Понеділок, 19.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Липень » 7 » Реформа: На Львівщині буде сім районів замість 20
07.07.2016 (22:00)

   Реформа: На Львівщині буде сім районів замість 20

Імовірний перспективний план
поділу Львівщини на райони

Унаслідок втілення реформи децентралізації на Львівщині буде не 20 адміністративних районів, як є зараз, а шість-сім.

Про це 7 липня на прес-конференції повідомив заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк.

«У Львівській області є 20 районів. Унаслідок децентралізаційних процесів буде шість-сім районів. Це буде наступний етап після утворення об’єднаних громад», – повідомив В.Гірняк.

З його слів, потреба у районних держадміністраціях відпаде, оскільки повноваження перейдуть до об’єднаних громад.

Водночас В.Гірняк закликав розрізняти питання децентралізації і федералізації.

«Є питання федералізації і є питання децентралізації. Зараз у ЗМІ за російські гроші інспіруються певні процеси у регіонах щодо того, що у всіх районах потрібно створювати вільні економічні зони, щоб окремі області чи громади мали прямі зовнішньоекономічні відносини з країнами ЄС чи іншими. Це зовсім інший процес. Питання децентралізації – це більше повноважень і більше ресурсів об’єднаним громадам. Це коли громада розпоряджається коштами, земельними ресурсами, має більше повноважень. Це немає ніякого відношення до сепаратизму чи федералізації», – наголосив В.Гірняк.

Перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський пояснив:

«Є чіткий перелік повноважень, які передаються на базовий рівень – на рівень об’єднаних територіальних громад. Ті повноваження, які мала раніше РДА, передаються на базовий рівень – по освіті, медицині, культурі, фізичній культурі і спорту, адміністративних послугах».

zik.ua


Велике об’єднання. Львівщина

Українські громади переживають перший етап адміністративного переділу, згідно із ухваленими законами про децентралізацію. Він стосується переважно громад сіл та містечок, число яких вже за кілька місяців зменшиться у п’ять разів. Ініціатори змін кажуть, що справа не тільки у кількісному зменшенні, але й у тім, що більші громади стануть фінансово самостійними та отримають значно більше повноважень, щоби стати справжнім місцевим самоврядуванням. Сьогодні «Z» приглядається до того, як процес добровільного об’єднання малих громад відбувається у найбільші області Галичини. В центрі нашої уваги - Львівщина.

Станом на нині імовірний адміністративний поділ Львівщини на громади виглядає так.

Немічне самоврядування

Ні для кого не є таємницею, що словосполучення «місцеве самоврядування» не має реального наповнення, адже понад 70% бюджетів місцевих громад є дотаційними. За даними Львівської облдержадміністрації (ЛОДА), серед сільських та селищних громад лише 72 були спроможні забезпечити свої потреби, а решту із 710 – потребували дотацій різного штибу.

Низка законів та законопроектів, знаних більше за кодовим словом децентралізація, покликані змінити таке становище і надати місцевим громадам як повноваження, так і фінансовий ресурс для їх виконання. Однак при цьому кардинально має змінитися адміністративна карта низового рівня - число громад в області має радикально зменшитися.

За останніми даними, пропозиції з Львівщини були сприйняті у Києві, хоча й не відразу – йшлося про те, що цифра у 140 громад в одній області завелика, згідно з методикою від уряду їх мало бути ледь не утричі менше. Та у підсумку усі зацікавлені сторони дійшли згоди, відтак цього тижня обласна рада затверджуватиме ці пропозиції.

Земля та гроші

За задумом ініціаторів змін, головними козирями для об’єднання громад є те, що вони отримують статус міст обласного підпорядкування, а відтак і окремий рядок в державному бюджеті. За рівнем повноважень ці громади будуть чимось подібним до теперішніх районів, однак цих повноважень буде більше, бо голову громади обиратимуть прямим голосуванням, а рада громади утворюватиме виконком.

Зміни у податковому законодавстві дозволять новим громадам акумулювати суттєво більше коштів, а що більшою нова громада буде, то більше коштів закладатимуть в державному бюджеті на освіту та медицину.

