Субота, 17.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Березень » 30 » НАШ СПІЛЬНИМ І ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ОБОВ’ЯЗОК - ЗБЕРЕГТИ КРАСУ КАРПАТ ДЛЯ ПРИЙДЕШНІХ ПОКОЛІНЬ
30.03.2016 (17:12)

   НАШ СПІЛЬНИМ І ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ОБОВ’ЯЗОК - ЗБЕРЕГТИ КРАСУ КАРПАТ ДЛЯ ПРИЙДЕШНІХ ПОКОЛІНЬ

Проблема охорони та захисту лісу є надзвичайно актуальна й потребує комплексних зусиль лісоводів, громадськості, правоохоронних органів і всіх небайдужих. Лише в такому випадку робота може бути ефективною й давати результат. Самим же працівникам лісової охорони сьогодні з цією проблемою впоратися надто важко. Про ліс мусимо дбати спільно.

Для того, щоб напрацювати заходи по боротьбі з лісопорушниками, з ініціативи директора ДП «Боринське лісове господарство», депутата Львівської обласної ради Михайла Ільницького було зорганізовано круглий стіл за участю голів місцевих рад Боринського куща та голови Турківської районної ради Володимира Лозюка.

У своєму виступі Михайло Михайлович навів цікаві цифри. В зоні відповідальності їхнього держлісгоспу сьогодні працює 55 пилорам, які практично щоденно ріжуть деревину. У той же час у 2015 році в держлісгоспі виписано ділової деревини досить незначну кількість. ММ «Сян» - 70 м куб., підприємець з Гусного Іван Ільницький - 125 м куб., підприємець із с. Комарники Андрій Чернецький - 40 м куб., підприємець із с. В. Висоцьке Валерій Височанський - 10 м куб. Зрозуміло, що якусь частину підприємці виписували й у ДЛГП «Галсільліс», але, на переконання Михайла Михайловича, вона також надто мізерна. Є села, де лісгоспи зовсім не проводять рубок, а 3-4 пилорами розпилюють ліс щоденно. А тому виникає запитання: якого походження ліс переробляють? Зрозуміло, крадений. Місцеві жителі, маючи ринок збуту в особі того чи іншого підприємця, їдуть до лісу, чинять самовільну рубку й потім продають деревину за невелику ціну. Й досить часто виручені кошти просто пропивають. У той же час показують пальцем на працівників держлісгоспу, мовляв, безконтрольно рубають, нищать дороги. Себе ж при цьому ніхто бачити не хоче. Михайло Михайлович визнає, що й в них не все гаразд, але підприємство виплачує зарплату працівникам, платить податки та ще й надає допомогу малозабезпеченим, а в останні роки допомагає дровами воїнам АТО, відправляє деревину в зону бойових дій. А це 465 м3. Загалом населенню в минулому році в Боринському держлісгоспі виписано 453 м куб дров. У той час, за інформацією Боберківського сільського голови, для потреб місцевих жителів потрібно 4 тисячі м. куб. А якби, скажімо, - кожне село виписало бодай 100-200 м куб. палива, та й незаконних рубок стало б менше - фінансовий стан лісгоспу був би кращим.

Сьогодні лісівники готові практично в необмеженій кількості реалізовувати дрова. У разі потреби, навіть протягом двох тижнів завозити їх людям. Хоча є й інші варіанти: у селах є чимало людей, які могли б бути залучені, на платній основі, для очистки лісу й самі заготовляли собі дрова, а згодом, після всіх розрахунків, виписували їх за досить поміркованою ціною. Але велика проблема, що мужчини працездатного віку спиваються і робити не хочуть. Всі чекають лише пільг, які держава роздає направо й наліво. Не остання роль у вирішенні цих проблем і сільських голів. Дуже часто вони прекрасно знають, хто займається незаконним бізнесом, хто нищить сільські дороги, хто споює людей, але мовчать, ро-зуміючи, що будуть наступні вибори і знову треба буде балотуватися на посаду голови. А наступиш комусь на мозоль, дивись, і не виберуть. Та й самі голови зізнаються: якби на їхні посади призначали, то все було б по-іншому. А так, чого правди таїти, дуже часто доводиться догоджати тим, від кого залежить твоя майбутня робота.

З цікавою інформацією, проілюстровану слайдами, на семінарі виступив головний лісничий підприємства Віталій Земан. Він, досить детально зупинився на всіх етапах лісогосподарської діяльності, починаючи від заготівлі насіння і закінчуючи заготівлею деревини. При цьому він наголосив, що процес вирощування лісу досить складний і тривалий. Й потребує неабияких зусиль. У цій справі Віталій Васильович хотів би бачити активну підтримку громади, щоб люди відносилися до лісу не як до чогось чужого і непотрібного, а як до свого і рідного. Для прикладу він навів цифрові дані, які підтверджують, що підприємство має великі потужності у питанні лісовідновлення. В лісорозсаднику вирощують 342 тис. штук садивного матеріалу щорічно, хоча мають можливість в разі потреби збільшити до 2 млн., не лише традиційних лісових культур, а й 44 види декоративних форм. Головам сільських рад цікаво було почути, як проходить догляд за лісовими культурами. Уявімо собі: щоб ялиця досягла 1 м висоти, потрібно 9-10 років. В рік вона дає приросту лише 10-12 см й може бути пригніченою весь цей час і не помітною для ока. Значно швидше ростуть смерека та модрина. А з часу посадки культур протягом 4-ох років необхідно провести приблизно десять доглядів за ними.

