Субота, 20.10.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Червень » 9 » ШКОЛА І ОСВІТА - СПРАВА ВСЕНАРОДНА
09.06.2016 (00:07)

   ШКОЛА І ОСВІТА - СПРАВА ВСЕНАРОДНА

Ось і закінчився ще один навчальний рік. Минулої п’ятниці у навчальних закладах Турківщини пройшли урочисті лінійки, у класах - заключні уроки. У випускників 11 класу відбулися випускні вечори.

Одинадцятикласники встигли пройти зовнішнє незалежне оцінювання - з української мови і літератури, математики та історії України.

Зараз дев’ятиикласники здають державну підсумкову атестацію (українська мова, математика, а третій - за вибором педагогічної ради), учні проводять навчальні екскурсії та проходять практику.

Про те, з якими показниками закінчили цей навчальний рік школярі Турківщини, про поточні освітянські проблеми - сьогоднішня наша розмова.

Гість редакції- начальник відділу освіти Турківської РДА Наталія Гошівська.

- У школах району протягом 2015-2016 навчального року навчалося 5619 дітей. 11-й клас закінчило 212 осіб. З них золотою медаллю нагороджено четверо випускників (Ільницький НВК (1), Турківська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (1), Турківський НВК (2)), срібною медаллю - п’ять (Бітлянський НВК (1), Боринський НВК (1), Турківська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (1), Турківський НВК (2)). Закінчили навчання 564 дев’ятикласники. З них свідоцтво з відзнакою отримали 43 учні, орієнтовно піде в десятий клас понад 200 школярів, - розпочала розмову Наталія Михайлівна. - Слід сказати, що на нинішньому етапі розвитку держави школа і освіта стали справою всенародною і вдосконалення та управління системою освіти є державно-громадськими. У школах тепер успішно працюють органи учнівського самоврядування, активно діють батьківські комітети, не байдужою до освітянських проблем є громадськість. Нині без допомоги та підтримки громади, без її контролю, освітянам було би значно важче.

- У багатьох педагогів, учнів, та й батьків, сьогодні тільки й те на устах, що школи очікує оптимізація і скорочення.

- В Україні процес оптимізації мережі малокомплектних шкіл є вимогою часу. Наразі ми єдиний район в області, де не закрили жодної школи. Зараз пропонуємо до пониження ступеня поки що тільки одну школу - це школу І-ІІІ ст. с. Верхнє Гусне, яку плануємо перевести в школу І-ІІ ступеня. Оскільки в школі 99 -на початок та 100 було учнів - на кінець навчального року. На наступний рік планується, що цей навчальний заклад відвідуватимуть 104 особи. І все ж, чому ми плануємо школу понизити в ступені? Тому, що проаналізувавши класну мережу школи, у 9 класі наступного року буде 9 учнів, у 8 класі - 11, у 7 класі - 7, у 6 класі - 7, у 5 класі - 11. Якщо враховувати показники молодших класів, то матимемо четвертий клас, в кількості 8 учнів, на наступний навчальний рік, третій - дещо більше - 16 учнів, другий - 12, перший клас планується 9 учнів. Це навіть не класи, а половина комплектації класу. Тому розпочинаємо оптимізацію шкіл з Верхнього Гусного, а далі подібна доля чекатиме всі середні школи, в яких буде мала кількість учнів у 10-11 класи.

Проте є ще одне проблемне питання. Оскільки в освіті не вистачає фонду заробітної плати для учителів району на два з половиною місяці, ми вирішили, з метою уникнення закриття шкіл, піти на непопулярне рішення: з травня забрати 10 відсотків з оплати за престижність. Дотепер плата за престижність планувалася у розмірі 20 відсотків ставки вчителя. Ну, не можуть же одні жертвувати абсолютно всім, залишатися без роботи, а в інших усе буде гаразд. Якщо вчительство позиціює себе як інтелігенція району, значить, і відповідальність має бути розділена порівну, щоби й економія порівну лягала на плечі кожного педагогічного працівника. Аби не вийшло так, що одні змушені залишати роботу, будучи ще не пенсіонерами, маючи на утриманні сім’ї і дітей, а в інших одне бажання - лиш би абсолютно нічого не змінювалося у плані фінансовому. До речі, скорочення доплати за престижність торкнеться й працівників районного методкабінету, відділу освіти. Вважаємо, що це буде соціально справедливо.

- Наталіє Михайлівно, кілька слів скажіть про поповнення шкіл новими кадрами.

- За час мого керівництва відділом освіти на роботу прийнято не багато - приблизно 10 осіб. На сьогодні не стільки важливо стоїть питання про поповнення освітянської ниви новими кадрами, як оптимізація вже існуючих. Тобто є завдання зменшити кількість навчального навантаження на вчителів глибоко пенсійного віку, щоби в такий спосіб поповнити навчальне навантаження вчителів не пенсійного віку. Словом, не стоїть зараз гостро питання про прийом на роботу педагогів-фахівців. Їх у школах району є необхідна кількість. Правда, подекуди не вистачає вчителів хімії і англійської мови.

- Нещодавно з робочим візитом на Турківщину приїжджав голова Львівської ОДА Олег Синютка. Як відомо, йшла мова й про Нижньояблунський НВК.

- Так, ми спілкувалися з ним. Олег Михайлович пообіцяв посприяти у питанні завершення будівництва Нижньояблунської школи. Взагалі ми плануємо підвищувати ступінь цього навчального закладу і зробити тут нову типову школу, наповнену сучасним обладнанням. Зараз у школі навчається 276 учнів, але є можливість наповнити школу ще, оскільки в Нижній Яблуньці є окремо початкова школа, в якій навчається понад 50 учнів, а в сусідньому селі Н. Турів вчиться близько 80 учнів. Це навіть дасть можливість відкрити в Нижній Яблуньці сучасний навчально-виховний комплекс. Але оскільки фінансування дошкілля скинуто на місцевий бюджет, сьогодні відділ освіти не може з упевненістю стверджувати, що, окрім п’ятирічок, ми зможемо повністю запустити у цій сучасній школі роботу всього комплексу дитячого садочка. У суботу відбулася тристороння зустріч між представниками управління капітального будівництва Львівської ОДА в особі Катерини Іванцової, директора школи Олександри Стояк та начальника відділу освіти, де було вирішено першочергово - до 1 вересня, ввести в експлуатацію одне крило нової Нижньояблунської школи, де би мали можливість в одну зміну навчатися всі учні. Єдина незручність - це те, що в цьому крилі відсутні приміщення для спортзалу і майстерні. Але тішить запевнення обласного керівництва, що роботи із завершення будівництва нової школи не припиняться. Ми згідні тимчасово перетерпіти усілякі незручності, аби лиш наші діти навчалися в новому, гарному і теплому типовому приміщенні.

На новий навчальний рік завдань, звісно, не поменшає. Навпаки. За словами Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, сьогодні уже розпочато роботу над новими стандартами освіти, над формуванням ключових вмінь людини ХХІ століття. В учнів мають бути добрі знання з рідної мови, знання двох іноземних мов, математична грамотність, вміння застосовувати математику для вирішення повсякденних завдань, вміння працювати в команді, критично мислити та знаходити шляхи виходу із проблемних ситуацій. Отож, якщо Верховною Радою України буде ухвалено новий закон про освіту, нас чекають великі зміни.

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №23,2016

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 623 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.