П'ятниця, 23.02.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2017 » Квітень » 29 » Перемишль, та й усе Закерзоння, є етнічними українськими землями, їх потрібно захищати, - історик
29.04.2017 (11:57)  

   Перемишль, та й усе Закерзоння, є етнічними українськими землями, їх потрібно захищати, - історик
Цими днями минає 70 років від початку операції «Вісла», у ході якої комуністична польська влада здійснила черговий кривавий етноцид українського народу. Із споконвічних українських земель – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини, було виселено за різними підрахунками від 140 до 150 тисяч українців.

Десятки тисяч були розстріляні та замордовані у польських тюрмах та російських концтаборах, у тому числі жінки й діти. Польські шовіністи знищували навіть цілі села.

Але, як свідчать події сьогодення, «брати»-поляки аж ніяк не розкаялись у злочинах проти українства. Якщо заяви на кшталт «Львув – польське място» нині активно лунають здебільшого на побутовому рівні, то плюндрування десятків українських пам'ятників, цвинтарів на польських теренах здійснюється фактично за офіційної підтримки місцевої влади.

А як інакше, скажімо, оцінити той факт, що практично напередодні 70-х роковин від початку операції «Вісла», польські шовіністи розібрали на кладовищі села Грушовичі, що поблизу Перемишля, надгробний пам'ятник воякам УПА. Ба більше, акція відбувалася за згодою війта гміни Стубно, який заявив, що пам'ятник усунули, тому що, подумайте тільки, він псував естетичний вигляд кладовища, тому що в майбутньому це буде місце для поховання, а елементи розібраного пам'ятника можуть використати в будівництві.

Зважаючи на те, що українська влада фактично не реагує на такі прояви «добросусідського» шовінізму, постає логічне і справедливе запитання: чи повинні українці терпіти цю відверту наругу над своєю національною пам'яттю та якою мала б бути їхня відповідь?

Про це та інше Вголос запитав у історика та громадського діяча Михайла Галущака.

"Я б на місці української влади просто нагадав полякам, скільки на нашій території є пам'ятників польським воякам чи жертвам мирного населення. Натякнути, що вони не числяться у жодних реєстрах. А їх, до слова, є понад 200! Руйнувати ми, звісно, їх не будемо, адже українці на відміну від своїх західних та східних сусідів є значно цивілізованішими у ставленні до могил, незалежно від того, хто у них похований – чи воювали вони проти українців, чи ні. Ми, українці, на відміну від інших, не воюємо з мертвими солдатами", - запевняє історик.

На його думку, усе, що зараз відбувається, є наслідком беззубої політики української влади щодо питання національної пам'яті - вони забули, що історія є частиною міжнародного іміджу.

І якщо наша влада хоче, щоб Україну у світі сприймали, як нормальну державу, то, на думку М. Галущака, вона повинна піклуватись про наше минуле - усі нації дбають про свою історію.

За його словами, громадськість насамперед має показати полякам одне: якщо наша влада мовчить, то це зовсім не означає, що це є позицією усіх українців. "Насправді їм потрібно втовкмачити в голови, що ми протестуємо, що ми готові захистити свої пам’ятники, свою історичну пам’ять як за кордоном, так і в Україні. Можна проводити круглі столи, дискусії, наприклад".

"Важко воювати з поляками не на нашій території. Але в Україні можна. Якщо польська влада й надалі так ставитиметься до наших могил, то ми біля кожного з тих двохсот польських пам'ятників можемо поставити інформаційні стенди українською, польською та англійською мовами й написати там, що це пам'ятники окупантам. Досі цього не зроблено. Навіть у Львові на Личакові є такі могили", - зауважує М. галущак.

Він звернув увагу на те, що торік ми уже проводили фотовиставку «Католицька Польща чи більшовицька Росія».

"На ній було зображено, як руйнуються українські церкви й хрести. Точно так само, як це зараз робиться у Польщі, раніше діяла радянська атеїстична влада: руйнувала церкви й хрести на території України. То де та позиція католицької Польщі? Зараз Польща поволі повертається до тієї старої Польщі 30-40-х років, коли на Волині і Закерзонні було знищено й окатоличено сотні українських церков. Можна ж повторити таку виставку?" - риторично запитує М. Галущак.

"Можна також проводити такі акції, як от в Гуті Пеняцькій, наприклад: з червоно-чорним прапором. Треба їм втовкмачити в голови, що червоно-чорний прапор є знаменом боротьби. І до тих людей, які воювали під ним, ми ставимось з повагою. І хай як собі хочуть на це реагують поляки. Нас це не має хвилювати".

"Порушувати кордони у 21 столітті ми, звісно, не будемо. Але говорити про те, що Перемишль, та й усе Закерзоння, є етнічними українськими землями, на них живуть етнічні українці, і їх потрібно захищати, без сумніву, треба, і не мусимо обмежуватись одними лише розмовами", - переконаний Михайло Галущак.

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 832 | Додав: Today | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.