Середа, 15.08.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

ПЕРСПЕКТИВИ ТУРКІВЩИНИ ВИЗНАЧЕНІ ШОСТИМИ ВСЕСВІТНІМИ БОЙКІВСЬКИМИ ФЕСТИНАМИ

Колоритний незабутній Бойківський форум, що п’ять днів працював на теренах Турківщини, вже став історією. Переважною більшістю гостей Шості Всесвітні бойківські фестини оцінені як одні з кращих у плані організації, безпекових заходів, проведення різноманітних культурологічно-просвітницьких заходів. З-посеред широкого різноманіття, безперечно, особливе місце зай мають недільне культурно-мистецьке свято в урочищі Широке та суботні Дні добросусідства в с.Лопушанка.

Ті, хто був учасником цього важливого транскордонного заходу, вочевидь могли пересвідчитися, яке велике прагнення в турківчан таки відкрити перехід з Республікою Польща. Й віриться, що мрії невдовзі стануть реальністю.

Зініціював цей захід депутат Верховної Ради України Андрій Лопушанський й, залучивши до роботи свою команду та діставши підтримку районної та місцевої влади, продемонстрував, що коли є бажання і згуртована праця, можна вирішувати найскладніші завдання. Перед початком заходу тут було проведено значний обсяг підготовчих робіт. Зокрема прокладено дорогу від кінця села Лопушанка й до інженерних споруд кордону, а вже місцеві жителі зорганізувалися й достойно прийняли гостей. У цьому плані хочеться подякувати усім їм , за невеликим винятком, хто став осторонь свята. Особливо потрудилися помічники Андрія Лопушанського Ірина Кіра та Марина Кузьмин, які взяли на свої тендітні жіночі плечі надзвичайно великий обсяг робіт.

І свято вдалося! Найперше це засвідчує те, що тут зібралося декілька сотень людей - здавалося, від самої Турки і аж до Лопушанки. Велично і піднесено Гімн України та Республіки Польща виконала боринчанка, відома на Турківщині та за її межами співачка, Ольга Комарницька. Добру організацію заходу високо оцінили й поважні гості, які вітали місцевих жителів з початком великої справи. І нехай наразі це було тимчасове відкриття кордону, через яке пройшли близько 30 запрошених гостей з Польщі, але в перспективі, віриться, що тут запрацює пункт пропуску на постійній основі. Виступаючи, Андрій Лопушанський, власне, підтвердив цю думку й подякував організаторам свята, місцевим жителям, районній та сільській владам, а також Президенту України Петру Порошенку за безвіз, а першому Віце-прем’єру України Степану Кубіву за сприяння у відкритті митного переходу. В особливий спосіб він дякував нашому землякові, уродженцю с. Жукотин, доброму приятелю Віце-прем’єра ще зі студентських років, Володимиру Будзу. Він є, можна сказати, тим координатором, який успішно з’єднує усі ланки для вирішення проблеми. Взявши слово, Володимир Іванович також висловив упевненість, що в недалекій перспективі пункт пропуску у Лопушанці запрацює. Тиждень-два - і з цього приводу буде прийнята відповідна постанова Кабміну. Належно оцінили захід й були подивовані кількістю людей, що зібралися, гості з Польщі, війт гміни Чорна Богдан Кожановіч та староста Бещадського повіту Марек Андрух. Вони також готові сприяти тому, щоб транскордонна ідея стала реальністю.

Вітали гостей свята й представники київської делегації, зокрема заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі Юрій Бровченко ( він зачитав вітання Кабінету Міністрів з нагоди Шостих Бойківських фестин та вручив голові Турківської РДА подарункові видання з відображенням української історії), державний секретар Міністерства молоді та спорту Олег Немчинов; вітання від голови Львівської ОДА Олега Синютки передав гостям його перший заступник Ростислав Замлинський. Із щирими вітальними побажаннями виступив й голова Турківської РДА Олександр Лабецький. Він високо оцінив проведення такого заходу й, коротко охарактеризувавши інфраструктурні зміни на Турківщині за два останні роки у плані будівництва та ремонту доріг, закладів соціально-культурної сфери, висловив впевненість, що в недалекому майбутньому Турківщина буде одним з провідних регіонів у туристичній сфері. Також Олександр Миронович подякував Уряду України, й зокрема Віце-прем’єру Степану Кубіву, голові Львівської ОДА Олегу Синютці, депутату Верховної Ради України Андрію Лопушанському й Володимиру Будзу - за активне сприяння у вирішенні проблем Турківщини. У свою чергу, Володимир Іванович запевнив своїх земляків, що він завжди готовий допомагати і робити усе від нього залежне, щоб наш край розвивався, а в майбутньому й процвітав.

