовий Конгрес бойків» | Переглядів: 1475 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 3
0
3 vuiko   (16.08.2015 23:18)
Хочу прокоментувати інтерв'ю О. Лабецького про Конгрес ( http://turka.at.ua/news/2015-08-16-2247 ), а особливо фразу: "Сьогодні ми вже твердо можемо констатувати , що Третій Світовий Конгрес Бойків відбувся попри песимізм та "вставляння палиць в колеса" з боку певних чиновників" (так як саму статтю коментувати не можна).

Саша, дякуємо за роботу (і те що вдається, і те що ні). Але є одне "але". Назви, будь ласка, тих чиновників, які "вставляють палиці в колеса". Ну серйозно, ну ти ж вихідець з Майдану, а риторика - як в ригів-недобитків: "певні чиновники роблять певні корупційні і антигромадські дії, ми певним чином з ними боремось і досягаємо певних результатів" angry . Ну що за фігня, ну серйозно, Саша? Ти голова адміністрації - то позвільняй нафіг тих чиновників, що "вставляють палиці в колеса". Чи ти доки будеш їх терпіти? Най до кінця каденції тобі "вставляють палиці в колеса"??? А як не можеш звільнити, то скажи про це публічно - не можу тому-то і тому-то. Громада зрозуміє! Але хоча б буде знати, хто саме "вставляє палиці в колеса", почне несхвально до них ставитись і після громадського осуду такі самі покинуть свої посади і не будуть "вставляти палиці в колеса".

А то складається враження, що ти там повністю безпомічний, борешся з вітряками як Дон Кіхот, замість того, щоб розрубати "Гордіїв Вузол" раз і назавжди. Після Майдану памятаю тебе грізного, рішучого, готового на зміни - а зараз ти що, заразився "чиновницькою хворобою" і здувся? Чи ти боїшся пану Василю сказати, що то за "певні чиновники"? Бери приклад з грузина, який в Одесі сильно не цацкається: "вставляєш палиці в колеса - шуруй під три чорти", і ше й з копняком. А ти? Ех... Я розумію, щось не получається, на щось немає досвіду і знань, для чогось обмежені фінансові ресурси тощо... АЛЕ ТИ Ж КЕРІВНИК!!! То будь відкритим, рубай правду-матку, а не займайся "певною" риторикою.

П.С. І ще - придумай якісь проекти крім суботників-прибирання, бо то вже трохи скучно. Наприклад, допоможи міській раді організувати хоч якийсь мінімальний розбільний збір сміття. Перевір, чи в школах дітям розказують про роздільний збір. Махни на мадяри і подивися, як там збір сміття організований (навіть попри те, що значний відсоток людей не платять). Бо "певна" риторика (а-ля "давайте всі вийдемо порибираємо Турку") вже стає трохи заїждженою. Та й треба боротись з причиною а не наслідками. Подумай про це.

0
2 Admin   (16.08.2015 10:21)
Дякую, п.Віктор, за високу оцінку. Хотілося одною ... посидіти на всіх стільцях , але це , як відомо , ще нікому не вдавалося smile . До того ж , програма Конгресу була надзвичайно насиченою

0
1 Victor   (16.08.2015 07:08)
Відколи у Турці проводять подібні заходи, це, напевно, найперший такий найдетальніший опис святкових подій. Дуже змістовне висвітлення. Велике спасибі п.Василю за цю титанічну працю. А Петро Іванович Косачевич дійсно вартує звання «Героя України», хоча, на мою думку, він в людських серцях давно вже ним є. Такими людьми живе місто, живе держава. Це достойний приклад для наслідування.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.