Понеділок, 19.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Січень » 25 » МЕДИЧНА ГАЛУЗЬ НАПЕРЕДОДНІ ВЕЛИКИХ ПЕРЕМІН
25.01.2017 (22:54)

   МЕДИЧНА ГАЛУЗЬ НАПЕРЕДОДНІ ВЕЛИКИХ ПЕРЕМІН
Хочеться вірити, що вони принесуть українцям користь

Розпочався бюджетний рік. Розпорядники коштів формують, погоджують та затверджують свої кошториси, згідно яких їм доведеться жити. Особливістю цьогорічного бюджету є те, що керівникам установ доводять виділену суму й вони самі мають визначити постатейні обсяги видатків так, щоб вкластися в рамки кошторисних призначень.

Зрозуміло, коштів, як завжди, не вистачає. Через те, напевне, без оптимізації та інших непопулярних рішень, пов’язаних з економією коштів, не обійтися.

Враховуючи рекомендації депутатів Турківської районної ради, ми започатковуємо серію інтерв’ю, в яких керівники ділитимуться думками про проблеми та перспективи в поточному році та про інші форс-мажори, пов’язані з діяльністю тієї чи іншої галузі. Першим нашим гостем є виконувач обов’язків головного лікаря Турківської КЦРЛ Костянтин Коробов.

- Отже, Костянтине Федоровичу, почнемо з фінансів. Яка сума цьогоріч перепала медикам в районному бюджеті й чи вистачить її на більш-менш нормальне функціонування вашого підрозділу?

- Звичайно, я оптиміст і вважаю, що прожити таки мусить вистачити, але, як кажуть, не на широку ногу, а ощадливо, рахуючи та економлячи кожну копійку. Кошторисні призначення, виділені нам в районному бюджеті, складають 51 млн. 960 тис. грн. З них на утримання Боринської міської лікарні - 6 млн. 800 тис. грн., Відповідно, Турківській КЦРЛ та її підрозділам залишається 45 млн. 160 тис. грн. На заробітну плату, з нарахуваннями, заплановано 39 млн.809 тис. грн.. Тут хочу наголосити, що цих коштів нам вистачить лише на 10 місяців. До кінця року додаткова потреба, як мінімум, складає 7 млн. грн.

- То що ж, доведеться економити? Як плануєте організовувати оптимізаційні заходи?

- Щось особливе придумувати не будемо. Уже із лютого медичні працівники, як мінімум, на 15 днів йтимуть у вимушені безоплатні відпустки. Та й без оптимізації штатної чисельності працівників не обійтися. Я вже мав розмову із завідувачами відділень на предмет того, щоб вони найближчим часом скрупульозно проаналізували ефективність роботи підлеглих, їхню потрібність для відділення й подали інформацію з тим, щоб максимально безболісно провести неприємну процедуру скорочення штатів. Повірте, зайвих людей в медицині, зрештою, як і в інших галузях, є немало. За останніх 6-7 років у нас так роздули штати, що просто диву даєшся. Зрозуміло, для введення нових штатних одиниць (нехай і не на повну ставку, а з оплатою 0,25, 0,50 чи 0,75 відсотків) була серйозна мотивація, про яку всі добре знають. Зараз ми змушені пожинати плоди цієї, образно кажучи, «діяльності» й відповідно приймати непопулярні болісні рішення. Через те, що роздуті штати, щороку виникають проблеми з виплатою заробітної плати. Я думаю, що ми таки приведемо штати у відповідність до виділених коштів й доможемся того, що робота медиків буде ефективною. Водночас, вірю й надіюся на додаткову медичну субвенцію чи дотацію вирівнювання, як це було в минулі роки.

- Костянтине Федоровичу, із зарплатою більш-менш зрозуміло, а як з іншими статтями видатків?

- На енергоносії в цьому році ми передбачаємо 2 млн. 315 тис. грн., харчування хворих - 520 тис. грн., на придбання медикаментів у бюджеті було передбачено 801 тис. грн., 100 тис. грн. з яких припаде на стаціонар для лікування учасників АТО, в розрахунку 25 грн. на одне ліжкомісце невідкладної допомоги. Для поліклініки на ліки громадянам, що користуються пільговими рецептами, виділено 230 тис. грн., в тому числі для учасників АТО - 40 тис. грн.. Хоча, якщо виникне необхідність, суму цю можна буде збільшити, але, як свідчить минулорічна практика, такої потреби, очевидно, не буде, адже у 2016 р. атовці використали лише 10 тис. грн. 1 млн. 621 тис. грн. передбачено на вирішення інших господарських питань. Як бачимо, суми незначні, а тому мусимо виходити з того, що маємо.

