Неділя, 18.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2017 » Квітень » 2 » У Львові презентували унікальні листи Климентія Шептицького
02.04.2017 (20:42)  

   У Львові презентували унікальні листи Климентія Шептицького
У Соборі Св. Юра у Львові в суботу, 1 квітня, відбулася презентація історико - документального альбому „Блаженний архімандрит Климентій (Казимир граф Шептицький). Листи до рідного брата Станіслава графа Шептицького та родини”.

Кореспонденція як жанр, зазвичай, найкраще розкриває внутрішній світ людини. І ці листи показують не лише малознані факти з життя родини Шептицьких та взаємини між братами, а й благородну душу Блаженного архімандрита Климентія, яку він проніс через усе життя.

Вражає, що попри різні негативні події, він нікого не звинувачував, не оцінював і не критикував.

Про це сказав під час презентації митрополит Львівський високопреосвященний владика Ігор (Возняк), з благословення якого і розпочалася репрезентація цього унікального видання, яке містить понад 200 родинних фотографій Шептицьких, а також листи, які розкривають особистість рідного брата митрополита Андрея – Блаженного Климентія.

Передмовою до видання стали спогади с. Ванди, дочки Олександра графа Шептицького і племінниці о. Климентія та митрополита Андрея Шептицьких.

«Унікальність цих листів в тому, що вони проливають світло не лише на монастирський період життя архімандрита Климентія Шептицького, а й на мирський, коли у поважних галицьких колах він був знаний як Казимир граф Шептицький. Листи також частково пояснюють причину вибору ним чернечого стану в уже достатньо зрілому віці», – зазначив керівник Постуляційного центру монастирів Студійського Уставу, настоятель Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ, упорядник листів та видання Єрм. Юстин (Бойко).

Він розповів, що віднайшов ці листи цілком випадково в Італії у монастирі св. Теодора Студита «Студіон», що біля Риму у Кастельгандольфо. Листи охоплюють дуже великий період життя Блаженного Климентія – із 1881 по 1945 роки. Більшість з них – до брата Станіслава Шептицького, генерала Війська Польського.

Листи в оригіналі були написані польською мовою, а на українську їх переклав, а також доповнив видання примітками д-р Іван Матковський. Він зазначив, що в листах Казимир Шептицький (о. Климентій) детально описує своєму брату Станіславу, військовому аташе австро-угорської імперії на Далекому Сході у Маньчжурії, останні роки життя їх батьків та смерть матері – Софії Шептицької.

З них ми довідуємось про причини вступу в чернече життя автора та перебування в монастирі на Балканах. Надзвичайно цікаво описаний міжвоєнний період у житті родини та факти пов’язані з діяльністю брата - митрополита Андрея. Цінними документами родини є спогади про відвідання Прилбич після вбивства брата Леона солдатами в час першої радянської окупації Галичини. Читаємо свідчення очевидця подій 1941 року у Львові – вбивства в’язнів під час відступу більшовиків після оголошення Німеччиною війни СССР.

«Маємо надію, що листи о.Климентія до родини, упорядковані мною спільно з о. Юстином (Юрієм Бойко)та проілюстровані неопубілкованими досі світлинами родини Шептицьких, наблизять українців та представників інших народів до Казимира графа Шептицького з Прилбич, який став священомучеником о. Климентієм, і дадуть нам змогу пізнати цю величну постать та подивитись на світ його очима і серцем», – зазначив Іван Матковський.

Графічне та мистецьке оформлення видання здійснила львівська художниця Леся Квик, а літературну редакцію - Василь Лаба, Галина Терещук, Іванна Матковська.

... На фото: "батьківщинівці" Богдан Пісний та Василь Чорний разом із співорганізатором заходу Іваном Матковським.

У альбомі використано світлини з колекції „Archiwum Szeptyckich” (Польща), о. Юстина (Юрій Бойко), Івана Матковського, Лесі Квик, Романа Метельського, „Narodowe Archiwum Cyfrowe” (Польща), Muzeum Narodowe w Warszawie (Польща), Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (CBN) (Польща) - багато з них також вперше побачать світ.

Історико-документальний альбом підготували до друку у співпраці з церковними інституціями та організаціями: Свято-Іванівською Лаврою Студійського Уставу УГКЦ, Постуляційним Центром Монастирів Студійського Уставу УГКЦ, Fundacja Rodu Szeptyckich, Громадською радою „Святий Юр”.

Блаженний Священномученик Климентій (Казимир Шептицький) народився 17 листопада 1869 року у селі Прилбичі в родині Яна та Софії Шептицьких. Був шостою дитиною у сім’ї. У 1892 році отримав ступінь доктора права у Ягеллонському університеті у Кракові. Займався адвокатською та політичною діяльністю. Зокрема, у 1900-1907 році був депутатом австрійського парламенту, співавтор «Загального австрійського закону про ліси».

У 1911 році, у віці 43 років, втупив до монастиря. У 1918 році став настоятелем Унівського монастиря, a з 1926 року ігуменом Студитів Свято-Успенської Унівської лаври. У 1927 році на землях т.зв. Кайзервальду у Львові заснував Свято-Іванівську лавру Студійського уставу. В 1936–1937, спільно з братом, митрополитом Андрієм Шептицьким, склав статут для монахів Студійського уставу, відомий під назвою «Типікон», який апробував папа Пій XII. Відіграв велику роль у створенні та формуванні чернецтва греко-католицької Церкви. У 1939 році таємно іменований митрополитом Андрієм Шептицьким екзархом Росії та Сибіру.

Під час Другої світової війни врятував кілька сотень єврейських, польських та українських дітей. Замордований у 1951 році у Владимирському централі в Росії. В 1996 р. посмертно отримав звання «Праведник народів світу» за порятунок євреїв у період Голокосту. Отець Климентій Шептицький беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ 27 червня 2001 року у Львові під час офіційного візиту Святійшого Отця в Україну.

Станіслав Шептицький народився 3 листопада 1967 року, як четвертий син Яна та Софії Шептицьких. У 1888 році закінчив Військову Технічну Академію у Австрії та отримав офіцерське звання поручника. У 1904-1905 рр. був австрійським військовим аташе при російській армії в Маньчжурії. У 1914 році призначений начальником штабу II корпусу на російському фронті. Кандидатуру Станіслава Шептицького було запропоновано, щоб очолити Українських Січових Стрільців.

У 1916-1917 рр. очолює Польські Легіони австро-угорської армії. У 1919, як генерал Війська Польського, займав пост командувача Литовсько-Білоруського фронту під час польсько-большевицької війни. У 1920 році керує обороною Варшави під час вторгнення кінноти Будьоного в Польщу. У 1923 році призначений міністром оборони Польщі. Був нагороджений найвищими військовими відзнаками ІІ Речі Посполитої.

Джерело

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 402 | Додав: Today | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.