«За нашими підрахунками, внаслідок об’єднання нові громади отримають фінансовий ресурс на суму в три мільярди гривень до кінця року» - пояснює керівник львівського Офісу реформ Орест Матвіїшин.

Крім того, об’єднані громади отримають ще один і дуже серйозний ресурс – їм нададуть право розпоряджатися землю поза межами населених пунктів – зараз цими землями керує Держземагентство.

Багаті не хочуть об’єднуватися з бідними

Головною перешкодою на шляху реформи є багаторівневий конфлікт інтересів. Адже втілити в життя реформу мають саме ті люди, повноважень яких найбільше убуде – голови сільських та селищних рад.

Після об’єднання замість сільських голів будуть старости, які автоматично входитимуть до складу виконкому громади. Однак старости будуть радше представниками виконавчої гілки влади і такі цікаві «теми» як продаж/оренда землі чи майна уже не зможуть вирішувати самостійно. Натомість треба буде опікуватися всім діловодством у своєму селі, адже видача будь-яких довідок лягатиме на плечі саме старости.

Переділ владної ковдри часами набуває комічних обрисів. До прикладу, у Буському районі села Ожидів та Олесько ніяк не можуть погодити між собою, де саме має бути центр громади. Ожидів має більше фінансового ресурсу, натомість в Олеську є відповідна інфраструктура до потреб різних установ – від офісу громади до пожежної частини. Дві теперішні громади до останнього часу так і не змогли дійти згоди.

Є й одноосібники – громади, які ні з ким не хочуть об’єднуватися, бо їм і так добре. До таких належить громада села Вовче у Турківському районі. За даними голови Турківської РДА Олександра Лабецького, жителі цього населеного пункту ухвалили рішення жити відрубно.

З іншого боку поспіх, з яким намагаються реалізувати реформу, також не сприяє позитивному результату – йдеться про відсутність промоційної кампанії, яка могла би на пальцях показати, чому це треба робити і яким чином воно буде найліпше у перспективі.

До прикладу, відсутність належного інформування про суть та наслідки реформи призводить до того, що жителі сіл, сусідніх до міст у багатьох випадках бояться об’єднуватися з містами, бо вважають, що тоді їх змусять платити певні комунальні послуги за міськими тарифами, котрі дещо вищі, ніж у селі.

Ще інші бояться втратити сільраду та школу, бо мають гіркий досвід з минулого, що без цих установ село зникне.

Частина багатих громад не хоче об’єднуватися з біднішими, щоби не ділитися з ними своїми доходами. Однак це лише один бік процесу. Інший полягає у тому, що більше число населення громади дає більше грошей з державного бюджету, відтак шанси зробити щось для громади зростають.

А «Свобода» проти

Жодна реформа не обходиться без конфронтацій, а перекроювання адміністративної карти автоматично викликає й негатив. На цей раз критиками реформи стала ВО «Свобода». Представники цієї політичної сили неодноразово висловлювали критичні зауваження щодо того, що реформа пропихається згори і робиться це непрозоро та без залучення широких кіл громадськості.

Як розповів у коментарі депутат Львівської обласної ради з фракції ВО «Свобода» Володимир Чехут, він переконався у негативних настроях щодо реформи у Буському та Бродівському районах, де брав участь у заходах з обговорення реформи.

«У Буському, Бродівському та Радехівському районах люди про це нічого не знають. Це просто собі зібрались по 15-20 чоловік у районі, які вирішують, як і хто мав би об’єднуватися. Багато є випадків, що сільських голів ніхто не питається, а ставлять перед фактом. У Бродівському районі згідно з цим законом , мало би бути дві громади, але ми пішли назустріч громадам, почали радитися і хочемо, щоби було 4 або й 5 громад . У Буському районі в.о. голови зібрав сільських голів і всі вони проголосували проти так званого об’єднання.

