П'ятниця, 16.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Жовтень » 3 » Справи освітянські
03.10.2017 (21:40)

   Справи освітянські
Чи призведе аудит Старосамбірської освіти до дестабілізації в районі...

Реформа освіти у пересічного українця часто асоціюється із закриттям шкіл, на які, кажуть, не вистачає бюджетних коштів. Напевно, тому, доцільно більше уваги приділяти менеджменту освіти, керівництву відділів освіти. Бо власне покращення менеджменту в управліннях, департаментах та відділах освіти може дати суттєвий ефект. Не винятком є й Старосамбірський район.

Для того аби окреслити повну картину почнемо із самого початку. Начальником віддлілу освіти до недавна, а кажуть, що й зараз є Яворський Мар'ян Володимирович. На цю посаду він прийшов з посади директора Лаврівської школи інтернату іще у 2012 році за часів Володимира Цегенька (представник Партії Регіонів та довірена особа кандидата Януковича).

Хочу нагадати, що Мар'яну Володимировичу в той час було ледь за тридцять. Подейкують, що його “паровозом” був всім відомий на Старосамбірщині Зеновій Кутельмах, тодішній заступник голови Старосамбірської РДА з гуманітарних питань, а головними аргументами були - "молодим - дорога", сирітське минуле.

Мар'ян Володимирович активно влився в команду Володимира Цегенька, однак вже під час Революції Гідності зрозумів, що ситуація може закінчитись плачевно, тому регулярно та несподівано “хворів”. Пригадується навіть випадок, коли активісти Майдану хотіли викинути його з кабінету, однак... Мар'яна Володимировича політична чуйка не підводила, тому знову захворів.

У цьому контексті не зайве згадати, що тільки з втручанням голови ОДА Олега Синютки з'явилась меморіальна дошка на Старосамбірській школі, якій присвоєно ім'я Героя Небесної сотні Богдана Сольчаника, але це не зашкодило подальшій кар'єрі очільника освіти. Як не вплинули на цю кар'єру квазізаконні схеми опалення Старосамбірських шкіл підприємстворм Теплодіменерго, про що детально писали у проекті Наші Гроші.

Минув час, прийшли місцеві вибори. Тут освітянська бюрократична машина запрацювала на повну силу. Вже вище згадуваний начальник відділу освіти, в минулому близький до регіоналів, пішов до виборців на чолі Української республіканської партії Левка Лукяненка. Напевне якби Левко Лукяненко знав вчинки своїх кандидатів, то вчинив би зовсім по іншому .....

Вище згадана партія на Старосамбірщині пройшла пятивідсотковий бар'єр, отримавши в районному парламенті 5 мандатів. Слід зазначити, що основну агітацію для так званих республіканців зробили учителі та директори шкіл близькі до теперішнього очільника. Звісно, якщо б у нас була західна політична культура, то так ніколи б не сталося. Проте, тепер Мар'ян Володимирович, кажуть, розраховується з директорами за пророблену роботу на виборах надбавками та преміями, звісно за державний кошт.

Аби мати вплив на більше ресурсів, тобто грошей, він входить в коаліцію в райраді, в якій виборює посаду голови бюджетної комісії (тої, що розподіляє районні кошти) для свого однофракційця Ігоря Петрівського. Задля забезпечення рішень позитивних для себе підтримує кандидатуру Віри Турій , своєї підлеглої, директора Мурованської школи на голову гуманітарної комісії. Таким чином, забезпечує собі міцні позиції в райраді. До слова, бюджет освіти становить левову частку районного.

Зрозуміло, що голосування про закриття Волошинівської школи, пониження статусу Лютовиської та Передільницької шкіл, бюджетна комісія підтримує для економії коштів, а гуманітарна - не заперечує. І лише активність громади та педколективів дозволяє виборювати своє право на школу.

В усьому цьому очевидний конфлікт інтересів особистих, представницького мандату та корпоративних. Однак на такі речі, на жаль, ніхто уваги не звертає.

Однак, це все історія, що разом іншими чинниками сформувала непублічну думку про Мар'яна Володимировича, як про жорсткого керівника, який все пам'ятає.

Не менш харизматичним керівником є й рідний брат Мар'яна Володимировича Роман, який зараз очолює ту ж Лаврівську школу-інтернат. Чому ? Відповідь проста, ну, не кожен собі б дозволив горланити на ціле село до працівників адміністрації “Ви скурвились.....” Очевидно, саме такі люди потрібні в освіті, щоб могли показувати приклад підліткам?.. То чи може такий учитель з такою лексикою взагалі працювати в школі? На це питання може дати відповідь інший брат.

Зважаючи на це все, аби навести лад у фінансовій сфері освіти, аби оптимізовувати не освітні заклади а оптимізувати видатки освіти, голова РДА Орест Бонк вирішив провести аудит відділу освіти і видав відповідне розпорядження.

Ніби все зрозуміло, влада забезпечує прозорість. Тим більше неодноразово на сесії Старосамбірської райради доводилося чути про необхідність проведення аудиту в Старосамбірському Галсільлісі, мовляв, що лишень комплексна перевірка роботи та правильні висновки є запорукою виходу з кризи. Тому не дивно, що голова РДА вирішив надати більшої відкритості та прозорості процесу використання бюджетних, тобто людських грошей на освіту. Однак тут і почалось....

Як виявиляєтья документ про перевірку освіти народжувавсях в страшних муках, бо, мовляв, перевіряти освіту нема кому, нема за що, та й для чого. Таку позицію мають чимало старосамбірських чиновників, що свідчить про їх корупційне мислення та світогляд. Це стало причиною того, що епопея про неприпустимість аудиту в освіті перенеслася в бюджетну комісію райради, мовляв, це призведе до дестабілізації, як в райраді так і в цілому районі. Уявляєте, ще аудиту не було, а вже є думки, що він призведе до дестабілізації у районі. Виникає питання, що у цьому аудиті призведе до дестабілізації ??? Можливо, подібні питання виникають тому, що хтось явно здогадується про наслідки? Окремі депутати, члени бюджетної комісії невдоволені тим, що в комісію по відбору аудитора не включені депутати, що без депутатського відома робиться перевірка освіти. Хочу підказати, що бюджетна комісія, до якої вони належать, наділена також функцією контролю раціонального використання бюджетних коштів й може самотужки провести аудит, а потім порівняти акти перевірки.

Зрозумілим є те, що спротив окремих чиновників та депутатів комплексній перевірці відділу освіти свідчить про корупційну складову цього питання та є найкращим аргументом для проведення аудиту.

З огляду на це, вважаю за доцільне також долучитись до цього процесу, використовуючи журналістські можливості та джерела і в межах журналістського розслідування, проаналізую фінансову та господарську діяльність відділу освіти й ознайомлю громадськість з її результатами.


Нагадаємо, голова Старосамбірської районної державної адміністрації Орест Бонк своїм розпорядженням оголосив конкурс на аудиторські послуги стосовно фінансової перевірки віділу освіти з 1 січня 2015 року по 1 вересня 2017 року та затвердив конкурсну комісію для визначення обєктів надання аудиторських послуг. Ревізуватимуть відділ освіти з метою аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності враховуючи депутатські звернення Віктора Гейника, Мирона Пацая та Миколи Цепенди.

Слід зазначити, що напередодні нового навчального року, на вимогу НАЗК, Орест Бонк звільнив начальника відділу освіти Маряна Яворського у діях якого, нібито, вбачають ознаки корупції через те, що його брат керує школою-інтернатом у Лаврові, яку до цього очолював сам пан Яворський.

Йосип Маланяк

prpravda.in.ua

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 1545 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.