Четвер, 22.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2016 » Квітень » 30 » На Турківщині пекли паски завбільшки з колесо від воза (відео)
30.04.2016 (13:53)

   На Турківщині пекли паски завбільшки з колесо від воза (відео)

Українці дбають, щоб їхня великодня паска була найпишнішою і найгарнішою. А ось бойки на Турківщині ще змагаються в кого найбільша.

Їхні паски були колись настільки великими, що до церкви їх несли чоловіки. Лімна ― передостаннє українське село біля польського кордону. Тут не має доріг, зате збереглися традиції. Паску тут пече господиня, але допомагає вся сім’я.

Тісто починали робити з молитви і благословення. Жінка ввечері замішувала тісто, клали його на припічок, а в третій ночі з середи на четвер, а деякі господині і з п’ятниці на неділю піднімаються пекти.

Тісто замішувати справа не легка і тривала. Робити це треба до години часу без відпочинку. Не легко і натопити піч до правильної температури. Зараз у Лімні печуть паски невеликі, але колись вони були значно інших розмірів.

Анастасія Чуплак ― одна з небагатьох господинь, яка пекла паску ще з житнього борошна і не використовувала дріжджі. Паску не солодили і не клали в форми. Її саджали на лопату і вона мала бути розміром з колесо від воза. А в печі розросталася до таких розмірів, що годі було вийняти звідти.

«І тут не можна було вийняти, то треба було розбирати піч. І чоловік, чи дід, чи свекор то все розбирав, розмуровував і клали на той обрус, що був в них для свят», ― розповідає Анастасія Чуплак.

Про гігантські паски тут лише згадують і розповідають кумедні бувальщини про те, як їхні батьки ходили через гори в інше село до церкви на Великдень.

«На інше село дорога було через поле, через ліс, а паска велика ― її засунули за плече і несли як в мішку. І темно ж, не видно, то спотикалися і паску губили. Та паска котилася як колесо по полю», ― згадує пані Надія.

Тепер це лише спогади. До речі, в бойків не тільки паски були велетенськими. До церкви на освяту несли не маленькі грудочки сиру і масла, а цілі кілограми і метри ковбаси, аби вистачило на всю велику сім’ю.

zaxid.net

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 818 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 Victor   (30.04.2016 16:58)
Розповідав мені чоловік з Жукотина. Він був ще дітваком, як з батьками пішов святити паску на сусіднє село. Паска була така велика, що її несли два хлопи на ношах. Раптом один з них посковзнувся і паска впала з ношів. А так, як вони були на горі, то паска покотилася через поле вниз, до потоку, перескочила потік і потрафила завалити пліт на другому боці потоку якогось ґазди. Ось така, як Ви кажете, кумедна історія.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.