Неділя, 21.01.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2017 » Лютий » 7 » Борислав і Східниця: хто скористається з примусової «любові»
07.02.2017 (21:41)  

   Борислав і Східниця: хто скористається з примусової «любові»
А як у наших сусідів ?

Попри постанову уряду, знаходяться такі собі князьки, які хочуть ділити «гори і доли» по-своєму. Утворення нових об’єднаних територіальних громад на Дрогобиччині, яке мало б проходити добровільно, натрапляє на опір окремих місцевих еліт. Вони мають своє, часто відмінне від інтересів звичайних людей, бачення розвитку курортного регіону. Здебільшого через призму бажання ще більшого впливу на розподіл стратегічного в горах ресурсу – землі.

Борислав сміється, а Східниця плаче

Нещодавно в мережі натрапила на доволі цікавий документ, датований листопадом 2015 року. Йдеться про Розпорядження Кабінету Міністрів України №1158-р «Про затвердження Перспективного плану формування територій громад Львівської області». У вказаному переліку об’єднаних територіальних громад Дрогобицького району є 7 ОТГ із центрами в містах Дрогобичі, Трускавці, Бориславі та Стебнику, а також селищах міського типу Меденичах, Підбужі та Східниці.

Кожний населений пункт, який претендує стати адміністративно-територіальним центром спроможної територіальної громади Львівщини, у розпорядженні КМУ має відповідний код населеного пункту – адміністративного центру територіальної громади згідно з Державним класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України. Таким чином, навіть для непосвяченого в бюрократичні тонкощі творення таких документів стає зрозуміло, що розпорядження Кабміну, затверджуючи Перспективний план формування територій спроможних громад Львівської області за станом на 11 листопада 2015 року, по суті, підсумовувало перший етап утілення адміністративно-територіальної роботи на Львівщині.

Воно стало своєрідним свідченням виконаної значної за обсягом роботи з формування спроможних громад Львівської області з боку Львівської обласної та районних держадміністрацій, обласного Офісу реформ та органів місцевого самоврядування населених пунктів Львівщини, які виявили ініціативу та почали рухатися в напрямку реалізації адміністративно-територіальної реформи у Львівській області.

Мушу зауважити, що в офіційному урядовому документі жодним словом не було згадано чи поставлено під сумнів право Східницької селищної ради творити окрему спроможну територіальну громаду з центром у Східниці. І це, на мій погляд, не випадково. У статті 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» подано вичерпний перелік суб’єктів, які можуть виступити ініціаторами добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ та міст. Ними можуть бути сільський, селищний чи міський голова; не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Отож усі звинувачення про перевищення повноважень при ухваленні рішення про утворення окремої спроможної територіальної громади з центром у Східниці, які нині лунають на адресу селищного голови, депутатського корпусу, а також мешканців курортного селища, є безпідставними. Право виступити з ініціативою створення окремої ОТГ з центром у Східниці виписано в законі України, і це треба сприймати як доконаний факт.

Окрім того, не слід забувати, що в законі йдеться про адміністративно-територіальну реформу, яка визначить майбутній адміністративно-територіальний устрій молодої незалежної Української Держави. Тому будь-яке посилання на нормативно-правові документи совєцької епохи, що обмежують права територіальних громад, є завуальованим спротивом подальшому поступу України на шляху демократичного розвитку. Така аргументація не додає честі ні депутатам Бориславської міської ради, ні іншим посадовцям, які, чіпляючись за параграфи законів тоталітарної епохи, намагаються зупинити процес демократизації України.

Східниця: «Я не здамся без бою!»

Стрімкий розвиток Східниці останніми роками є яскравим свідченням уміння громади ефективно розпоряджатися своїми ресурсами та залучати кошти бюджету на вирішення місцевих проблем. Причому адміністрація селища робить акцент не тільки на ефективному використанні наявних у неї ресурсів, а й постійно вживає дієвих заходів для збільшення надходжень до бюджету селища. Завдяки виваженій бюджетній політиці східницького селищного голови Івана Піляка та депутатів селищної ради бюджет Східниці торік було перевиконано втричі. Це дозволило спрямувати додатковий фінансовий ресурс на вирішення проблем курортного селища, яке за останні роки серйозно змінилося і почало набувати обрисів європейського курорту.

Реформа місцевого самоврядування, враховуючи позитивний як європейський, так і власний історичний досвід, передбачає об’єднання територіальних громад. З більшої території до місцевого бюджету можна зібрати значно більші фінансові ресурси, що, своєю чергою, дозволить місцевим радам об’єднаних громад уже в найближчому майбутньому забезпечити додатковими робочими місцями місцевих жителів та значно поліпшити стан населених пунктів, а значить – і якість життя громадян. Проте не слід забувати, що надмірне укрупнення території може створювати проблеми для її ефективного управління.