Приємно були вражені гості - як з Польщі, так і з Києва -частуванням, яке підготували для них жителі с. Лопушанка. Із задоволенням оглядали місцеві ремесла, предмети побуту, давнішній бойківський одяг, виставлені неподалік сцени. Змістовною й цікавою була концертна програма, яка розвеселила усіх присутніх й додала доброго настрою.

Схвально сприйняли присутні повідомлення Андрія Лопушанського про те, що вже наприкінці вересня тут знову буде організовано Дні добросусідства, в значно ширшому масштабі - із залученням представників Сейму Республіки Польща та Кабінету Міністрів України. Подібні заходи на Старосамбірщині, як відомо, дають досить непогані результати й, віриться, що й у нас вони сприятимуть євроінтеграції Турківщини. Оплесками було сприйнято повідомлення Андрія Ярославовича й про те, що вже в найближчі два місяці відрізок дороги від Турки до Вовчого, після капітального ремонту, матиме приблизно такий вигляд, як траса Львів-Ужгород.

У цей же день в с. Лопушанка було освячено меморіальні таблиці о. Миколі Боберському та його сину, ім’я якого присвоєно Львівському національному університету фізичної культури, - Івану Боберському. Про цих двох подвижників сили і духу наша газета уже писала неодноразово. Місцеві жителі, серед яких є чимало рідні цих видатних людей, гордяться своїми земляками й щасливі з того, що нарешті їх належно вшанували на малій Батьківщині.

Змістовно пройшов захід вшанування Омеляна Бачинського, меморіальна таблиця якого декілька років тому освячена на Жукотинській ЗОШ І-ІІ ст.. Організований він силами педагогічного колективу та місцевих культпрацівників. А в с. Лімна освячено меморіальну таблицю з нагоди заснування першої на Турківщині народної (тривіальної) школи, яка сьогодні носить ім.’я Героя АТО Романа Мотичака. У найближчі місяці вона оновиться. Тут перекриють дах та зроблять фасад. Надзвичайно приємно, що в усіх суботніх заходах взяли участь й нащадки жителів сіл Надсяння, що були переселені в різні регіони України в часі операції «Вісла».

Щодо недільного мистецького свята, то воно також вдалося на славу. Його відвідали ті ж самі гості, що взяли участь у Днях добросусідства у Лопушанці, а також депутати обласної ради -Михайло Дзюдзь та Михайло Ільницький. На початку відкриття Свята мистецтв голова координаційного центру з проведення фестин Петро Косачевич вручив подяки усім, хто долучився до проведення свята, а справжньою ізюминкою його стала присутність найсильнішої людини планети Василя Вірастюка, який був головним суддею на змаганнях бойківських силачів. Високо оцінили гості виставкові павільйони місцевих рад Турківщини. Тут не лише можна було спробувати традиційні, притаманні кожному селу, страви, а й послухати троїсті музики, й навіть з ними поспівати. Численна публіка була зачарована виступами художніх колективів не Турківщини, ближніх районів та з-за кордону. Словом, свято вдалося, як кажуть , на славу! На цьому наголосив під час його завершення голова Турківської РДА Олександр Лабецький і подякував усім, хто в той чи інший спосіб долучився до його проведення, також закликав турківську громаду до спільної наполегливої праці в ім’я розбудови нашого краю.

Хоча, по правді кажучи, в коротких газетних рядках важко описати всю велич фестин. Про це в майбутньому дослідники напишуть ще не одну працю, на добрий спомин на довгі роки.

Варто відзначити, що непогано підготувалася до свята й міська влада, навівши порядок в райцентрі. На цьому наголосив під час завершення богослужіння о. Тарас, настоятель храму Св. апостолів Петра і Павла УГКЦ. Водночас висловив припущення, що знайдуться й критикани, які намагатимуться розкопати щось негативне. Зазвичай, це люди, які в житті нічого не зробили, а бачать, як кажуть, в чужому оці скалку, а у свому не можуть побачити й колоду.

Василь ВАСИЛЬКІВ.

Газета "Бойківщина" №32,2017


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (17.08.2017)
Переглядів: 189 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.