Субота, 17.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

ЧИ СТАНЕ БОЙКІВСЬКЕ СЕЛО НА ШЛЯХ ТВЕРЕЗОСТІ?

ВЕРХНЄ ВИСОЦЬКЕ (Турківський р-н) 12 вересня 2016 р.

Завітавши на вихідних в Карпати представники Руху Тверезих Галичан та Тверезої Галичини вирішили спрямувати зусилля на те щоб витягнути звичайне українське село з лещат пияцтва.

Думаю, насамперед варто коротко описати стан справ у цьому досить великому селі, у якому за останніми даними проживає 2118 мешканців. Розташоване воно у мальовничих Українських Карпатах за 32 км від районного центру - міста Турки. У Верхньому Висоцькому є дві парафії: греко-католицька і православна; початкова і середня школи, Народний дім, бібліотека, дільнична лікарня, поштове відділення, а також футбольний клуб "Верховина", який виступає в змаганнях місцевого рівня.

Та в кожному селі і місті в Україні міцно вкорінилося пияцтво і Верхнє Висоцьке не є виключенням. На наш погляд - це найбільша і найнебезпечніша проблема. Влітку цього року з вини нетверезого водія сталася жахлива аварія, що сколихнула цілий район і не тільки. Та як бачимо - це не стало уроком для інших. В селі знову можна зустріти нетверезих водіїв за кермом.

..

Не раз за вихідні нам пропонували випити горілки чи пива, а коли ми заявляли, що ведемо тверезий спосіб життя - здивуванню не було меж, дехто навіть казав, що то сектанти... Це страшно, коли люди не уявляють як можна жити, не вживаючи алкоголю. В суспільстві міцно закореніли стереотипи, що не вживають тільки сектанти, хворі і вагітні. Ось вам наслідок пропаганди так званого "культурного пиття" - тверезість, тобто природний стан вже не вважається за норму...

Важко назвати свідомими й продавців у місцевих магазинах, де дітям й підлікам відпускають алкоголь та тютюн. Обійшовши 7 торгових точок (а їх у селі близько 20) виявилось, що для продавців є нормою продавати дітям ці отрути. Кажуть, що це батьки самі їх посилають. Мовляв, батькам добре, бо не треба йти до магазину, а продавцям виручка. А ПРО ДІТЕЙ ПОДУМАЛИ? У яких цілях ви їх використовуєте?

..

Годі собі уявити, що відбувається у дні чи то ночі, коли збирається молодь з В.Висоцького і навколишніх сіл в клуб на дискотеку. Магазини і кафе в центрі у цей час не закриваються: молодь спивається і деградує, а вони збирають виручку. Прийшовши наступного дня після "танців" в центр села - можна жахнутися від кількості порожніх пляшок з-під алкогольних отрут.

ЩО РОБИТИ?

За цих два дні вдалося налагодити контакт з керівництвом школи та сільським головою. Маємо велику надію на співпрацю. Хто ж як не школа, церква і сільська рада мають бути зацікавлені в тому щоб молодь розвивалася фізично, інтелектуально, духовно, а не деградувала?

Виявляється, у школі діє ряд гуртків, на яких діти можуть безкоштовно займатися співами, образотворчим мистецтвом, футболом, настільним тенісом і не тільки. Сподіваємось, найближчим часом нам вдасться провести уроки тверезості для школярів, а також зацікавити їх ходити на гуртки.

До сільської ради будемо готувати клопотання про заборону торгівлі алкоголем після 20 години. Якщо сільська рада не ворог своїй громаді - то повинна підтримати таку ініціативу.

А наразі встановили в північній частині села власноруч зроблену боксерську грушу і залишили пару боксерських рукавичок щоб можна було самостійно тренуватися. Також подарували юнакам футбольний м'яч. Займатися спортом набагато цікавіше і корисніше, ніж марнувати час і псувати своє здоров'я вживанням отрут.

.

Сподіваємось надалі залучитись й підтримкою церкви, адже переконані, що саме церква є найбільш авторитетною для такого глибоковіруючого краю. Тверезість - одна з основних християнських чеснот. Творити добрі справи, мати чисті думки, дивитися на світ ясним поглядом і бачити в усьому Світ Божий - це те, чого має навчитися людина. Тверезість - це шлях до Бога!

