Субота, 24.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2016 » Вересень » 15 » Український народ має бути ядром етнополітичної системи України, - професор Мирослав Дністрянський
15.09.2016 (17:48)  

   Український народ має бути ядром етнополітичної системи України, - професор Мирослав Дністрянський

У свій час партія «Свобода» почала активно наголошувати на тому, що український народ в Україні є титульним. Це викликало шалений спротив не лише відверто проросійських, але й деяких ліберальних політичних сил.

Мовляв, як так, у нас рівні права всіх релігійних спільнот та груп, а тут ставиться питання про окремий статус українського народу. Насправді, у такій постановці питання нема нічого дискримінаційного для представників різних етнічних груп.

Причому в багатьох європейських демократичних державах офіційно прийнятим є їх трактування як держав того народу, який і забезпечив їхнє формування.

Наприклад, Німеччини як держави німецького народу. І очевидно, що й український народ, який дав назву країні, визначив її самобутність, сформував політичні традиції в процесі боротьби за державне самовизначення, має всі підстави бути ядром етнополітичної системи держави Україна.

Але чи добре називати його при цьому титульним? Відповідаю, що не зовсім. Чому? Тому що в етнології титульними прийнято називати народи, які в межах політичного утворення є корінними, але становлять велику меншість, а тому можуть виконувати лише церемоніальні титульні функції. Наприклад, народ комі в Республіці Комі, карели в Карелії та ін.

Водночас український народ в Україні, становлячи велику більшість, може і має виконувати не лише церемоніально-титульні, але й державо-консолідуючі функції. Тому найкраще означити його як державотворчий народ і зазначити це в Конституції держави.

З цього також випливає, що мова і культура державотворчого народу має усі підстави виконувати інформаційно-комунікаційні функції інтеграції суспільства та його культурної ідентифікації. Такі положення аж ніяк не применшують ролі і прав інших етнічних груп, як політичних, так і культурних, а лише сприятимуть формуванню загальноукраїнської політичної ідентичності, остаточно руйнуючи уявлення про Україну як уламок радянської імперії.

Без сприйняття й усвідомлення таких засад важко буде сформувати образ України як самобутньої національної держави.

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 449 | Додав: Today | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.