Вівторок, 23.10.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » Новини » 2017 » Вересень » 16 » Оксана Павлик: Ліс - наше багатство (до Дня працівників лісу)
16.09.2017 (09:02)  

   Оксана Павлик: Ліс - наше багатство (до Дня працівників лісу)
Важко знайти людину, котра б не любила ліс. Адже це не лише краса, здоров’я, але й гордість та візитна картка наших Карпат. Стрункі, величаві смереки споконвіку красуються на наших горах, лікують нас – очищаючи повітря, дарують нам неповторні миті краси, щастя та радості.

Іноді дерева шумлять, неначе розмовляючи між собою, а восени стоять, замріяно дивлячись в бездонну блакить… Та на жаль, є в Карпатах люди, які безжалісно нищать Богом дане багатство, не замислюючись про те, що залишиться для наступних поколінь. Тож аби таких «природолюбів» було якнайменше, потрібно змалку вчитись любити ліс, кожне деревце, не порушувати величної тиші, не ламати жодної гілочки.

І тоді, мандруючи горами, не бачитимемо дощент лисих після вирубки схилів, зрубів. Не буде екологічної катастрофи, коли людина – головний порушник екологічного балансу – здатна цей же баланс відновлювати і підтримувати.

Ліс – це екосистема, здатна до самовідновлення. Та через господарську діяльність людини він потребує пильного догляду. Науково доведено, що в горах єдиним природним радикальним регулятором стоку і фільтру є ліс, який забезпечує наповнення рік і потічків, захищає грунт від ерозії, виконує інші функції підтримки екосистеми, зокрема й забезпечує життєдіяльність людей. Однак тривала господарська діяльність різко змінила стан і видовий склад карпатського лісу.

Первинна лісистість гірської системи знищилась майже на 40 відсотків. Через суцільні рубки та поширення «смерекоманії» при відновленні зрубів площа бука й ялиці скоротилась, відповідно у два з половиною та півтора рази, а площа смерекових лісів зросла практично вдвічі.

Ліс – це невичерпне багатство нашої країни. Дерева використовуються для деревопереробної промисловості, будівельних матеріалів, виготовлення меблів, різбярських виробів, музичних інструментів, опалення приміщення.

Ліс – це флора і фауна дикої природи. Багатий рослинний світ цілющих лікарських рослин, рідкісних екзотичних рослин занесених в Червону книгу України, кущів і чагарників.

Ліс – це дарунок людині продуктів харчування (екологічно чистих) грибів, ягід, плодів дикоростучих кущів – джерело енергії, вітамінів, мікроелементів.

Ліс – це багатий і різноманітний тваринний світ, де через поляну сірий заєць плига, хутром пухнастим білка промайне, козуля боязко очима мига, олень гордо роги пронесе, ведмідь із дерева вигляда, і вовк санітарне прибирання веде.

Для людини звірі – це цінні хутрові вироби для мисливців – упіймана здобич. У лісі зачаровують кожного з нас мелодійні співи птахів і стукіт дятла, дзвін комах і бджіл, які дають цілющий мед з лісових рослин. Вічнозелені ялини і смереки пахнуть хвоєю і є легенями для країни. Вони є джерелом кисню і очищувачем повітря, дарують нам здоров’я і красу.

У лісі виграють дивом потічки, несуть в потоки чисту джерельну воду, що наповнює річки та озера.

Ліс – це місце активного відпочинку людей, оздоровлення на лоні природи, зустрічі з друзями, це туристичні маршрути, це дари природи – цілющі мінеральні джерела.

Ліс – це лісопосадки породистих дерев, кущів, майбутнього лісового масиву, краєвиди, які зачаровують своєю неповторністю, поєднанням гір, полян, долин, полонин, гаїв – це місця для нових картин художників, фотографій, відеозйомок, кінофільмів.

Весну ліс зустрічає у квітах. У травах купаються поляни. В часи духм’яного літа в лісі дивовижна пора, навіть замріяна горда смерека піснею трембіти співа. Наче золотом, осінь у лісі милує. Всіма барвами листочків виграє в червонім намисті калина, горобина, шипшина. Зимою засніжені, горді ялини, у сріблі – дерева, ліси звеселяють душу. Ялини у кожному домі цієї холодної новорічної пори.

Майбутнє країни, природи, лісу має бути в наших руках. Наше молоде покоління повинно бережно ставитися до природи, до вирощування дерев. Ліс потрібно берегти. Проводити санітарні рубки і зачищувати від сухостою. Масово, непланово не рубати ліс. Робити заповідники і парки, громаді і лісовій охороні боротись з порушниками.

В лісі слід дотримуватися правил поведінки. Запалювати вогнища тільки у відведених місцях. Вогонь вчасно гасити водою чи засипати землею. Під час грози в лісі можна ховатися під невелике дерево, але не поодиноке, або у ярок. Учням слід постійно збагачувати свої знання про використання їстивних рослин, ягід і грибів зібраних в лісі.

Вирушаючи в ліс або залишаючись на ночівлю слід оберігатися від комах, гедзів, комарів, застосовувати репеленти, відлякуючі мазі, засітчувати намети. Одяг слід обирати такий, щоб не було контакту з кліщами, переносчиками інфекційних хвороб. Особливо треба обережними, щоб не наступити на змій.

Одному в незнайомий ліс вирушати небажано. Природу треба любити і відновлювати та оберігати, і тоді: вражень від лісу – вінок квітчастий ви понесете вдалину, від зеленого моря, від дарів природи, натхнення одержите від лісу, від вічнозелених Карпат.

Оксана Павлик, м. Турка (журнал "Українська родина", № 7-8, 2015)





Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Категорія: Новини | Переглядів: 561 | Додав: Today | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.