Ми не бачимо, що зміниться згідно з цим законом. Я ставив питання, що буде з ФАПами, що буде зі школами, адже школи за цими нормами мають бути на 300 учнів, чи дітей будуть довозити? Чи буде так, як є у селах Радехівського району, де вже третій рік поспіль наприкінці року через брак пального дітей не довозять на навчання тижнями. Є купа питань, що буде з цим комунальним майном і в принципі, що з того виграє громада» - аргументує свою позицію обласний депутат.

Володимир Чехут вважає, що правильним варіантом для об’єднання міг би стати референдум відповідних громад щодо об’єднання, бо таким чином можуть висловитися якомога більше жителів населеного пункту. За його словами, закон про місцеве самоврядування передбачає, що саме громада ухвалює такі рішення.

Не будемо гостро сперечатися, що референдум – добрий варіант, але… Закону про місцеві референдуми немає, відтак результати опитування матимуть хіба рекомендаційний характер, а не обов’язковий.

З іншого боку, референдум – процес коштовний, на який, скоріш за все, ніхто зайвих грошей немає. Тому в Україні варто чекати розвитку подій за польським сценарієм, коли спочатку довго чекали на добровільне об’єднання, а коли притиснуло, збільшили воєводства, особливо нікого не питаючи. Спочатку були протести, але за кілька років все вщухло.

За всіх цих прорахунків адмінреформа може вже найближчим часом стати легкою здобиччю політиків напередодні місцевих виборів. З огляду на потенційні непорозуміння й тертя між громадами, сумнівно, щоби політики не піддалися спокусі та не зробили реформу головною темою цієї виборчої кампанії.

Знаючи, як легко захоплюються львівські політики войовничою риторикою, можна спрогнозувати, що настрої проти реформи використовуватимуть проти політичних сил, які належать до парламентської коаліції, а судячи з останніх заяв, очолити цей рух може, власне ВО «Свобода», яка впала на сам низ у рейтингах підтримки партій виборцями. Та маємо припущення, що свободівці у цій справі будуть геть не самі.

Василь ВИШКІВ

Нові громади Турківщини . Інформація станом на 27 травня 2015 року

ТУРКІВСЬКИЙ РАЙОН

1.Боринська - населення 5683,
увійдуть населені пункти: Бориня, Нижнє Висоцьке, Заріччя, Ропавське, Штуковець, Яблунів, Риків, Багнувате, Межигір'я, Комарники, Буковинка, Закичера, Зворець.

2.Бітлянська - населення 2649,
увійдуть населені пункти: Бітля, Сигловате, Карпатське.

3. Верхненська
увійдуть населені пункти: Верхнє, Нижнє, Яворів, Нижній Турів, Верхній Турів, Сянки, Беньова.

4.Верхньовисоцька - населення 6591,
увійдуть населені пункти: Верхнє Висоцьке. Верхнє Гусне, Нижнє Гусне, Красне, Кривка, Івашківці, Либохора, Мохнате, Матків.

5. Верхньояблунська - населення 4866,
увійдуть населені пункти: Верхня Яблунька, Боберка, Дністрик-Дубовий, Шандровець.

6.Лімнянська - населення 2718,
увійдуть населені пункти: Лімна, Бережок, Жукотин, Хащів, Лопушанка, Дністрик-Дубовий (на даний час належить до Боберківської сільської ради і не має з нею прямого автобусного сполучення, через Турку і Бориню відстань до центру сільської ради 50 км).

7.Турківська - населення 21157,
увійдуть населені пункти: м.Турка, с.Завадівка, с.Лосинець, с.Мельничне, с.Ясенка-Стецьова (є пропозиція приєднати до Ясеницької територіальної громади), с.Ільник, Закіпці, Ліктів, Радич, Розлуч, Шум'яч, Явора, Мала Волосянка, Стоділка, Вовче, Присліп, Нижня Яблунька.

