Середа, 17.10.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

Відкрийте нам шлях до Польщі…
У гірських прикордонних селах Турківщини мріють про прибутки від туризму. Чи збудуться їхні мрії?

Така дорога пролягла через Верхню
та Нижнюю Яблуньку, Шандровець,
Боберку.Саме через ці села але
вже новою асфальтованою дорогою
можна буде колись доїхати до пере-
тину кордону Боберка-Журавин.
(Фото: Тадеуш Позняк)

З одного боку до Сяну йдуть поляки, з іншого - українці. У спекотні літні дні вони відпочивають на трав'янистих берегах річки, а для прохолоди бродять по кам'янистому руслу річки. Іноді, навіть випивши горілки порушують кордон.

Журавин ,що поблизу Лютовиська, та Боберку розділяє лише лінива течія Сяну. Через українське село проходить вибоїста дорога що закінчується біля покритої червоною черепицею прикордонної застави. З її вікон добре видно Польщу. Десь тут, ймовірно, буде збудований перехід кордону. У Боберці говорять про це з надією, але з легкою недовірою. Тому що ці місця ще ніколи не мали такого шансу.

За залізними воротами

30-річний смаглявий військовослужбовець прикордонної охорони Олег стоїть у місцевій ієрархії досить високо, хоча й не має офіцерських погон. З посмішкою на обличчі він відкриває залізні ворота з гербом України, в які ніхто без пропуску не може увійти. Йому було наказано пропустити польських журналістів.

— Проходьте, дивіться , але тут немає нічого цікавого. Річка, ліс, «колючка», ось і все. Колись в цьому районі було більше втеч на польську сторону. Тепер, іммігранти з Азії ходять іншими маршрутами. Мабуть, більш недоступними. Але небагатьом з них це вдається. Як тим чеченцям в минулому році ,коли в горах загинули троє дітей.

Олег і його колеги патрулюють 30 км кордону, але рідко мають можливість затримати когось.

— Іноді приходять поляки, зроблять декілька фотографій і назад. Місця тут досить гарні, але нема де ночувати, легковим автомобілем важко доїхати. Саме тому важливим є влаштування тут переходу кордону.

Боберка знаходиться в створеному в 1997 році на площі майже 20 тисяч. га Регіональному ландшафтному парку „Надсянський" (РЛПН). У долині, яку в гарну погоду можна побачити з дороги Львів-Ужгород в околицях Борині, є також села Шандровець, Нижня Яблунька Верхня Яблунька. Є також неподалік місця, мешканці яких були виселені в 1944- 1946 рр. в рамках операції "зачистки прикордонної зони". У Дидьові, Лікті, Дзвинячі Верхньому і Журавині (деякі території сіл знаходяться в Польщі, села пересікає Сян) залишилося тільки декілька слідів колишнього перебування людей: хрести , руїни церков , могили. Або ж здичавілі фруктові дерева, які як і раніше родять яблука та сливи .. .

— Туди рідко хто заходить, прикордонна служба не дозволяє - каже мешканець Верхньої Яблуньки – А шкода, варто би вже нарозумитися та відкритися для туристів.. Ми чули, що на польській стороні навіть щебінь з підвалів почистили. І люди можуть відвідати ці місця, познайомитися з історією. А в нас , як і раніше, мислять категоріями минулої епохи.


Український прикордонник відкри-
ває ворота і ми вступаємо в зону,
що пильно охороняється
(Фото: Тадеуш Позняк)

Час змін

Минула епоха радянських часів. Україна з 1991 року є незалежною, але важко змінити людську ментальність. Чи нормально те , що українська прикордонна служба діє у відповідності з інструкціями для радянських прикордонників 60-х років минулого століття?

— Вони абсолютно не відповідають сьогоднішнім реаліям - хитає головою Михайло Ільницький з Борині, прихильник широкого доступу туристів в район Надсяння. - Якщо поляки змогли зробити так багато хорошого в прикордонній зоні, то вже настав час до перемін і в Україні.

Ільницький бачить шанс в майбутньому переході кордону Журавин-Боберка. Як відомо з владних джерел Львова , перші роботи з будівництва під'їздної дороги очікується в наступному році. Щоб зробити асфальтове покриття на відстані 25 кілометрів (з Борині до Боберки), треба витратити понад 80 млн. грн.

— В ідеалі було б відкриття переходу до Євро-2012. Тоді б життя мешканців прикордонних сіл змінилося на краще.

Тепер більшість із них живуть з рільництва і тваринництва, але це не дуже прибуткові галузі господарства. Вони дозволяють вижити ,але не дозволяють розвиватися. Це видно неозброєним оком на кожному кроці: у жодному дворі немає сільськогосподарських машин, і велика частина роботи проводиться косами і мотиками або з плугом і конем.

— Ми так живемо з діда-прадіда -зізнаються місцеві жителі, але не соромляться.

Візьмемо приклад з Польщі

Молоді люди все частіше емігрують з Надсяння на заробітки в Західну Європу. В економічно відсталих селах залишаються пенсіонери та і діти, які, після закінчення школи, ймовірно, підуть по стопах своїх старших братів і сестер.

— Щоб молоді люди залишалися тут, треба щоб вони бачили перспективу кращого майбутнього— пояснює Богдан Комарницький з Борині, один з лідерів демократичної опозиції в Турківському районі під час Помаранчевої революції.