- Пригадую, на бюджетній сесії депутати районної ради обурювалися, що надто мало коштів у лікарняному кошторисі на харчування хворих.

- Справді, не багато. На одне ліжкомісце в день припадає 10 грн. 20 коп. Це приблизно - на рівні минулого року. Хоча зараз ми додатково в раціон плануємо включити масло. Розуміючи сміхотворність цієї цифри, ми як депутати та, зрештою й пацієнти, за те, щоб вона була більшою, але, на жаль, не маємо відповіді на питання, де взяти додаткові кошти.

- Костянтине Федоровичу, зрозуміло, що про безкоштовне лікування ми давно забули. Маю на увазі, дорослих. А як діти до 6 років. Чи й далі їх лікуватимуть за бюджетні кошти?

- Для таких дітей у нас є безкоштовні ліки, коли йдеться про невідкладну допомогу. Але якщо лікар приписав якісь дорогі сиропи чи пігулки, яких немає у переліку невідкладки, батькам доведеться їх купляти за власні кошти. Можливо, через це іноді виникають непорозуміння, батьки скаржаться в райдержадміністрацію та районну раду на медиків.

- А якщо справді в батька чи матері дитини є обґрунтовані нарікання. Куди можна звертатися, так, щоб менше галасу?

- Думаю, найкраще - в приймальню головного лікаря. Ми обов’язково відреагуємо на звернення, в деталях вивчимо ситуацію і після цього дамо обґрунтовану відповідь заявнику в межах визначених норм і правил, відновимо справедливість, якщо вона таки була порушена.

- Не знаю, як Вам, але мені неодноразово доводилося чути нарікання на порушення графіка роботи в медичних закладах. На Вашу думку, це наклепи недоброзичливців чи може такі випадки мають місце?

- Треба розуміти, що всі ми живі люди, і я аж ніяк не виключаю, що медики живуть, не порушуючи графіка роботи чи трудову дисципліну. Нещодавно я дав команду завідувачам відділень та сільських амбулаторій, щоб при вході, на видному місці, де ще немає, вивісили графік роботи. А якщо медик без об’єктивних на це причин порушує графік, це вже проблема. Тому я цілком розумію обурення пацієнтів. Уявімо собі, людина приїхала з села, а лікар чи медична сестра пішли з друзями пити каву. Так не має бути. Своїм колегам я б порадив таким не займатися, а відвідувачам про виявлені ними порушення графіку роботи чи трудової дисципліни з боку медиків інформувати безпосередньо завідувачів відділень і мене - через приймальню. По кожному випадку будемо вживати заходи впливу а, якщо буде необхідність - досить жорстких. Працівник у визначений для нього час має бути на робочому місці. За це він отримує зарплату.

- Ми напередодні великих перемін у медичній галузі, які, хочеться вірити, принесуть позитив як для медиків , так і для пацієнтів, а не лише нові проблеми. Очевидно, з’явиться й великий перелік платних послуг, з якими зараз у нас не густо.

-Згідно Конституції, медицина в Україні безкоштовна, хоча в реальності це далеко не так. Мали б ми достатньо коштів, певна річ, стояли б ближче до безкоштовності, а так, як сказав перший Президент України Леонід Кравчук: «Маємо те, що маємо». Сьогодні в переліку платних послуг - медогляди, видача наркологічних та психіатричних сертифікатів. І все. Але наші економісти вже зараз готуються до того, що в недалекій перспективі цей перелік значно розшириться. А тому працюємо над розробкою калькуляцій тієї чи іншої послуги. Думаю, уже влітку, коли вступить в дію реформа (якщо, звичайно, вступить), громадянам доведеться платити за аналізи, УЗД, кардіограму, можливо, й за огляд лікаря та інші послуги. Попередньо маємо інформацію, що медицина буде розділена на первинну й вторинну, зміняться стосунки лікаря з пацієнтом, як і загалом фінансування. Хоча очікувати якогось чуда чи раптових позитивних змін не варто. Буде багато проблем, багато непорозумінь і нарікань. Якби наша держава мала достатньо фінансів для проведення реформ, можна було б сподіватися на їх ефективність та користь. А так хочеться, щоб в часі її проведення не постраждали наші батьки, дідусі й бабусі, що виживають на мізерну пенсію. Як сказав один мудрець, «заможність надає значно більше можливостей, аніж бідність». Поки що треба набратися терпіння. Час, сподіваюся, розставить усе на свої місця.

Розмовляв Василь ВАСИЛЬКІВ.

Газета "Бойківщина" №3,2017

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 452 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.