8. Ясеницька - населення 3465,
увійдуть населені пункти: Ясениця, Кіндратів, Головське, Зубриця, Кринтята, Ісаї, Ластівка, Коритище, Свидник, Ясенка-Стецьова.

zbruc.eu

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 3609 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 10
0
10 АТО   (17.07.2016 12:09)
Не ма порядку в Турці.ви інакше хтіли? владу роблять бездарно зелений молодий Лабецький без вищої освіти Лозюк і лабух Когут. Не буде порядку поки вни при владі

0
9 ZOHAN   (14.07.2016 23:10)
І ніякі громадські обєднання не помогли)). Влада району замість того щоб поклопотати про розвиток найперспективніших напрямків району зробила акцент на популістських і багатозатратних проектах.. А неправильний розрахунок завжди приводить до втрат..

0
8 Victor   (09.07.2016 17:15)
«Знаєте, куме, я ніяк не можу розібратися зі своїм сімейним бюджетом! Ну ось посудіть самі: я заробляю 2.800 грн., а моя жінка – 2.100 грн.. Всього 4.900. Це як ніяк, а 70 пляшок горілки. Ну, здається, жити можна. Тепер рахуймо: За квартиру платити треба? Треба! Значить три пляшки мінус. За світло – одну; за телефон та інтернет – дві; за газ – чотири. Тепер на проїзний білет мені і жінці – дві пляшки мінус. Далі: у нас ще є син і йому на кишенькові витрати треба? Треба? А це ще п’ять пляшок мінус. Тепер культурне дозвілля: кіно, театр – тут ми просиджуємо ще чотири пляшки. Про покупки я взагалі мовчу: галстук в горошок – пляшка; труси – пляшка; штани – п’ять пляшок і так далі – туди-сюди і на життя більше як 30 пляшок не залишається. Це що – пляшка в день?! А в мене сім’я – три людини. Значить пляшка на трьох?! Так не мені ж Вам розповідати – це лишень лоскотання горла. Ось і живи як знаєш, – тільки порожня тара й виручає. Ось минулого місяця я порожню тару здав – телевізор купив. Зараз буду на сервант збирати, ну а як же. Тільки ось ходять слухи, що горілку в паперові пакети розливати будуть, вроді як молоко. Так це ж що виходить, самі подумайте, як же я тоді зведу свій сімейний бюджет? Як далі жити – не розумію?!»

0
7 ПРАВДА   (09.07.2016 09:52)
Самопоміч з Садовим вигнали турківські маршрутки з залізнодорожнього вокзалу в Львові, най тепер знають бойки за кого голосували

0
6 Victor   (09.07.2016 05:40)
«Українські реформи – це штопання презервативів корупційними нитками».

«Реформи, які починаються з протягнутої руки, скоро закінчяться протягнутими ногами».

«Що таке реформа? Це коли з вас зняли куртку, одягли камізельку й сказали: «Поздоровляємо вас з відмінним кожухом»».

0
5 ксеня   (08.07.2016 20:22)
А ви  думаєте  для  чого  дорогу  до Самбора роблять? Щоб бойки не  кипішували, а чемненько за  "реформою" споглядали. Бідняків жебраків до бідняків, а  багатий сам собі ради дасть.

0
4 ПРАВДА   (08.07.2016 17:17)
Дубневичі з Гичкою тягнуть всьо до Самбора розширяють свої володіння з Пустомит

0
3 Victor   (08.07.2016 14:58)
Чесно кажучи, жителі району приклали максимум зусиль для того, аби Турківський район зник з адміністративної карти України. Лінивством та хитрістю життя не обдуриш. Як сказала радянська актриса театру й кіно, Фаїна Раневська (1896-1984): «Люди бувають різними, як і свічки: одні для світла й тепла… а інші – в задницю».

0
2 Іван   (08.07.2016 13:42)
Пролетіли, як  фанера над  Парижем. Буде  село  під назвою  Турка та  Бориня.

0
1 Victor   (08.07.2016 04:54)
Тобто розмови та слухи про ліквідацію Турківського району «не дурні речі»?
«Давайте об’єднаємося та розвиваймо наш район!»:
Відео – 58.42 http://turka-ua.net/news/2016-07-02-3190

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.