У мене немає жодних застережень щодо утворення великої об’єднаної громади навколо Борислава, проте маю серйозні сумніви, що голова цієї мегагромади зуміє ефективно впоратися з екологічними проблемами міста нафтовиків, породженими довготривалим видобутком на його території вуглеводнів, та водночас забезпечити ефективний соціально-економічний розвиток різних за своєю суттю сільських населених пунктів, якими є, для прикладу, гірські населені пункти Довге, Рибник, Новий і Старий Кропивники та низинні села Попелі, Ясениця Сільна, Нагуєвичі чи Уріж. Про селища міського типу Підбуж та Східницю, які також повинні увійти у формат великої Бориславської громади, говорити не буду: надто різними вони є за своєю специфікою та рівнем соціально-економічного розвитку. А з цим голова великої Бориславської об’єднаної громади також повинен давати раду. Причому вже тепер мерія мала б окреслити напрямок розвитку цих населених пунктів хоча б на п’ять років. А з цим, я так розумію, є серйозні проблеми.

Прихильникам постсовєцької гігантоманії варто було б зрозуміти, що будь-яке об’єднання громад не може бути довільним. Воно повинно мати логічні межі, які забезпечуватимуть її фінансову спроможність, ефективність управління та доступність населення до адміністративних послуг. Відстань від центру громади до її найдальшого населенного пункту має бути такою, щоб в екстрених випадках її не довше ніж за 30 хвилин могли подолати пожежна команда, швидка допомога чи поліцейський патруль. До центрів спроможних громад також буде перенесено з районних центрів місця надання низки важливих послуг: адміністративних, соціальної допомоги через територіальні центри, пожежні, правоохоронні, санітарно-епідеміологічної служби.

Ніхто не заперечує, що нині в Бориславі служби надання адміністративних та соціальних послуг працюють. У місті є відділення Національної поліції, добре розвинута навчально-методична база освітніх закладів та повністю укомплектована служба цивільного захисту. Проте в мене як людини, що живе за межами міста, виникає запитання: наскільки зручно користуватися послугами цих структур мешканцям Східниці. Про села гірської зони Дрогобицького району мови вести не буду, адже всі центри надання соціально-адміністративних послуг для них зосереджені у Дрогобичі, через що вирішення будь-якого важливого питання забирає дуже багато часу, а перенесення їх з Дрогобича до Борислава навряд чи суттєво вирішить проблему наближення цих послуг до кожного конкретного мешканця.

Великий Борислав – великий міф і афера

Значна віддаленість населених пунктів гірської зони від Борислава та Дрогобича, а також постійна необхідність під час доїзду долати Бухівський перевал свого часу спонукали Головне управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Львівській області створити у Східниці окрему пожежно-рятувальну частину, а селищного голову Східниці – домогтися, щоб дільничний інспектор поліції проживав безпосередньо в селищі.

Не можна також забувати й той факт, що в Законі «Про добровільне об’єднання територіальних громад» суб’єктами добровільного об’єднання є не будь-які, а лише суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст, а територія об’єднаної територіальної громади має бути нерозривною. Межі об’єднаної територіальної громади визначають за зовнішніми межами юрисдикції рад територіальних громад, що об’єдналися.

Правда полягає в тому, що спільної межі Борислав зі Східницею не має. Землі Східницької селищної ради межують із землями Опаківської, Ново-Кропивницької та Попелівської сільських рад Дрогобицького району. Тому говорити про створення великої об’єднаної територіальної громади навколо Борислава передчасно. І не тільки через застереження, які я виклала вище.

Проти утворення Великого Борислава, у склад якого увійдуть 17 населених пунктів Дрогобицького району разом із селищами міського типу Східницею та Підбужем, виступають самі мешканці цим населених пунктів, яким обласні чиновники пропонують створити велику громаду навколо Борислава. Це при тому, що Підбуж одразу відверто задекларував свої амбіції стати центром окремої ОТГ, а Східниця бачить своє майбутнє лише як центр окремої територіальної громади, у склад якої увійдуть сільські населені пункти рекреаційної зони Карпат Дрогобицького та Турківського районів.

Власне, цей первісний варіант нового адміністративно-територіального устрою Дрогобиччини було затверджено на державному рівні Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1158-р. Цікавим, на мій погляд, є той факт, що пропозицію створення окремої об’єднаної територіальної Східницької громади в рекреаційній зоні Карпат уже підтримали мешканці сіл Бистриці та Старого Кропивника Дрогобицького району та Коритища і Ластівки Турківського району.

Інші населені пункти ведуть діалог зі Східницькою селищною радою про умови входження в об’єднану Східницьку громаду. Очевидним наразі є те, що творити громаду Великого Борислава не мають бажання мешканці ні Східниці, ні інших населених пунктів, які ще ніяк не можуть зрозуміти, що статус-кво в умовах адміністративно-територіальної реформи не вдасться зберегти нікому.

Об’єднуватися таки доведеться. Залишилося лише зрозуміти, з ким, на яких умовах та, як любив казати Великий Франко, який хосен від того об’єднання матимуть люди.

Віра ДУБЛЕНИЧ, мешканка Східниці

leopolis.news

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 1136 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Им'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *: Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.