Вівторок, 23.04.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

У ЦЕРКВИ - ЮВІЛЕЙ

Церкви на Турківщині виникали майже одночасно із заснуванням сіл - у XVI столітті. У самій Турці збереглися прекрасні зразки церковного будівництва з XVIII ст. - церква Св. Миколая, 1739 р., збудована майстром Данилом Прокопіем, Успення Пресвятої Богородиці — 1750р. та Перенесення мощів Св. Мико-лая - 1776 р.

Свій ювілей - 260 років - відзначає одна з них - храм Успення Пресвятої Богородиці, що в, Горішній Турці. Стоїть ця церква на високій горі, на околиці міста. Збудована, за свідченням дослідників-краєзнавців , у 1750-му коштом Стефана Турецького, вона й понині є для прихожан жаданим місцем поклоніння Господу, Сину Його та Пресвятій Діві Марії. І до нашого часу, практично, ця будівля бойківського типу (тризрубна, триверха) збереглася без змін. Оперізує церкву піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Під ним сховані бічні ризниці при вівтарі та засклений ґанок бабинця. Трьох'ярусний іконостас рядової побудови XVIII ст. повністю перемальований. Збереглася у первинному вигляді ікона «Успення Пресвятої Богородиці», написана ще у XVIII ст. З 1961-го до 1969 року ця дерев'яна церква стояла зачиненою.

Колись у ній був посвячений, спеціально від грому, великий мідний голосистий церковний дзвін. Відлуння того дзвону й понині добре пам'ятають старожили. Як тільки-но насувалася на місто страшна буря, дзвін у храмі починав бити, розганяючи грозові хмари. Пізніше, розказують парафіяни, той мідний дзвін забрали німці. А ще з давніх-давен прийшла до нас легенда, що буцімто колись давно на Старому Селі стояла церква. Під час одного з буревіїв церкву було зруйновано, а хрести з куполів віднесено у різні куточки місцевості. Там, де їх знаходили люди, ставили церкви. Один з хрестів упав на тій місцевості, де й зараз стоїть дана .споруда. Побачивши тут хрест, вирішили бойки спорудити святий храм.

У книзі Василя Слободяна «Церкви Турківського району» написано, що про давнішу церкву в місті - церкву Успення Пресвятої Богородиці - свідчить дарчий напис на «Апостолі» львівського друку (1696 р ) збереженому в існуючій церкві. Як бачимо, по-різному називають дату виникнення цього храму, інколи виникають суперечки, який храм старший - той, що в Середній Турці, чи той, що в Горішній, але чомусь офіційно, у всіх релігійних каталогах зафіксовано рік 1750-й.

У Горішній Турці, у церкві Успення Пресвятої Богородиці - велике храмове свято. Під високим куполом, давньої духовної святині велично звучать молитви і церковні піснеспіви. Настоятель о. Андрій Іванчик, який уже багато літ служить людям і Господу на цій парафії, урочисто править святкову Божественну літургію. У церкви і парафіян - велике духовне свято. Люди моляться, щиро дякуючи усім святим за щастя і радість життя на цій прекрасній, оповитій Божою ласкою землі.

Ольга ТАРАСЕНКО. Газета "Бойківщина" №35,2010


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (14.10.2010)
Переглядів: 896 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.