Четвер, 22.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Березень » 2 » СЕЛО МОЄ ЧАРІВНОЇ КРАСИ
02.03.2016 (22:40)

   СЕЛО МОЄ ЧАРІВНОЇ КРАСИ
Село моє чарівної краси
На згарищі постало із руїни.
В тобі, неначе в крапельці роси,
Відбилась доля неньки-України.

Нещодавно вийшла з друку книжка, під назвою «Жукотин». Це є видання, яке вміщає в собі відомості з історії, етнографії, фольклору, культури села Жукотин нашого району.

Автором його є поет-пісняр, заслужений журналіст України, уродженець цього ж села - Павло Лехновський. А приводом для написання книги стали трагічні події, що відбулися на початку Другої світової війни, а саме 14 вересня 1939 року, коли під час відступу польської армії під натиском німецьких військ польські окупанти вирішили відомститись непокірливим жукотинцям, спаливши все село та закатувавши окремих його жителів-патріотів. Ці події та її наслідки для мешканців села детально описано очевидцями.

Поставивши перед собою завдання показати широкий спектр життя своїх земляків, автор використовував доробки інших авторів, які вивчали і досліджували життя жукотинців в різні часи і епохи.

Так у збірнику використано доробок відомого на Турківщині фольклориста, етнографа Петра Зборовського «Топоніміка Жукотина».

У праці в історичній послідовності показано життя жукотинців за часів австро-угорської і польської окупації, їх боротьбу за національне і соціальне визволення, зокрема участь жукотинців у поході на Турку 3 листопада 1918 р., коли влада в повіті перейшла до українців. Висвітлено широку агітацію жукотинців за підтримку новоутвореної Західноукраїнської Народної Республіки. Участь жукотинців в Українській галицькій армії в часи Першої світової війни та в Українській повстанській армії в роки Другої світової війни, зокрема під час тоталітарно-комуністичного режиму.

У збірнику надруковано всі прізвища жителів села Жукотин, які загинули на фронті Другої світової війни.

Автор розповів і про окремих жукотинців, які, одержавши вищу освіту, досягли наукових ступенів чи домоглися відповідних успіхів у різних галузях. Не залишив поза увагою і уродженця села, видатного театрального діяча, організатора і директора першого галицького професійного театру товариства «Руська бесіда» у Львові Омеляна Бачинського.

А чи не найважливішого значення надає книзі, збагачує її зміст надрукована в ній праця відомого дослідника Бойківщини, і зокрема села Жукотин, Володимира Кобільника «Матеріальна культура села Жукотин Турчанського повіту», яка була опублікована на сторінках редагованого ним часопису «Літопис Бойківщини» у 1936-1937 рр.

Вчений-народознавець не одне літо провів у селі, щоб у такій науковій скрупульозності описати побут, звичаї, ремесло та заняття селян-бойків. Неабияка цінність цього матеріалу полягає в тому, що багато з цих ремесел і звичаїв відійшли у минуле, а в музеях уже не всі зберігаються.

Закінчується збірник підбіркою поезій самого редактора-упорядника Павла Лехновського. Багато з цих віршів покладено на музику. Вони звучать сьогодні у виконанні відомих українських співаків, зокрема Павла Дворського, Марії Шалайкевич, Ярослава Дуба та інших виконавців. Вони пройняті високим патріотизмом, любов’ю до рідного краю, одночасно їм притаманний ліризм, про що свідчить зокрема пісня «Журавлині ключі»:

Я вірю, що настане світлий час,
Буде наш край і теплий, і багатий.
Журавлики повернуться до нас,
На чужину не будуть відлітати.

Позитив цієї книжки саме полягає в тому, що вона охоплює значний період в історичному вимірі жителів села, про що свідчить зокрема висока оцінка, яку дав у своїй вступній статті доктор філологічних наук, член-кореспондент Національної академії наук України Микола Ільницький. Він зокрема сказав: «Хотів би відзначити вдалу структуру книги. Три її розділи охоплюють основні спектри змісту, творячи широку панораму минулого і сучасного, історичні обставини майже шістсотлітньої протяжності, глибини духовного життя, які скристалізувались у звичаях і обрядах, фольклорі, побуті й матеріальній культурі».

Автор видання біля 100 примірників подарував своїм односельчанам, по одному екземпляру надіслано в кожну сільську бібліотеку нашого району.

Василь КОСТЬ.

Газета "Бойківщина" №9,2016


Про це героїчне село ми вже неодноразово писали на сторінках нашого сайту. Зокрема в матеріалах:

ОБПАЛЕНА ВОГНЕМ СВОБОДА

СПОРУДЖЕНО МЕМОРІАЛЬНИЙ ЗНАК ЖЕРТВАМ ЖУКОТИНСЬКОІ ТРАГЕДІЇ

ВІДЛУННЯ ЖУКОТИНСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

Жукотин. 70 років потому.

Матеріяльна культура села Жукотин, турчанського повіту

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 441 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.