Понеділок, 19.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Січень » 1 » КНИГА ПРО ДОВБУША
01.01.2016 (17:13)

   КНИГА ПРО ДОВБУША

    Петро Зборовський

Вдруге. Через 256 літ. У місті над Стриєм-рікою. Хіба вже не під замком вельможного пана Калиновського, а в книгарні «Під гербом Сас» появилась у продажу книга «Олекса Довбуш». Видання милує зір книголюбів не лише художньо-поліграфічним виглядом, а й захоплює своїм змістом. У цьому заслуга автора, невтомного краєзнавця, дослідника, турківчанина - Петра Зборовського. Зібрані відомості про відомого опришка, гуцула, захисника скривдженого простолюду подано у формі легенд, переказів. Присвячена книга 313-им роковинам від дня народження і 270-ій - від дня смерті Олекси Довбуша.

Повертаючись до перебування у 1744 році народного месника у Турці, до нас дійшла така версія. Олекса Довбуш з своїми помічниками тоді приклеїв на брамі згаданого Калиновського записку. У ній йшлося про видачу грошового викупу за визиск простих робітників. Суворою була погроза: «Коли не зробиш цієї ласки, то буде тобі, як пану Золотницькому з Борщева».

Калиновський не настрашився, а виставив охорону. Тоді Довбуш з своєю ватагою напав під Шименкою на корчму, залишивши від неї лише згарище.

Допитливі цінителі нашої сивої давнини багато почерпнуть зі вступної наукової праці Петра Андрійовича. У ній він панорамно розкрив діяльність народного героя як у біографічному плані, так і у звитяжному, а ще аргументовано довів те, як високо цінили опришка, борця за соціальну справедливість, визначні особистості України. Зосібно, Іван Франко: «Довбуш був князем Карпат, орлом повітря, оленем борів, паном ланів аж до Дністрової води... Перед Довбушем тремтіли сильні, корилися горді, на нього надіялися слабі, бідні і гноблені».

Твори подані у двох варіантах - у прозовому і музично-пісенному. У перший увійшли легенди «Топірець Довбуша», «Три волосини Довбуша», «Навчання опришків», «Добра душа» (по записах Тетяни Гекіншмідт з м. Вижниця). Далі подані бойківські легенди у записах Петра Зборовського. Легенду «Олекса Довбуш у Беньовій» розповіла Олена Вархол з с. Нижні Турочки. Світлої пам’яті Ярослав Сеньків з м. Турка переповів легенду «Довбуш у Борині», легенду «Побратим Довбуша» оповів Володимир Андрушко з с. Ісаї.

Легенди «Про криницю Довбуша» та «Скарб Довбуша» з захопленням читатимуть жителі Турківщини завдяки оповідачам з сіл Верхня Яблунька і Кіндратів Степана Кузишина і Зосі Кльоб. Немалий інтерес викличе легенда «Скрипка Довбуша», записана дослідником на Сколівщині.

Велике зацікавлення у горян викличуть легенди про Довбуша у піснях. Ось хоч би такі: «Легенда про Довбуша і Марічку», «Велика співанка про Довбуша» (записані з вуст 94-річного Михайла Зузуляка з Верховинського району). Його земляк В.Коліщук проспівав довгу, довгу «Пісню-хроніку про Олексу Довбуша». У ній віддзеркалено все життя легендарного опришка.

Добре знали про Довбуша у Румунії, зосібно на теренах Мармарищини. Захоплювалися його відвагою, хоробрістю. Про нього складали легенди, пісні, оповідання. Дослідницька стезя Петра Андрійовича привела його і до них. Від Івана Фрішти і Олекси Бевка була записана чудо-пісня «Ой Довбуше-Довбушуню». І не хіба записана, але й покладена дослідником і музикознавцем П.Зборовським на ноти.

Немає сумніву в тому, що наполеглива народознавча праця та творчий хист дадуть Петру Андрійовичу можливість яскраво відтворити опришківський рух у досить популярному жанрі-повісті. Дійти в тій царині до блискучого рівня художників друкованого слова Миколи Устияновича і Гната Хоткевича - авторів повістей «Месть верховинця» та «Довбуш».

Йосип СОЗАНСЬКИЙ, член Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини».

Газета "Бойківщина" №52,2015

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 601 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.