Субота, 17.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2016 » Вересень » 8 » Тисячі пилорам не зареєстровані навіть як приватні підприємства, - Володимир Гірняк
08.09.2016 (10:15)

   Тисячі пилорам не зареєстровані навіть як приватні підприємства, - Володимир Гірняк

Децентралізація системи управління лісовими господарствами, врегулювання роботи пилорам, публічний доступ до інформації про вирубку лісів та відхід від практики тотальних рубок. Такі основні завдання озвучив під час засідання робочої групи з питань лісів заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк. Про це повідомила прес-служба Львівської обласної ради.

Володимир Гірняк: Вимальовується комплексне бачення вирішення проблем із лісом на Львівщині

«Потрохи вимальовується комплексне бачення вирішення проблем у лісах Львівщини. Ми вже провели чотири засідання, були виїзди і заплановані ще. Вже 27 вересня на сесії облради розглянемо питання лісів та лісокористування, приймемо низку кадрових рішень. Судячи з усього, будуть і непопулярні рішення. Порядок наведем», – зазначив Володимир Гірняк.

За його словами, недостатньою є роль громади та місцевої влади у процесі лісогосподарювання - як обласна рада, так і місцеві ради мали б більше впливати на роботу. Зі свого боку, лісники мали б краще інформувати громаду про свою діяльність. Тож робоча група наполягатиме, аби інформація як про теперішні вирубки, так і про заплановані по кожному лісгоспу зокрема, була доступною в інтернеті. Там же повинна бути й інформація про стан лісів, рівень захворюваності дерев.

Принциповим для робочої групи є зміна самої концепції вирубки лісів. «Ми повинні перейти до рубок найбільш наближених до природних, а не вирубувати в один момент 3 чи 5 га лісу. А сказати, що не будемо рубати взагалі – це нереально. Є лісопереробна галузь, особливо у гірський районах, мешканці потребують дрів. Треба встановити здоровий баланс, щоби ми мали, що залишити дітям та онукам», - наголосив Володимир Гірняк.

Чи не найбільше клопоту в області із діяльністю підпільних лісопилок. Нині стоїть питання, яким чином змусити їх працювати у правовому полі. «Є тисячі пилорам, не зареєстровані навіть як приватні підприємства, які невідомо де беруть ліс, ми будемо реагувати і вирішувати це питання. Це складно, бо ми не можемо рубати з плеча. У тій же Турці, окрім, бюджетних установ, залізниці, працюють лише лісгоспи і пилорами. Якщо прийняти зараз радикальне рішення, і що людям далі робити? За що жити»? – зазначив Володимир Гірняк. За його словами, до 27 вересня заплановано ще декілька виїздів робочої групи на проблемні лісгоспи.

Нагадаємо, робоча група Львівської обласної ради з питань лісів створена на початку серпня. До неї входять представники депутатських фракцій, керівники профільних комісій, керівники лісових господарств та представників ЛОДА.

galinfo.com.ua


Лісокрадство стає професією?

У маршрутці почула такий діалог : «Ким працює наречена?» — «Медичкою». — «А наречений?» — «Ліс краде»...

Рубали і продовжують рубати

Справді, лісокрадство стало чи не найболючішою проблемою. Якщо у важкі післягорбачовські часи до крадіжок лісу вдавались через безробіття і безгрошів'я, то з часом це для багатьох стало «бізнесом». Тих, хто вже «втягнувся» у лісокрадство, і калачем не заманиш на легальну роботу.

Проблему боротьби з крадіями лісу порушували неодноразово на колегіях ОДА, силових структур... Але все це давало результат лише на якийсь час. Однак не ліквідувало саму проблему. Тим часом правоохоронні та різні контролюючі організації дають різні цифри щодо кількості приватних пилорам у районах області . За узагальненими даними держлісгоспів більшість із них працюють без відповідних дозволів.

Найбільше, кажуть фахівці, від незаконних вирубок потерпають ліси держспецлісгоспів (це колишні колгоспні ліси). Як повідомили у прокуратурі , за результатами перевірок постійних лісокористувачів у сфері службової діяльності стосовно посадових осіб держспецлісгоспів порушено багато кримінальних справ.

На жаль, лісокради не минають і лісів, якими опікується обласне управління лісового господарства. Тільки цього року тут зафіксовано багато випадків самовільних вирубок.

Державі незаконними вирубками лісу за офіційною статистикою цього року завдано збитків на сотні тисяч гривень.

Проте не завжди лісокради попадаються на гарячому, відтак реальні збитки, звичайно ж, більші. Щоправда, у лісгоспах почали запроваджувати електронний метод обліку деревини, встановлюють системи відеоспостереження за лісами і «бачать», що діється у радіусі тридцяти кілометрів, оперативно виявляючи пожежі та лісокрадів. Однак, щоб подібне «ноу-хау» запровадити в усіх лісгоспах, потрібні час і кошти.