Такої ж думки Михайло Ільницький . Як лісник він здійснює нагляд в Регіональному ландшафтному парку „Надсянський" (РЛПН), але найбільше йому хотілося б щоб на додаток до важливої справи збереження природної та культурної спадщини тут також виникли агротуристичні господарства.

— Там не має бути відразу найвищий рівень обслуговування, але акуратні кімнати, туалет і душ, гарне харчування з натуральних продуктів приверне багато людей в наш регіон. Зрештою, в Польщі, починають робити те ж саме.

— Для відновлення нормального автомобільного руху дуже важливим є будівництво дороги до Боберки— говорить Комарницький. — Тоді частіше почнуть заглядувати сюди туристи. Знайдуться також перші відважні люди ,що запросять гостей до своїх осель .


Продуктово-промисловий магазин в
Боберці Валентини Проньо. Тут ви
можете придбати не лише найнеоб-
хідніші товари, а й випити горілки
сидячи за столом як у ресторані.
(Фото: Тадеуш Позняк)

Вікно у світ

Валентина Проньо 20 років з вугільно-чорним волоссям, персиковим обличчя і білими як сніг зубами в Боберці утримує продуктово-промисловий магазин . Обслуговує усміхнених дітей ,що повертаються зі школи та змучену роботою але веселу літню жінку.

Протягом дня приходять чоловіки напідпитку в гумових чоботах щоб поправитися пивом або найдешевшою горілкою. Це добровільні безробітні: вони не хочуть їхати на заробітки, не хочуть працювати в полі сподіваючись лише на підтримку держави. Це також жертви колгоспів та радгоспів, де хтось ними керував та опікувався. Коли ж державні підприємства зупинилися, виявилося, що вони не можуть знайти себе в новій реальності.

Аналогічний синдром торкнувся на початку 90-х років людей у прикордонних гмінах Польщі , в декількох кілометрах від Боберки. Валентина Проньо ніколи в Польщі не була, але вона знає, що це вже Євросоюз і люди там живуть все краще і краще. Саме тому вона переконана: у її рідному селі мусить бути перехід кордону.

— Це буде вікно у світ, шанс для Надсяння - говорить вона.

Погоджується з нею Василь Ковальчин, лісник з Нижньої Яблуньки:

— Мова йде не про прикордонну торгівлю, лише про туризм. Щоб було, як до війни. Бабуся і дідусь розказували мені, що в сусідніх Соколіках і Сянках працювали десятки готелів і пансіонатів, а гості приїжджали з усієї Галичини.

Факт. Були тут санні та лижні траси,трампліни,тенісні корти. Минулого не повернути, але є кілька ідей для відродження туризму. Наприклад, в с.Верхнє будується Західний реабілітаційно-спортивний центр для підготовки спортсменів-параолімпійців

— Це добра можливість щоб спробувати переконати уряд у Києві, що необхідно також інвестувати кошти в загальнодоступну спортивно-рекреаційну інфраструктуру —пояснює Михайло Ільницький.

Присмак таємниці

Перехід в Боберці значно скоротив би шлях в українські Карпати для польських туристів.

— Ми витрачаємо так багато часу ,що не маємо можливості відвідати навіть половини Надсянського парку—розповідає Jacek Łeszega керівник турфірми.—Обмежуємося лише коротким візитом в одну-дві місцини парку і повертаємося з жалем,що не вдалося побачити більше.

Майже в кожному селі в РЛПН, як і раніше зберігається традиційна бойківська забудова та відсутні вже сьогодні в інших регіонах народні ремесла.

Унікальною є сакральна архітектура. В двох церквах в Боберці зберігаються: ікона Пресвятої Діви Марії з 1759р , Євангеліє видане у Львові в 1743 році, літургійні книги початку сімнадцятого і вісімнадцятого століть, а також деталі інтер'єру зі зруйнованих церков в Лікті і Дидьовій.

—Подібні цінності маємо такох в церквах сіл Шандровець,Нижня та Верхня Яблунька,Турочки— кажуть віруючі. —Чи можна байдуже пройти повз іконостас вісімнадцятого століття, старовинні образи з церкви Тарнави чи решток дивом вцілілого оздоблення з Журавина і Соколік?

— Ця частинка України , як частина іншого світу, має присмак таємниці, яка не хоче розкритися до кінця для того , щоб мати можливість повернутися сюди ще раз — переконуються ті , хто мав можливість відвідати українське Надсяння.

Krzysztof Potaczała www.nowiny24.pl

Переклад з польської В.Ланчак
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080702/WEEKEND/644332444


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (16.12.2010)
Переглядів: 2087 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 2
0
2 Наталя   (21.12.2010 02:05)
Якщо ми живемо у державі, а не в резервації, то й кошти на таку загальноважливу справу мають виділятися з державного бюджету, а не з кишень бойків.

1
1 Береза   (17.12.2010 20:05)
Якщо Турківські урядники протягом виборчої каденції зуміють відкрити міжнародний кордонний перехід на відтинку Боберка-Журавин значить не змарнували час і матимуть шану і повагу серед людей. Як цього досягти треба вчитись у Горбового зі Старого Самбора, який на цьому робить карєру у позитивному значені цього слова. Під лежачий камінь вода не тече. Пукшин щось трохи помагав. Треба шукати іншого Бойка з великої літери за духом хоч за меншою посадою. Листи на цю тему мають щодня, щогодини надходити до Києва з відусіль.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.