Вівторок, 20.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Січень » 19 » КУЛЬТУРА - ДЛЯ ПОВНОЦІННОГО ДУХОВНОГО ЖИТТЯ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ
19.01.2017 (16:12)

   КУЛЬТУРА - ДЛЯ ПОВНОЦІННОГО ДУХОВНОГО ЖИТТЯ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ

Культура - це та галузь, яка пропагує про історію і традиції народу, його духовний розвиток, творчі сили і здібності. Культура - це дух, яким живе країна. Тому дуже важливо спрямовувати її розвиток у належне русло, модернізовувати і удосконалювати, популяризувати, матеріально та фінансово підтримувати.

Рівень нашої бойківської культури на якісно вищий щабель піднесли Всесвітні Бойківські фестини та світові конгреси бойків. Про Турківщину дізналися навіть за межами України. Зараз при відділі культури і туризму Турківської' РДА функціонує 59 народних домів, 56 бібліотек, 2 дитячі музичні школи, культурний центр «Україна» та народний музей «Бойківщина», в яких працює 263 особи.

Як матеріально та фінансово покращується інфраструктура закладів культури в районі, про досягнення на ниві культури розповідає сьогодні читачам газети начальник відділу культури і туризму Турківської РДА Володимир Кузьмин.

- Найперше тішить те, що у районі зараз функціонує 13 народних колективів, які приносять славу нашому бойківському краю. Це ансамбль «Дримбарі» НД с. Бітля, ансамбль троїстих музик «Бескид» НД с. Либохора, ансамбль «Бойківчани» НД смт. Бориня, фольклорний колектив «Розлучанка» НД с. Розлуч, фольклорний колектив «Дністер» НД с. Вовче, фольклорний ансамбль пісні і музики «Бойківські переспіви» РНД, народна хорова капела «Карпати» РНД, народний духовий оркестр «Сурмачі» РНД, народний театр РНД, вокально-інструментальний ансамбль «Горяни» РНД, сімейний колектив Федорків «Відлуння» РНД, фольклорний ансамбль «Бойківчанка» НД с. Риків, фольклорний ансамбль НД с. Н. Висоцьке, -розпочав розмову Володимир Казимирович.

- Окрім того, що культпрацівники були активними учасниками районних масових заходів, колективи художньої самодіяльності Турківщини виїжджали з концертною програмою на Яворівський військовий полігон, брали участь у гала-концерті фестивалю «Горнусь до тебе, Україно» в м. Львів, у творчому звіті Турківського району «Відлуння бойківського краю», що проходив в обласному центрі. У 2016 році драматичний колектив НД с. Ісаї зайняв перше місце в обласному огляді-конкурсі театральних колективів «Театральна осінь» (м. Миколаїв), а дитячий ансамбль Турківської дитячої музичної школи привіз нагороду за третє місце в ІІ Міжнародному огляді-конкурсі народної інструментальної музики «Мелодії бойківського двору» в с. Стрілки; народний фольклорний ансамбль пісні і музики «Бойківські переспіви» став другим в обласному фестивалі українського фольклору «Нова радість стала». Я щиро вдячний цим колективам за такі досягнення. І надіюся, що вони будуть примножені і в майбутньому.

- Поряд з цим, очевидно, вирішуються й не менш важливі господарські питання -ремонти приміщень народних домів, придбання інвентаря, сценічних костюмів тощо?

- Згідно програми обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 рр., проведено ремонти у 12 народних домах сіл району, на загальну суму 2 млн.300 тис. грн. Це у Прислопі, Ясениці, Яворі, Ластівці, Сянках, Карпатському, Либохорі, Вовчому, В. Яблуньці, В. Гусному, Красному, В. Турові. Взявши участь в обласній програмі підтримки народних домів на 2016р., заклади культури отримали кошти в сумі 9500о грн. для закупівлі сучасного технічного обладнання (НД смт. Бориня - 30 тис. грн., НД с. Комарники - 25 тис. грн., НД с. Явора - 15 тис. грн., НД с. Сянки - 25 тис. грн.). А народні колективи отримали кошти, в сумі 35000 грн., на пошиття сценічних костюмів. Це «Бойківські переспіви» - 17500 грн., народний фольклорний ансамбль «Бескид» с. Либохора - 17500 грн.

Участь в обласній програмі поповнення бібліотечних фондів та бібліотечних проектів дозволила бібліотеці-філіалу с. Нижнє отримати 15000 грн. на придбання проектора і ноутбука. Згідно обласної програми «Організація гастролей художньої самодіяльності на території області з виступами в народних домах», у 2016р. нам поступили кошти, в сумі 25000 грн., на пальне для перевезення учасників колективів з концертною програмою по народних домах району. Та й надалі плануємо брати участь в обласних мікропроектах, і це стане нашим пріоритетним напрямком в роботі на цей рік. За кошти з участі в мікропроектах плануємо провести ремонти в народних домах сіл Сянки, Присліп, Карпатське, Либохора, Красне, Ропавське, Кринтята; придбати театральні крісла для РНД, НД с. Ільник, НД смт. Бориня; закупити музичну та звукопідсилювальну апаратуру в народні доми с. Ільник, Лімна, Хащів, Буковинка, Ропавське; придбати комп’ютери в народні доми сіл Шандровець, Н. Висоцьке, В. Висоцьке, Розлуч, Багнувате, Кривка; пошити сценічні костюми для народного колективу «Розлучанка», народного колективу «Дністер» та народного колективу «Бойківчанка».

Через програму поповнення бібліотечних фондів та бібліотечних проектів плануємо придбати комп’ютери, бібліотечні стелажі для бібліотек-філіалів сіл Явора, Розлуч, Красне, Ясениця, Гусне, Радич, Ільник. Та й хотіли би взяти участь в обласній програмі підтримки мистецьких шкіл і придбати музичні інструменти (сопілки, акордеони, баяни, бандури, флейти, тамбурін, басолю) для Турківської та Боринської музичних шкіл. Маємо на це велику надію, як і на те, що завдяки участі в обласній програмі розвитку музеїв, зможемо придбати сучасне технічне обладнання в народний музей «Бойківщина».

Щодо поточного фінансування галузі культури, то нам передбачено на фінансування всіх статей, що стосуються життєдіяльності і утримання закладів культури, кошти в сумі 16,5 млн. гривень. Цих грошей, за нашими підрахунками, має вистачити на 10 з половиною місяців.

- Володимире Казимировичу, сьогодні багатьох насторожує реформа самоврядування, процес децентралізації’, до якого всі активно готуються. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Реформа органів місцевого самоврядування спрямована на те, щоби громадяни самі вирішували, куди, скільки і на які потреби спрямовувати кошти. Якщо громада вважає, що селу потрібен клуб - вона буде його утримувати. Якщо вона буде хотіти провести в селі гарне масове мистецьке свято, вона його проведе. Вирішуючи власні проблеми, громада буде відповідально ставитися до захисту закладів культури і у тих населених пунктах, де громада активна, осередки культури пустувати не будуть.

Попереду у нас багато масових заходів, але найголовнішим із усіх, безумовно, будуть шості Всесвітні Бойківські фестини. Тож, надіємося, що наша культура процвітатиме і в цьому році і кожного з нас ще не один раз порадують своїми самобутніми талантами творчі мистецькі колективи Турківщини.

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №2,2017

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 460 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.