У чому ж причина невгамовності крадіїв лісу? Їх багато. Одна із них полягає в тому, що, згідно з існуючим законодавством, до кримінальної відповідальності можна притягнути людину лише тоді, коли вона вкрала 25 і більше кубометрів лісу. Тому лісокради «дозують» кількість украденого, діючи за принципом: менше, але частіше.

Поруч із легальною - ще й нелегальна

Було б помилково вважати, що в області не борються з крадіжками лісу. Але лісокради теж вишукують усілякі лазівки, щоб обійти закон, особливо якщо потрібно збути крадену деревину. Мені навіть розповіли про одну з відпрацьованих схем: у своєму селі лісокради складали зруб хати під замовлення (земляки, як ведеться, один одного не видають міліції), а потім продали у південну область вже як хату, а не деревину, пронумерувавши бруси...

До речі, нерідко біля легальної пилорами з'являється ще й нелегальна. Їх кількість, при зацікавленості і бажанні відповідних органів, починаючи із сільських голів, лісників, дільничних інспекторів міліції, можна було б відстежити. Адже у селах люди на виду, всі про всіх і про все знають. Тож кривлять душею ті, хто запевняє, що не знає про існування підпільних лісопилок. Адже навіть діти знають, що вони не можуть працювати без шуму. До того ж, щоб організувати роботу пилорами, крім обладнання, приміщення й території, потрібне електропостачання (нелегальні пилорами, як правило, крадуть електроенергію), робочі руки (бо одна людина колоду не підніме). До речі, люди, що працюють на такій небезпечній роботі, повинні мати навики з техніки безпеки... Тому контроль за тим, легально чи нелегально працює пилорама, мали б здійснювати не лише силовики, лісівники, місцева влада, а й податкова, служба зайнятості, інспекція з охорони праці, держеконінспекція та інші служби. Це, звичайно, якщо вони справді зацікавлені у тому, щоб покласти край незаконним вирубкам лісу, змусити нелегальних бізнесменів вийти з тіні, сплачувати державі необхідні податки, оформити належним чином найманих робітників...

В одному з районів, де ця проблема є особливо актуальною, вирішили було провести кілька рейдів по селах, щоб виявити «підпільні» пилорами. Залучив фахівців кількох контролюючих структур. Щойно приїхали у село, як побачили таку картину: пилорама зачинена, поблизу — жодної душі. Схоже, хтось повідомив власника про рейд. Коли ж знайшли хазяїна пилорами (у нього якраз були відповідні дозвільні документи) і поцікавились, чия деревина біля приміщення, він лише знизав плечима. Довелося повірити йому на слово, бо довести його причетність до переробки краденої деревини складно, оскільки територія пилорами не огороджена і чітко не означена. До того ж, більшість власників навіть легальних пилорам працюють на єдиному податку, тож дуже проблематично мати чітку картину про справжні обсяги переробленої деревини.

Корупційний підстекст

З неофіційних джерел знаю, що є випадки, коли самі лісівники на деякі крадіжки лісу закривають очі. Одні тому, що не хочуть ризикувати життям й осиротити дітей. Адже лісокради нерідко поводяться із лісівниками дуже агресивно — траплялося, навіть зброєю і вилами погрожували. Інші тому, що мають від цього певний матеріальний зиск.

Проблема незаконних вирубок лісу , судячи з її масштабів, має й корупційний підтекст. І цього не бачить тільки незрячий, або той, хто просто не хоче бачити. Один з наших читачів розповів, як хотів було заробити і собі копійку на збуті дощок. Законно придбав деревину, розпиляв її на дошки, висушив. І, маючи на свій товар офіційні документи, вирішив вигідно продати його в Одеській області.

«Це я так думав, — розповідає Іван М. — Але до першого поста ДАІ. Коли ж минув їх кілька, у кузові дощок поменшало, а вже ближче до Одеси я почав розмірковувати: чи не повернутись додому, бо продавати не було вже чого. Набивши собі гулі, я зрозумів, що без «даху», причому солідного — обласного і навіть столичного масштабу — у цей бізнес годі влазити. Та й усі «ніші» у ньому вже зайняті, і все тут, як кажуть, схоплено — подивіться, наскільки стали заможніше жити села, де багато пилорам. Які ще потрібні коментарі?..»

Олександра ЮРКОВА , Голос України

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 737 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
0
1 Victor   (10.09.2016 06:49)
Хлопці, ви тут нічого не вдієте. Дайте місце природі і вона сама наведе лад. Катаклізми – єдиний спосіб на якийсь час трохи приборкати гуманоїдів, які включені в систему самознищення. Алкоголізм в алкоголіка виліковують не лекціями та ліками, а цирозом печінки. Сексуальні страсті вгамовують сифілісом. Обжерство – інфарктом. Знищення довкілля – посухою та селями, і т.д.. Природа – найдосконаліший доктор, який вчасно приписує дурневі ліки. Робімо те, що робимо, й чекаймо пілюль.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.