Насамкінець хочеться знову й знову звернутися до батьків! Ви є взірцем і авторитетом для своїх чад. Відмовтеся від будь-якого вживання алкоголю чи тютюну заради них. Подати хороший приклад і приділити час дитині набагато важливіше, ніж купити їй смартфон чи комп'ютер. Ніхто, крім вас не виховає ваших дітей. А обравши свідомо тверезий спосіб життя - ви робите перший крок до щасливого майбутнього.


ВЕРХНЄ ВИСОЦЬКЕ (Турківський р-н) 11 жовтня 2016 р

Пройшов місяць і ми знову завітали у село в мальовничих Українських Карпатах - Верхнє Висоцьке, де в приміщенні Народного дому мала відбутися зустріч наших громадських організацій "Рух Тверезих Галичан" та "Твереза Галичина" з громадою, про яку попередньо домовились із керівництвом села. Та сталося дещо інакше, можливо й на краще - після відправи Святої Літургії у церкві Успіння Пресвятої Богородиці нам повідомили, що людей біля Народного дому зібралося зовсім мало і настоятель храму о.Роман запросив нас до слова перед вірянами у церкві, за що дуже Йому вдячні як і за підтримку у наших прагненнях.

У промові насамперед наголосили на тому, що наші організації продовжують справу, яку як тільки прийшло лихо пияцтва на нашу землю, розпочала Українська греко-католицька церква, продовжили різноманітні організації, що об'єднували національно свідому молодь, серед яких варто відзначити товариство "Відродження". Далі була антиалкогольна боротьба ОУН і УПА, у якій діяв сухий закон. Згадали й праведного митрополита Андрея Шептицького, який також був великим борцем за тверезість на наших землях.

Після цього підняли питання алкоголізації вже сучасної України і Верхнього Висоцького зокрема й запропонували своє бачення у вирішенні цієї проблеми, яка міцно вкорінилася і не дає селу можливості як слід розвиватися.

Насамперед закликали дорослих ЗАХИСТИТИ МОЛОДЬ, а саме дати можливість своїм дітям вирости у тверезому, тобто природньому стані, і вже дорослими зробити свій свідомий вибір. Зрозуміло, що доросла людина, яка зберігала тверезість в юному віці, усвідомлює всі наслідки і добре поінформована про шкоду, яку приносять людині ці речовини, навряд чи стане на згубний шлях. А от дітей і підлітків залучити набагато легше, а потім вже буває пізно хапатися за голову.

Крім цього закликали вірян подавати дітям гідний приклад власним способом життя і не бути байдужими, не мовчати якщо хтось сідає п'яний за кермо або продає алкоголь чи сигарети неповнолітнім. Таким чином можна запобігти можливим страшним наслідкам.

Опісля зустрілися з сільським головою, який показав рішення виконавчого комітету сільської ради про встановлення графіку роботи торгівельних установ на території села з 8 до 22 год. Дане рішення було прийняте з метою громадського спокою у селі, адже доволі часто після дискотеки в клубі все закінчується розборками, бійками, скандалами, а нещодавно й пограбуванням, в тому числі сільської ради та школи. Зрозуміло, що люди в тверезому стані до такого б не дійшли. Досить часто на дискотеку з'їжджається молодь з навколишніх сіл і відбуваються масові безлади (село на село), що для декого закінчуються лікарняним ліжком. Важко собі уявити скільки в цей час нетверезих водіїв за кермом.

Вважаємо рішення сільської ради правильним і підтримуємо бажання керівництва села навести порядок. Отож, взявши рішення пройшлися по всіх магазинах, які розташовані поблизу клубу у центрі села. Продавці не заперечували, що знають про графік роботи. Одні спокійно відреагували на наш прихід й пообіцяли дотримуватися його, інші досить емоційно й незадоволено та зрештою ми попередили, що за невиконання передбачене покарання, а особливо за продаж алкоголю й тютюну неповнолітнім. Розраховуємо на розуміння.

ЩО ДАЛІ?

А далі плануємо завітати у школу і провести уроки тверезості для школярів, налагодити контакт із священослужителем церкви Св. Миколая для координації зусиль і тримати на контролі ситуацію з нічною торгівлею та продажем алкоголю неповнолітнім.


ВЕРХНЄ ВИСОЦЬКЕ (Турківський р-н) 15 листопада 2016 р.

Від часу останнього візиту у Верхнє Висоцьке минув місяць і ми знову завітали на Турківщину. На цей раз Українські Карпати нас зустріли сніжними обіймами. Прихід зими додавав особливих відчуттів, адже зимові Карпати казкові.

