Субота, 20.10.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Липень » 14 » Навчальний рік видався непростим
14.07.2017 (16:36)

   Навчальний рік видався непростим

Минулий навчальний рік для освітньої галузі району, як і для освітян всієї України, видався непростим. Насамперед, дуже багато змін в чинному законодавстві вже пройшло, ще більше готується. Зокрема мова йде про прийняття нового закону «Про освіту». Чи був успішним для педагогів району минулий навчальний рік, або ж навпаки - проблематичним, які питання доведеться вирішувати їм у майбутньому, нинішня наша розмова з начальником відділу освіти Турківської РДА Наталією Гошівською.

- У зв’язку зі змінами до Державного бюджету України, нам цього року працюється важко, оскільки дуже багато фінансування лягло на плечі місцевого бюджету, а він ніколи не був надто багатим, - розпочала розмову Наталія Михайлівна.

- А тепер і поготів. Через відсутність належних поступлень в місцевий бюджет, нелегко справлятися з усіма нагальними фінансово-господарськими проблемами. Що стосується оплати праці технічних працівників, працівників галузі дошкільної освіти, бібліотекарів - усе це також лягло серйозним навантаженням на місцевий бюджет.

Освітня галузь району вступила в новий фінансовий рік із бюджетом, де забезпечення вказаних категорій працівників заробітною платою вистачило тільки на 5 місяців. Ще ніколи такого не було, щоби працівників освітньої галузі на 7 місяців не було забезпечено фондом заробітної плати. І зараз ці працівники, що фінансуються з місцевого бюджету, отримуватимуть фінансування, яке нам поступово виділятимуть на кожній наступній сесії. Не виняток і теперішня сесія, де просили у районної ради виділити кошти, в сумі 800 тис. грн., для того, щоби виплатити зарплату технічним працівникам у липні. У зв’язку з цими проблемами, уже відбулося скорочення серед технічних працівників ЗНЗ району, в кількості 46 осіб. Відповідно до нормативних документів, зі штату відділу освіти виведено такі посади як двірник, інженер-електронік, секретар-друкарка. Звичайно, розуміємо, що скорочення кадрів -болісний процес: сім’ї залишаються без грошового забезпечення, люди - без роботи. І тому у відділу освіти і в депутатів районної ради велике й настійливе прохання до директорів ЗНЗ, в компетенцію яких входить вивільнення цих категорій працівників: першочергово, при можливості, забезпечувати їх роботою, якщо будуть появлятися вакансії. Мають розуміти і пенсіонери, що їхня пенсія, хоч і невелика, але вона все-таки дає хоч якийсь засіб для життя, й уступати місце молодшим, не пенсійного віку людям, які залишаються без роботи і змушені її шукати навіть за межами району. Оскільки Турківщина на робочі місця бідна, тому прохання до директорів шкіл подумати, в першу чергу, про працевлаштування працівників непенсійного віку, які підлягають скороченню.

- Навчання закінчилося, заклади потрібно підготувати до нового навчального року. Ремонти класів і далі проводитимуть за рахунок батьківських благодійних внесків ?

- Чого гріха таїти, але 2016-2017 навчальний рік закінчився без виділення всієї необхідної суми коштів на поточний ремонт шкіл, який потрібно провести до початку навчального року. З цього приводу великий виклик ліг на плечі дирекцій шкіл, педагогів, батьків, які розуміючи, що для того, аби школа достойно вступила в новий навчальний рік, потрібно брати активну фінансову, та й особисту, участь у ремонті шкіл. Звичайно, усе це потрібно робити прозоро, відкрито, за участі батьківських комітетів. Ніякі кошти на руки вчителям, педагогічним працівникам, тим паче дирекції, не мають давати. Якщо є кошти батьківського комітету, тобто батьківські внески, то має бути забезпечення прозорого інформування батьків, громадськості, на які цілі пішли ці гроші. І у більшості наших шкіл уже оприлюднено списки, де конкретно розписано, скільки грошей пішло на потреби поточного ремонту в школі. Такі списки мають висіти на видному місці, щоби кожен бажаючий зміг прийти, перевірити і зрозуміти, на що використано його грошовий внесок. Звичайно, що так би не мало бути. Навпаки, поточні ремонти навчальних закладів мали би мати централізоване фінансове забезпечення, але, у зв’язку із вищезгаданими змінами до нормативної законодавчої бази, фінансування і поточний ремонт шкіл, на жаль, також лягають на плечі місцевого бюджету.

