Вівторок, 20.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2017 » Липень » 19 » У Львові відкрилася фотовиставка, присвячена борцю за волю України Іванові Гелю
19.07.2017 (00:41)  

   У Львові відкрилася фотовиставка, присвячена борцю за волю України Іванові Гелю
У понеділок, 17 липня, у Львові, біля пам'ятника В'ячеславу Чорноволу, відбулося відкриття документальної фотовиставки «Іван Гель: мій народ нездоланний!». Її приурочили до 80-річчя від Дня народження відомого дисидента та борця за волю України.

Як розповіли автори виставки – заступниця директора Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Вікторія Садова та молодший науковий співробітник Науково-дослідного інституту українознавства Михайло Галущак, – виставка містить 10 стендів із фотографіями, які розповідають про різні етапи з життя та діяльності відомого дисидента.

Це, зокрема, розповідь про родину та сім'ю, виклик системі, стоденне голодування, праця «Грані культури», боротьба плі-о-пліч з побратимами, у тому – за вихід УГКЦ з підпілля, життя на порозі незалежної України та вже у вільній Україні.

Дочка Івана Геля, Оксана, згадала, як сильно радянська влада боялася її батька. «Мене, маленьку дитину, навіть не хотіли пускати до нього на зустріч, бо вважали, що можу передати якусь важливу інформацію, – зазначила вона. – За десять років у Мордовії, що він відсидів, ми бачилися 2-3 рази. Але мені все одно мама доручала передавати татові важливу інформацію, зокрема, про смерть його побратимів».

Політв'язень радянських концтаборів Зорян Попадюк зазначив: «Цю людину, без сумніву, можна назвати генієм української незалежності. Тому, перш за все, маємо дякувати йому за Україну. Також він зміг у глибокому підпіллі розгледіти весь потенціал греко-католицької церкви та простягнути їй руку допомоги».

Дослідник українського визвольного руху ХХ ст. Ярослав Сватко додав, наскільки важливою була праця Івана Геля під назвою «Грані культури». «Це була відповідь на моральну капітуляцію Івана Дзюби. Ця праця потрапила на Захід, де була перекладена англійською мовою. Це вкотре довело і показало світові, що в українців є лідери, які готові боротися і не капітулюють».

Переглянути виставку можна упродовж двох тижнів, пише Вголос.

Раніше, у четвер, 13 липня, у приміщенні Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» у Львові відбувся вечір пам’яті відомого діяча Івана Геля, присвяченому 80-літтю від дня його народження.

Близько сотні осіб, зокрема знайомі, родичі та небайдужі поділилися спогадами про долю та значення постаті видатного українського правозахисника, дисидента, політика, публіциста, релігійного діяча, одного із засновників Української гельсінської спілки Івана Геля.

Дисидент Валентин Мороз розповів: «Нас пов’язувала дисидентська діяльність. Ми були незгідні з системою, бо не могли по-іншому. Івана Геля всі вважали великим українцем того часу».

Видатний шістдесятник Михайло Косів зазначив: «Я сидів у цій тюрмі в камері поруч з Іваном Гелем. Він був однією із найяскравіших постатей тієї епохи, яку називають «шістдесятництвом». Його сім’я теж боролася у складі УПА за відновлення української соборної держави».

Довідка. Іван Гель народився 17 липня 1937 р. у с. Кліцько Львівського воєводства. У 1965 році був заарештований за антирадянську агітацію і пропаганду. 1966—1968 — відбував термін у таборах Мордовії, де познайомився з багатьма учасниками демократичного руху в СРСР. Згодом у м. Самбір видрукував у самвидаві і поширив 11 книжок.

У 1972 році заарештований удруге. Засуджений на 10 років таборів особливого (камерного) режиму, 5 років заслання, визнаний особливо небезпечним рецидивістом. Термін відбував у Мордовії (Сосновка) та в Пермській області (Кучино), заслання — в Комі АРСР (Троїцько-Печерський район, селище Милва). Загалом в ув'язненні провів 16 років, на засланні — 5.

Автор книжки «Грані культури». В Україні під справжнім іменем автора книжку вперше видали у Львові 1992 року. Автор дав глибокий аналіз становища української культури в умовах російської окупації.

17 січня 1987 р. повернувся в Україну. Навесні 1987 разом з В. Чорноволом, М. Горинем, П. Скочком відновив журнал «Український вісник», був його відповідальним секретарем. Співзасновник Української ініціативної групи за звільнення в'язнів сумління.

У 1987 році створив і очолив «Комітет захисту Української Греко-Католицької Церкви», редагував журнал «Християнський голос», організовував перші масові релігійні та політичні акції в Галичині, зокрема, збори 250 тисяч вірних УГКЦ 19 вересня 1989 року біля собору Святого Юра у Львові — тоді катакомбна церква леґалізувалася і дістала офіційне визнання. Брав активну участь у створенні «Меморіалу» і Народного Руху України.

Був депутатом, заступником голови Львівської обласної ради першого демократичного скликання (1990—1994). Активний учасник громадсько-політичного життя. Очолював Львівську обласну комісію відновлення прав реабілітованих. Помер 16 березня 2011 року у Львові.

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 311 | Додав: Today | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.