Четвер, 21.02.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Новини Турківщини

Головна архіву новин » » 2017 » Грудень » 7 » НЕ ВІРТЕ ВИГАДКАМ ТА «СТРАШИЛКАМ»
07.12.2017 (01:32)

   НЕ ВІРТЕ ВИГАДКАМ ТА «СТРАШИЛКАМ»

Верховна Рада України дала старт медичній реформі. Ухваливши законопроект №6327, парламент дозволив розпочинати зміни в медицині уже на початку наступного року. На жаль, дуже багато неправдивої інформації гуляє серед населення про те, що чекає лікарів і нас, пацієнтів, із впровадженням реформи. Щоб розвіяти ці міфи, я зустрілася із заступником головного лікаря Турківської КЦРЛ Миколою Яцкуляком.

- Миколо Петровичу, кажуть, що після реформи медицина стане дуже дорогою, а всі послуги будуть з доплатами?

- Безкоштовної медицини в нас не існує й зараз. 90 відсотків ліків ми купуємо за власний кошт. За даними досліджень, кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або відкладає його через брак грошей. Тому неправильно казати, що медицина стане платною і дуже дорогою внаслідок реформи.

Уже в часі реформи з’явиться реальна безоплатна допомога. Буде чіткий список послуг, які на 100% фінансуватиме держава: первинна ланка (сімейні лікарі, терапевти, педіатри); екстрена допомога (різке погіршення стану здоров’я, серцевий напад, інсульт, гострий апендицит, ниркова недостатність, запалення легенів та ін.); паліативна допомога - перш за все адекватне знеболювання; лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря та планове лікування у рамках програми медичних гарантій.

Кожна медична послуга матиме визначений тариф, який буде платити лікарні держава. Для дороговартісного лікування, як і сьогодні, будуть існувати цільові програми: програма лікування онкології, гепатитів, СНІДу та інші.

Щодо того, що пацієнт повинен доплачувати за лікування, то із законопроекту № 6327 вилучили всі(!) норми про співоплати. Згідно із законопроектом, медичні послуги, що увійшли до програми медичних гарантій, завжди і в повному обсязі (оплачено на 100%) надаються громадянам за рахунок коштів державного бюджету. Хоча будуть послуги, які не оплачуватиме держава, наприклад, естетична стоматологія, пластична хірургія тощо.

- Побутує думка, що медична реформа призведе до закриття лікарень і звільнення

- У законопроекті про медичну реформу немає жодного слова про закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. На першому етапі реформи Національна служба здоров’я укладе договори з усіма лікарнями, щоб ніхто не залишився без медичної допомоги. Але з роками, з часом, конкуренція і принцип «гроші йдуть за пацієнтом» приведуть до впорядкування мережі медичних закладів - погано оснащені і малозавантажені лікарні, що опиняться на межі виживання, будуть перепрофільовані під реальні потреби населення - на діагностичні, реабілітаційні центри, хоспіси. А найкращі лікарні будуть додатково оснащені та підсилені кадрами, щоб кожен, хто звертається туди, міг отримати якісну медичну допомогу. Без роботи залишаться ті, до кого не захочуть іти люди. Хороший лікар завжди буде мати багато пацієнтів і добру заробітну плату. Наступить такий період, що лікарі конкуруватимуть за пацієнтів.

- У селах людей найбільше турбує доля фельдшерів та ФАПів. Люди думають, що після реформи залишаться без сільських медиків.

- Фельдшери залишаться. Вони не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками. У 2018 році середня виплата лікарю на первинній ланці складе близько 375 грн. за одного пацієнта, у 2019-му - 450 гривень. Практика у 2000 пацієнтів матиме річний дохід в 740000 гривень - уже в наступному році та 900000 гривень - у 2019-му. У цей бюджет входить оренда, оплата роботи лікаря, фельдшера те медсестри, прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Досі на селі ніколи не було таких коштів у медицині, а реформа нарешті дозволяє розгорнути пряме фінансування. Крім того, 19 жовтня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроект про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості. Він передбачає щонайменше 5 млрд. гривень додаткового фінансування медицини в селах за два роки.

- Миколо Петровичу, чи правда, що до лікаря- вузькопрофільного спеціаліста можна буде потрапити тільки через сімейного лікаря?