Приїхавши в суботу ввечері вирішили відразу перевірити як власники торгових точок дотримуються свого слова про те, що не торгуватимуть після 22:00 год як це передбачено рішенням сільської ради. На превеликий жаль, рішення не виконується - три магазини в центрі села торгують повним ходом. Нічну торгівлю вирішили зняти на камеру щоб наступного дня поспілкуватись із власниками магазинів.

В клубі ж лунає російська музика, в магазинах за столиками сидять люди і святкують перемогу збірної, на вулицях також немало молоді з пивом і сигаретою в руках. Так "відпочиває" українська молодь в звичайному українському селі.

У неділю пішли до церкви Святого Миколая. На жаль, людей на Св. Літургії було небагато, а молоді й поготів - в рази менше, ніж у суботу в клубі... Які цінності ми переслідуємо? Чому ж забуваємо про Бога?

Опісля пішли до магазинів поспілкуватись із власниками про нічну торгівлю. У відповідь почули смішні відмовки, мовляв - це єдина нагода отримати виторг, в протилежному випадку прийдеться закриватися. Звісно, ми розуміємо, що найбільша виручка йде від продажу алкоголю і тютюну. Одні заробляють гроші - інші топлять у пляшці і переводять у дим здоров'я, щастя і майбутнє. І найгірше, що до цього вже залучена молодь і якщо процес не зупинити, то ці ряди постійно поповнюватимуться.

...

В зв'язку з цим хочемо звернутися до УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ і закликати до бойкоту алкоголю і тютюну. Ви є ковалями власного щастя і майбутнім України. Можна незабутньо і з користю проводити вільний час, відпочивати, спілкуватися з друзями. Для цього не потрібен алкоголь чи сигарети, які задурманюють наш розум і руйнують не лише здоров'я, а й нашу духовність. Як наслідок людина впадає у гріх, чинить безстидні діла і не відчуває як руйнує своє життя. Об'єднуйтесь між собою, показуйте хороший приклад своїм одноліткам і до вас потягнуться. Ви й не помітите як змінюється на краще ваше оточення. Не бійтеся бути собою!

ШАНОВНІ БАТЬКИ, до вас особливо звертаємось, адже ви несете відповідальність не лише за себе, а й за дітей. Не шукайте розради і забуття в горілці, натомість задумайтесь чи достатньо уваги приділяєте своїм дітям. Їх не виховає школа, якщо ви самі не подасте належного прикладу; так само не виховає й церква, якщо ви разом не зайдете до неї. Зате у випадку байдужости їх виховає оточення, а потім пізно буде щось робити.

..

Отож, пора ламати алкогольні традиції, які нам всіляко нав'язують недруги України, знищуючи націю і відроджувати тверезницькі, які були на теренах Галичини буквально 100 років тому. І пам'ятаймо слова митрополита, праведного Андрея Шептицького: "Сила одиниці та всього народу лежить у тверезості, що коли хочемо діждатися кращої будучини, то мусимо проголосити безпощадну боротьбу алкогольним напиткам".


ВЕРХНЄ ВИСОЦЬКЕ (Турківський р-н) 16 грудня 2016 р.

Минув ще один місяць і вже за хорошою традицією ми знову завітали у Верхнє Висоцьке. Силуети засніжених гір напередодні різдвяно-новорічних свят вабили своєю казковістю і спокоєм. Спокійно було в селі і суботнього вечора, оскільки з настанням посту зачинився клуб і вже не з'їжджалася молодь зі всієї округи щоб погульбанити.

В неділю після Святої Літургії вдалося зустрітись і поспілкуватись з сільським головою. Окрім цього ознайомили його з рішенням Львівської обласної ради від 22 листопада 2016 року про обмеження роздрібної торгівлі алкоголем в торговельних мережах області, в якому йдеться про обмеження реалізації алкогольних виробів з 22:00 до 10:00 год. Мотивація зрозуміла - обмеження нічної торгівлі алкоголем сприяє усуненню порушень громадського порядку та зменшенню кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння. Залишається проконтролювати його виконання аби підприємці не порушували.

Гадаю, прийшов час підвести певні проміжні підсумки діяльності у Верхньому Висоцькому. Найголовніше, що вдалося підняти проблему, яка для багатьох наче й існує, але яку стараються не помічати і закривати на неї очі. Алкоголь став невід'ємним атрибутом будь-якого застілля, ним розраховуються за виконану роботу, він увійшов у життя кожної сім'ї як щось незамінне, попри те, що скалічив і забрав безліч людських життів. Та найгірше, що увійшов зелений змій і в життя молоді...