Багато уваги у своєму виступі Віталій Васильович приділив справжній пошесті й великій небезпеці для лісу - спалюванню сухої трави. Тут не те, що забруднюється атмосфера - великої ерозії зазнає ґрунт, підвищується небезпека захворювань на онкологію та органи дихання в населення, практично знищується перший виводок зайців.

Цікавим і на майбутнє перспективним питанням для місцевих громад може бути заготівля підприємцями ягід та грибів. Сільські ради мали б брати ліміти на їх збирання та відповідні лісові квитки. І якщо за кілограм зібраних і проданих яфин на землях запасу сільської ради громада може отримувати одну гривню, то не важко порахувати, скільки грошей поступило б у місцевий бюджет за 100 чи 120 тонн ягід? Приблизно стільки щороку заготовляють в селі Либохора. А якщо яфини збиратимуть у лісових угіддях, то коштами доведеться поділитися: 50 коп. - сільській раді, інших 50 копійок - держлісгоспу. Виявляється, що у Волинській та Закарпатській областях місцеві громади уже працюють у цьому напрямку. Й досить ефективно. У нас це поки що в перспективі.

Детально Віталій Васильович зупинився й на роботі сайту підприємства. Бажаючі тут можуть дізнатися все про роботу лісівників. Скажімо, рух справ про лісопорушення, браконьєрство, про електронний облік деревини, ділянки, відведені для рубок чи заліснення.

Про фінансову роботу підприємства розповів головний бухгалтер Тарас Малець і навів конкретні цифри. Скільки коштів перераховано тій чи іншій сільській раді. Звичайно, хотілося б, щоб їх було більше, а тому вже зараз потрібно ставити питання, щоб рентна плата за використання лісових ресурсів від рубок головного користування бодай частково йшла в місцеві бюджети. Наразі 50 відсотків йде в державний бюджет, 50 - в обласний. Місцеві громади отримують лише кошти від рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства.

Своїми міркуваннями з приводу перспектив лісової галузі поділився й Володимир Лозюк. Після цього учасники семінару оглянули унікальний лісорозсадник підприємства (на фото). Побачили, як працює машина, що переробляє лісопорубочні рештки на щепу.

Шкода, що проігнорували цей цікавий і повчальний захід представники ГО «Майдан Турківщини». Їх також запрошували.

Василь ВАСИЛЬКІВ.

Газета "Бойківщина" №13,2016

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 580 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 3
1
3 turkadmitrо   (31.03.2016 10:57)
Ніхто і ніколи не заборонить рубки, а от вести себе по господарськи - ПРОСТО НЕОБХІДНО! Окультурити ті рубки які є, прибирати після рубок все(гілки, кору і т.д) - ПРОСТО НЕОБХІДНО, для того щоб самозасіяний матеріал мав можливість рости! Необхідна узаконена переробка - і нормально прорахована ціна на продукцію!

0
2 Victor   (31.03.2016 07:28)
Добре б було, якби в місті на селах були організовані пункти, де жителі могли б придбати лісові саджанці (задарма). Іде людина весною чи восени до лісу: просто погуляти, відпочити, заготовити лікарських трав, випасати худобу і т.д., зайшла в цей пункт, взяла 10-20 саджанців і посадила в лісі. І так кожного разу. Кілька разів організувати дітей з навчальних закладів. Переможців відзначати грамотами, якимись символічними призами. За кілька років все буде довкола засаджено лісом.

0
1 свій1285   (30.03.2016 21:29)
ВСЕ СКАЗАНЕ ПРО ЛІС БРЕХНЯ, ВАМ ЩЕ НЕ НАДОІЛО ЛАПШУ ВІШАТИ БЛА-БЛА-БЛА, ЗРОБИТЬ МРАТОРІЙ НА 10 РОКІВ, ПРО ЗАБУРОНУ ВИРУБКИ ДІЛОВОЇ ДЕРЕВИНИ, АБО ЗАБОРОНУ ВИВЕЗЕННЯ КРУГЛЯКА ЗА МЕЖІ РАЙОНУ,НЕХАЙ ТУТ ВІДКРИВАЮТЬ ПІДПРИЕМСТВА ПО ПЕРОРОБЦІ ЛІСУ, ТОДІ І ЛІС ЗБЕРЕЖЕМО, І РОБОЧІ МІСЦЯ ПОЯВЛЯТЬСЯ. ТАКИМ ЧИНОМ І РУБКУ КОНТРОЛЬОВАТИ ЗМОЖЕМО!!! А ТО У ВАС ВІХОДИТЬ О ТАК https://www.facebook.com/elita.k...._bubble

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.