Вівторок, 20.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Серпень » 19 » ВІДГОМІН ШОСТИХ БОЙКІВСЬКИХ ФЕСТИН
19.08.2017 (22:34)

   ВІДГОМІН ШОСТИХ БОЙКІВСЬКИХ ФЕСТИН

Шості бойківські фестини відшуміли-відгуділи, та ще довго точитимуться розмови про це дійство на турківських теренах. На велике свято зібрались горяни зі всього світу, які думками і помислами приросли до цієї землі, де кілька віків тому навівав страх на вельмож народний месник Олекса Довбуш із опришками. Скільки легенд переповідають, пов'заних з його іменем , годі оповісти. В краї є не одна криниця з водичкою від якої око "в'яне", зціплює зуби від прохолоди, де за переказами зупинявся славетний месник.

Гірко описував цей край Великий Каменяр- Іван Франко. Затямились рядки з одному з оповідань про село Бориня: в селі школа вже літ сто, та письма не зна ніхто.

Хто тільки не гнобив і не глумився над горянами. За других руских (такий вислів вживали поміж собою турчани) в Турку зі Львова відправляли до праці в тутешньому кам'яному кар'єрі так званих тунеядців. Для них це було добровільно-примусове покарання.

Особливо зневажали місцевих освічених людей комуністичні вожді. Одним з таких був партійний сатрап, зайда з Чернігівщини Іван Губар. Цей районний генсек із замашками фюрера правив горянами біля двадцяти років, завів біля себе кубло галицьких хрунів-яничар. Хто не корився його диктаторському режиму виголошував як вирок: " звільню з роботи і місця не буде в районі прихвосням". Під цей меч терориста потрапляли бойки, які сміли чинили спротив узурпатору. Під цю каральну операцію потрапив і автор цих рядків...

Та нині Турківський край з вічнозеленими смереками, із сріблистими потічками, що впадають до річки Стрий ,стає туристичною Меккою. Чого вартує перлина Карпат- Розлуч з його поташовою водичкою, аналогу якої не має в Україні. Місцеві жителі переконались, що де не копни лунку , там цілюща нафтуся, так звана залізна водичка від споживання яких одужують немічні. Біля села Яворова виростає спортивно-оздоровча база паролімпійців.

При господарському підході водойма Явірської ГЄС може стати відпочинковою зоною всієї Галичини і не тільки. До речі, з ініціативи автора цих рядків та св.п.Звершковського у 1965р. тут діяла пристань з прокатом біля двадцяти весельних і кількох моторних човнів... Нині, щоб до цього повернутись ,треба аби працювали міські очисні споруди.

Та все до цього йде.

Наразі подаємо кілька світлин з бойківських забав на Співочому полі біля с. Явори.

Ужитково-побутові речі, які пропонувались учасникам :

Як таке дійство могло обійтись без народного депутата по 125в.о. Андрія Лопушанського- одного із спонсорів свята, поруч голова Турківської РДА Олександр Лабецький- легенда подій на Євромайдані.

Як в такий пам"ятний день обійтсь без гостини на свіжому повітріПро Увагу і повагу до Бойківських фестин засвідчувало і привітання від Степана Кубіва-Першого віце-прем"єр міністра України, з його ініціативи Кабінет Міністрів виділив 6 млн. грн. на ремонт Турківського Народного Дому.

Антон Рогач, Самбір-Турка

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 1021 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.