- Напевно, не омине й Турківщину процес оптимізації шкіл?

- Ще одне віяння часу, яке є актуальним в останні два роки, - це процес укрупнення, так звана оптимізація, шкільної структури. Оптимізація шкіл означає оптимізацію витрат. По Україні витрати на одного учня становлять від 9 до 10 тис. грн. на рік. Так прорахувало Міністерство економіки. Що стосується нашого району, то найменші витрати на одного учня припадають на Турківську ЗОШ І-ІІ ст. №1 та Турківський НВК. Це близько 1011 тис. грн. Найбільші витрати на одного учня у нас припадають на так звані малокомплектні навчальні заклади. Простіше кажучи, на ті школи, де багато вчителів і мало учнів, оскільки кількість навчальних предметів однакова і для учнів класу, в якому є, скажімо, 5 чи 6 дітей, і для класу, в якому є 20 і більше дітей. Кількість навчальних предметів однакова, кількість вчителів однакова, і звичайно, що витрати менші там, де більша кількість учнів. Це прямо пропорційно. Я уже казала, якщо у двох турківських школах ця цифра в межах норми, то, скажімо, в Кіндратові витрати на утримання одного учня сягають 77 тис. грн., у Яблунові, Яворові, Кривці, Радичі і деяких інших ця цифра коливається в межах від 40 до 48 тис. грн.. Тобто дуже великий розрив.

Це, мабуть, найболючіше питання, яке постає перед нами цього року - і це впритул з усіма проблемами. Тому що Турківський район наразі єдиний із районів Львівської області, де досі, впродовж минулого року і позаминулого, не відбулося пониження в ступені або закриття жодної школи. На жаль, уже цього навчального року ми не зможемо уникнути цього процесу, оскільки у нас є початкова школа І ступеня у Кіндратові, де минулого навчального року навчалося 5 учнів, на наступний рік буде ще менше -четверо, де кожного дня «Школярик» забирає дітей до школи і відвозить їх в сусідній Ясеницький НВК на навчання в середні класи. Для чотирьох учнів, які відвідують різні класи, відділ освіти не може, згідно норм чинного законодавства, організувати повноцінне навчання. Ці дітки або мають вчитися на індивідуальній формі (5 годин на кожного і на кожного окремий журнал). (Тобто фактично вони би мали вчитися всього-на-всього один день на тиждень). Або ж цих дітей потрібно буде возити в школу, де є клас. Тому йдемо на таке непопулярне рішення як вимушене зупинення діяльності Кіндратівської початкової школи І ступеня. Хоча шкода - приміщення гарне, вчитель хороший, дітки розумні і знаючі.

- Індивідуальне навчання. Наталіє Михайлівно, поясніть, будь ласка, що це?