За цей час вдалося налагодити співпрацю із сільською радою та церквою. Вдячні о. Романові за можливість виступити перед парафіянами, а сільському голові за бажання виправити ситуацію у селі на краще. Найбільше ж не хочуть бачити своє село тверезим підприємці, які за кусок гріша ладні споювати молодь, продаючи алкоголь і сигарети навіть вночі, попри рішення сільської ради.

Неодноразово доводилось чути від місцевих мешканців, що ми якісь сектанти, інколи селом запускались чутки щоб дискредитували тверезницький рух, та не вийде - собаки гавкають, а караван іде! Найбільш позитивним моментом є те, що наша діяльність попри все знаходить прихильників у селі. Тому спільними зусиллями будемо протиястояти закоренілим алкогольним традиціям і відроджувати тверезницькі.

...

На цьому не збираємось зупинятися, надалі плануємо завітати до школи з уроками тверезості, створити куточок здоров'я для дітей, а також докласти зусиль до того аби в селі нарешті з'явився зал для міні-футболу. Коли молодь оминатиме кафе й бари і йтиме займатися спортом - це буде маленька перемога!

Насамкінець з наближенням свят хочеться запропонувати усім зустріти Новий рік і провести різдвяні свята без алкоголю, натомість приділити більше любові і тепла рідним і близьким людям. Нехай Народження Спасителя додасть нам сил впевнено йти стежиною життя і стати гідним прикладом для нашої молоді, щоб вони мали шанс творити добро та радіти життю у своїй країні. Ви навіть не помітите як зміниться на краще ваше життя, коли дивитиметесь на світ без призми алкоголю. А те, що святкувати без алкоголю можна цікаво, весело і незабутньо доведено на власному досвіді .

Далі буде...

Веселих Свят!

Роман Галицький, РУХ ТВЕРЕЗИХ ГАЛИЧАН (алкоголь, тютюн - отрута)


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (18.12.2016)
Переглядів: 685 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 2
0
2 Іван   (22.12.2016 16:04)
Молоцді.

1
1 Victor   (19.12.2016 08:09)
Молодці хлопці! Приємно бачити, як молоді люди намагаються донести до загалу інформацію про цінності життя. І прикро бачити, як в погоні за статками, «підприємці»-бариги, не якісь зайди, а свої – українські бойки, пропонують необтесаним аборигенам трунок, виманюючи в нього духовний та матеріальний капітал. Мушу нагадати: статки, збиті на обмані, на злочині – не гріють і не спасають душу. Згадаймо історію, як корінні народи Сибіру втратили право на свої землі; як народи Америки впали під дією алкогольного трунку; як створювалися колонії по цілому світі шляхом споювання корінних народів… . Не став винятком у цьому процесі і наш Бойківський край: Австрія, Польща, Московія, а тепер Україна – прикладали й надалі прикладають неабияких зусиль для того, аби люди постійно знаходились в алкогольному дурмані. П’яна людина – це глина, пластилін, з якого дідько ліпить свою подобу. Не даремно святитель Іоанн Златоуст говорив: «Диявол нічого так не любить, як розкіш і пияцтво, оскільки ніхто не виконує його волі так, як п’яниця».

З цього приводу є повчальна історія: «Жив собі один пустельник, котрому постійно спокусами дошкуляв біс. Одного разу диявол запропонував пустиннику угоду: той повинен звершити один з трьох запропонованих бісом гріхів і тоді той дасть йому спокій. Ось на вибір три гріхи: вбивство, блуд і п’янство. Пустельник подумав: «Людину вбити – страшно, зблудити – соромно, напитися – не такий вже й важкий гріх. Зранку проснуся тверезим, зате буду мати спокій від диявола». Взявши своє рукоділля, пішов до міста, продав, зайшов до корчми й на виручені гроші напився. В корчмі до нього причепилася місцева блудниця й потягнула його до своєї хати. Коли він займався з нею в ліжку беззаконням, зайшов ґазда. Звісно, виник конфлікт, бійка в якій пустельник випадково убив ґазду. Так він звів нанівець всі свої пустинні труди».

«Пияцтво, якщо в комусь і знайде цнотливість, сором, розум, лагідність і смиренність, все ввергає в безодню законопорушництва» (Іоанн Златоуст).

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.