Понеділок, 19.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Червень » 8 » «Данина селу, яке воскресло з попелу, повернуло свое ім'я і символізує невмирущий дух, спрямований у майбутнє»
08.06.2016 (22:49)

   «Данина селу, яке воскресло з попелу, повернуло свое ім'я і символізує невмирущий дух, спрямований у майбутнє»

Так влучно сказав у передмові про цікаву книжку нашого краянина, заслуженого журналіста України, поета, уродженця с. Жукотин Павла Лехновського «Жукотин: відомості з історії, етнографії, фольклору, культури бойківського села», знаний науковець, добрий приятель автора, доктор філологічних наук, член-кореспондент Національної Академії Наук України, виходець із с. Ільник Микола Ільницький. А минулої неділі в школі рідного села редактора-упорядника історико-краєзнавчого видання відбулася презентація книжки за участю рідних, друзів, колег по перу, земляків Павла Павловича.

Сам він, за станом здоров’я, не зміг прибути до колиски свого дитинства - рідного села. Цю хвилюючу місію зустрічі із земляками виконали його син Олександр, дочка Наталія та онук Лука.

Гарно прибраний клас української мови та літератури, де зібралися учасники презентації, зразу ж невимушено об’єднав присутніх у сплетінні світлого мережива пісень, на слова Павла Лехновського, та ліричних віршів, викристалізуваних його поетичним пером. І це - завдяки старанням учнів місцевої школи, під орудою вчителя музики Василя Цебака та організатора учнівської молоді школи Марії Вовчанської. На душетрепетні та болючі стежки минулого та яскраві творчі дороги сьогодення, описані в книзі, виводили зосереджену аудиторію розповіді Василя Костя, вчителя історії, колишнього директора Лімнянської школи, доброго приятеля, якого поєднує з автором щира, більш ніж 70-річна дружба, зароджена ще в шкільні роки; Ярослава Тирика, теперішнього директора Лімнянського НВК, автора багатьох краєзнавчих праць; Петра Зборовського, письменника, науковця, громадського діяча, автора багатьох монографій з досліджень фольклору, етнографії, топоніміки, етномузикознавства і сакрального мистецтва бойків. До речі, з-поміж інших, деякі праці названих авторів вміщені у книзі про село Жукотин. Не менш цікавими були й виступи гостей із Самбора, які приїхали на запрошення Павла Павловича: Миколи Сенейка, письменника, журналіста, лауреата обласної премії ім. В’ячеслава Чорновола ( 2015 р.), секретаря Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини»; Марії Мартинюк, дочки етнографа, громадського діяча, першого науковця с. Жукотин, одного зі співробітників відомого дослідника Бойківщини, автора праці «Матеріальна культура с. Жукотин Турчанського повіту» Володимира Кобільника Михайла Зинича. Дві його праці, зокрема «Звичаї та вірування на Андрія в с. Жукотин» та «Похоронні звичаї в с. Жукотин» також вміщені в книзі нашого краянина. У своєму виступі Марія Михайлівна багато уваги приділила співпраці батька з Володимиром Кобільником, і найперше - праці збирання старожитностей у музей «Бойківщина» м. Самбір. Особливе місце в книзі займають витончені поезії Павла Лехновського, що стали піснями. Ну, й звичайно, «Пісня про село Жукотин», яка є величним гімном села.

Сердечно дякували за змістовно проведену презентацію педагогічному та учнівському колективу, особливо Василю Костю, дочка і син Павла Павловича й передали теплий, щирий привіт усім землякам від батька та поклали квіти до пам’ятного знака, спорудженого в центрі села, як знак шани патріотам, що загинули в часі трагедії 14 вересня 1939 року, коли практично дотла польськими шовіністами було спалено Жукотин. А учасникам концертної програми від них дісталися солодкі гостинці.

Повертаючись до передмови уже згадуваного Миколи Ільницького, хочеться звернути увагу на один із абзаців, де він чітко характеризує книгу: «Три її розділи охоплюють основні аспекти змісту, творячи широку панораму минулого й сучасного, історичні обставини майже півстолітньої протяжності, глибини духовного життя, які скристалізувалися у звичаях і обрядах, фольклорі, побуті й матеріальній культурі. Село Жукотин постає перед нами, з одного боку, як мікросвіт, зосереджений у собі, а з іншого - відкритий до макросвіту, пов’язаний із природним довкіллям і тими краями, куди доля закидала його синів і дочок.»

А на завершення лише хочеться підтримати побажання учасників презентації, висловлені на адресу Павла Лехновського, - здоров’я, довголіття та подальших творчих успіхів!

Василь ВАСИЛЬКІВ.

Газета "Бойківщина" №23,2016

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 356 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.