- У минулому навчальному році введено в дію «Положення про індивідуальне навчання», згідно якого всі учні, що навчаються не в класі, тобто не в такій групі учнів, де є 5 і більше дітей, підлягають індивідуальному навчанню. Що ж таке індивідуальне навчання? Згідно Закону «Про загальну середню освіту» ( ст. 14), в Україні є дві форми здобуття загальної середньої освіти -групова та індивідуальна. І ось в «Положенні про індивідуальне навчання» сказано, що індивідуальному навчанню підлягають учні з кількох причин . Перша - це через стан здоров’я, коли дитина тимчасово або постійно не може відвідувати школу, і тоді вона вчиться вдома, до неї приходять вчителі. До речі, в такої дитини досить значне навантаження уроками на тиждень, яке мало чим відрізняється від звичайної форми. І другий варіант - учні підлягають індивідуальному навчанню, коли для них не можна організувати класну форму навчання. Класна форма навчання - це клас, який згідно чинного законодавства, зараз рахується від 5 учнів, а в проекті нового закону «Про освіту» передбачена норма - від 10 учнів. І ось, скажімо, якщо дитина 1-4 класів не вчиться в повному класі, а вчиться в групі, де є одне, двоє, троє, четверо дітей, але вона є здоровою, Богу дякувати, не хворою, їй, згідно «Положення про індивідуальне навчання», на тиждень виділяється на навчання 5 годин. Всього 5, коли її ровесники в класі будуть мати більше 20-ти. Якщо, скажімо, така дитина вчиться в середніх класах, то тоді їй, здоровій дитині, не хворій, на індивідуальну форму навчання виділяється 8 годин. Це тоді, коли її ровесники в класі будуть мати приблизно 25 годин. Чому були прийняті такі зміни в «Положення про індивідуальне навчання», залишається тільки здогадуватися. Мабуть, таким чином хочуть батьків заставити віддавати дітей у великі школи, де можна організувати навчання в більших класах, де є стабільне фінансово-матеріальне забезпечення й де можна, на думку Міністерства освіти, організувати більш якісну освіту.

- А як справи із автобусами «Школярик», які підвозять дітей до шкіл?

- «Школярики» - це ще одна наша проблема. На щастя, відділ освіти цього року закупив одного автобуса «Школярик», з дуже мінімальним районним співфінансуванням. На його придбання півтора мільйона було виділено сесією обласної ради і 70 тис. грн. виділила сесія районної. Тих коштів нам вистачило, аби закупити новий автобус. Хочу сказати, що ці автобуси дорожчають не по днях, а по годинах. Скажімо, кілька років тому автобус «Школярик» коштував від 230 тис. грн., минулорічна ціна на початку року становила 850 тис. грн. І за рік вона злетіла на захмарні висоти - у два рази. Зараз вона сягає 1 млн. 700 тис. грн.! Автопарк автобусів «Школярик» відділу освіти складає із новим автобусом, який ми виділили на Нижньояблунський НВК, взамін того, що був у них забраний в зону АТО, 11 «Школяриків». Більшість із них досить старенькі машини, які тримаються на ходу тільки завдяки терпеливості їхніх водіїв і вмілим їхнім рукам. Бо постійно ламаються, потребують ремонту. Все, що можна зробити своїми силами. робимо на місці, тому що обслуговування на станції технічного обслуговування у Львові є дуже дорогим. Воно нам обходиться в кілька десятків тисяч гривень.

Так, що проблем в освіті вистачає. І, повторюся, особливо турбує усіх оптимізація шкіл. Нам її не уникнути ніяк. У районі є вісім малокомплектних шкіл. І з прийняттям нового проекту «Закону про освіту» їхня кількість збільшиться, приблизно у два-три рази. Існує невесела перспектива, що ті навчальні заклади І-ІІ ступеня, які будуть мати менше аніж 100 учнів, і не захоче громада понижувати їхній ступінь, фінансування навчального процесу у них ляже на плечі місцевого бюджету. А він елементарно не зможе з цим справитися.

Все ж сподіваємося, що нові віяння в освіті принесуть нам не тільки суперечливі зміни і думки, а й покращення нашого шкільного життя, матеріально-технічного забезпечення. Принаймні дуже би цього хотілося. Ну, а всі педагоги зазвичай уже на цей час знаходяться у відпустках. Дехто працює в домашньому господарстві, а деякі, на жаль, відправилися в інші країни на додатковий заробіток. Отож усім їм, незалежно від того, де перебувають, всім нашим школярам, батькам, нашій великій шкільній родині бажаю здорового, веселого, щасливого літнього відпочинку!

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №27,2017

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 539 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.