- Ні, це не відповідає дійсності. Велику частину послуг, які зараз надають профільні спеціалісти, після донавчання чи перекваліфікації зможуть надавати сімейні лікарі. Для цього й робиться реформа, щоб була людина, якій ви довіряєте і яка може вилікувати все, для чого потрібні знання і ліки - без госпіталізації та спеціального складного обладнання. Звичайно, якщо вам потрібне спеціальне обстеження у вузькопрофільного спеціаліста, це має курувати сімейний лікар. Національна служба здоров’я буде сплачувати ці візити за направленням сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. Якщо ви захочете звернутись до вузького спеціаліста самі, без направлення сімейного лікаря - ось тоді вам доведеться сплатити повну вартість послуг лікаря і лікування.

- Обговорюючи медичну реформу, наші громадяни переживають за те, що, в результаті змін у медицині, у бригаді швидкої будуть лише парамедики, які не зможуть надати адекватну допомогу людям, бо вони не лікарі.

- Реформа екстреної медичної допомоги не є частиною законопроекту 6327, який запускає медреформу. Зміни для швидкої будуть проходити окремо, але паралельно. На жаль, у нас ще залишилось застаріле уявлення про парамедиків як про тих, хто лише може доставити пацієнта до лікарні, де йому нададуть медичну допомогу, і більш нічого не зуміє зробити. На сьогодні парамедики - це саме той медичний персонал, що має бути навчений рятувати людину. Міністерство охорони здоров’я розробило 4-модульну програму перепідготовки фельдшерів та лікарів швидкої, яка спрямована на підвищення їх кваліфікації. Навчання парамедиків, відповідальних за оцінку стану здоров’я пацієнта і забезпечення необхідної допомоги на місці пригоди, а також під час транспортування до лікарні, триватиме 3 роки і прирівнюватиметься до рівня бакалавра. І лише після того, як у нас з’являться такі спеціалісти, аж тоді на екстрену медичну допомогу чекають зміни. Також в екстреній допомозі працюватимуть не лише парамедики, а також інструктори з догоспітальної допомоги, інструктори з першої допомоги, екстрені медичні техніки.

- Миколо Петровичу, зараз у всіх на слуху, що до 1 січня 2018 року кожному громадянину терміново потрібно укласти угоду з лікарем первинної ланки, бо потім буде запізно.

- Фінансування первинної медичної допомоги за новими правилами почнеться з липня 2018 року. Не буде ніяких різких кроків у реформі. Але є речі, про які треба говорити вже і приймати рішення невідкладно.

Початок реєстрації декларацій (угод між лікарем і пацієнтом), за прогнозами МОЗ України, повинен стартувати з 01.04.2018 року. Звичайно, що до цього часу лікарям первинної ланки місцева влада повинна закупити комп’ютери і забезпечити їх програмами для відповідної роботи.

Слід сказати, що всім жителям району вже зараз необхідно визначитися, з яким лікарем ви б хотіли в майбутньому мати стосунки як з лікарем вашої родини. Необхідно вже в найближчий час про це сказати йому і залишити номер свого мобільного телефону. І, як тільки в лікаря з’явиться можливість (у нього буде персональний комп’ютер і програмне забезпечення) внести ваші дані в електронну декларацію, він запросить вас до себе на прийом. А офіційна приписка розпочнеться не раніше 1 квітня 2018 року.

Враховуючи той факт, що 50 тисяч населення нашого району має до своїх послуг близько 10 лікарів первинної ланки, а це педіатри, терапевти та сімейні лікарі, потрібно поспішати з вибором лікаря, так як, за умовами реформи, лікар може підписати угоду не більше ніж з 2000 пацієнтів. І поки він не набрав потрібної кількості, не має права відмовити жодному пацієнту. Тобто і в наших умовах пацієнту необхідно шукати лікаря, проявляти ініціативу.

Інша ситуація у Львові, де навпаки - є надлишок лікарів, і їм доведеться буквально боротися за кожного пацієнта, щоб мати їх необхідну кількість і відповідну зарплату. Можливо, що декотрі з тих лікарів, які не зможуть знайти своїх пацієнтів у Львові чи інших містах, або лікарі пенсійного віку, які мають житло в нашому районі, з часом повернуться до нас на Турківщину. І, таким чином, буде вирішено нестачу лікарів сімейної практики в нашому районі. Це буде в майбутньому. А зараз слід пам’ятати, що реформа - це завжди щось нове, несподіване, але треба пильнувати за новинами і спілкуватися зі своїми знайомими лікарями. Доброго всім здоров’я!

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №48,2017

Теги:  

Схожі матеріали :

Оцінка--> 
Переглядів: 1046 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.