Неділя, 18.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

Ми це зробили.
Стівен Гэ́рі (Стів) Во́зняк народився 11 серпня 1950
Компанію, яка стала найдорожчою у світі, заснував... українець

Цікаву новину повідомили днями інформагентства з Нью-Йоркської фондової біржі : американська компанія, що виробляє комп'ютерну техніку "Apple Inc.", стала найдорожчою приватною компанією світу. Вартість її акцій сягнула 338 мільярдів доларів. Таким чином "Apple Inc." на якийсь час випередила транснаціональну нафтову компанію "Exxon Mobil".

Українці напевно не здогадуються, що їхній земляк заснував і досі залишається власником цього комп'ютерного гіганта, виробника "iPhohe" та "iPad". Цьому чоловікові сповнився 61 рік, і у нього дуже незвична біографія. Звуть його Степан або, як кажуть американці, Стів Возняк.

Напередодні Дня Незалежності ми попросили українського дослідника Віталія Абліцова і заступника голови Інтернет-асоціації України Олександра Ольшанського розповісти більше про цю людину.

— Чи справді Стів Возняк має українське коріння?

■ В. Абліцов:

— Його батько — виходець із Буковини, звідки переїхав до США після Другої світової війни. Мати — німецького походження. Він це визнає. Але оскільки його інтернаціональна сім'я в Америці ніколи не дотримувалась українських традицій, а на момент виїзду батьків до Сполучених Штатів частина Буковини належала Польщі, то на запитання про їх походження Стів, не вдаючись до подробиць, відповідає: "Моя мати приїхала з Німеччини, а батько — з Польщі".


   Легендарний "Apple II"

І поляки цим користуються! Попри те що він — людина англомовна, запрошують його до себе на різні публічні заходи. Він радіє такому ставленню і приїжджає туди. Тому жителі сусідньої держави називають його "американським винахідником польсько-німецького походження". А українські інституції — ні державні, ні недержавні — Возняка не запрошують, тож він і не навідується в Україну.

— Який внесок у нинішнє життя людства зробив цей чоловік?

■ В. Абліцов:

— Стів Возняк є головним винахідником комп'ютера у вужчому розумінні — як персональної, компактної (настільної) машини з центральним процесором і постійною пам'яттю, з клавіатурою і монітором, з можливістю переносити інформацію на дискети.

Розробка Возняком комп'ютерів "Apple I" і "Apple II" завершила еру зовсім іншого розуміння такого поняття, як "комп'ютер" — до Возняка це була екслюзивна техніка наукових інститутів, великих промислових підприємств та військових структур, кожен зразок якої інколи займав не одну кімнату.

Отже, Стів Возняк, до якого згодом приєднався співзасновник "Apple" Стівен Джобс, є винахідником персонального комп'ютера і "непрямим батьком" всіх змін способу життя людства через поширення ПК.


Стівен Джобс та Стівен Возняк

— Чи не занадто він пафосний щодо своєї персони?

■ О. Ольшанський:

— Ні. Оцінка заслуг винахідника тими ж американцями цілком відповідає ролі, яку він відіграв. Попри те що активну роботу в компанії "Apple" Стівен Возняк полишив ще в другій половині 80-х років (залишившись одним з акціонерів), він і досі дуже популярний у Сполучених Штатах. А ще 1985 року президент США Рональд Рейган вручив Возня-ку найвищу нагороду держави, якою відзначають науковців, — Національну медаль технологій. У 1997-му наш земляк був призначений членом Музею комп'ютерної історії в Сан-Хосе. А у вересні 2000 року увійшов до Національного залу слави винахідників.

— Яка історія його надзвичайного винаходу?

■ В. Абліцов:


  11-річний Стівен Возняк з радіо-
  приймачем власної конструкції

— Захоплюватись електронікою народжений 1950 року в Каліфорнії Стів Возняк почав тоді, коли його, четвертокласника, батько (інженер авіабудівної компанії "Lockheed") завів на виставку наукових проектів. У шостому класі Стів уже сам спроектував і виготовив радіоприймач, а потім, у студентські роки, проектував калькулятори для "Hewlett-Packard" (на час роботи у цій компанії він полишив навчання) та захопився створенням комп'ютера. Щоправда, досить довго сприймав його як суто ігровий пристрій. Однак нинішній ген-директор "Apple" Стів Джобс, який навчався з Возняком в Університеті Каліфорнії у Берклі, мав краще розвинуту комерційну жилку. Побачивши досягнення Возняка в комп'ютерному проектуванні, він заявив: "Це можна продати!"

■ О. Ольшанський:

— "І одного чудового дня Стів Джобс зателефонував і сказав, що отримав замовлення на виробництво ста комп'ютерів "Apple I" на 50 тисяч доларів! Це було вдвічі більше, аніж мій річний дохід, — шокуюча сума!" — так сам Возняк розповідає про початок їхнього злету 1975 року.

■ В. Абліцов:

З метою виробництва і продажу виготовлених у гаражі батьків Джобса комп'ютерів хлопці 1976 року заснували фірму "Apple Computers ". Це ж Америка ! Там для розвитку будь-якого корисного бізнесу держава створює сприятливі умови — і студентові, і академіку. Для цього продали автомінівен Джобса, дорогий як на той час калькулятор Возняка, ще п'ять тисяч доларів позичили у друзів, а 15-тисячний кредит оформили в банку.

— І як ця компанія досягла тех нологічних і бізнесових висот планетарного масштабу?

■ О. Ольшанський:

— Після доволі успішного продажу моделі "Apple I" 1977 року Возняк створив "Apple II" — звичну для всіх нас конструкцію комп'ютера. Вона спричинила фурор, компанія "Apple Computers" так стрімко дорожчала, що вже 1980 року частка Возняка у ній становила 117 мільйонів доларів, а 1983-го — 985 мільйонів! Притому вартість тодішнього і теперішнього долара — це, як кажуть, дві великі різниці.


  Стівен Возняк з MB "Apple I"

"Apple II" компанія продавала до кінця 80-х, коли вже сам Стів Возняк де-факто у ній не працював. Фактично ця модель допомогла двом студентам створити велику науково-виробничу корпорацію і впродовж десяти років заробляла для "Apple Computers" гроші на розробку наступних проектів, зокрема тримала компанію на плаву, коли деякі проекти, на які було витрачено багато часу і грошей, провалювалися на ринку. Завдяки неймовірній популярності "Apple II" компанія змогла успішно дожити до закінчення розробки (уже після відходу Возняка від справ) наступного вдалого покоління комп'ютерів серії "Macintosh".

— А чому Возняк пішов із "Apple"?

■ В. Абліцов:

— Оскільки на початку 80-х справи у хлопців йшли супер, і вони стали мультимільйонерами, Возняк зміг собі дозволити особистий літак. 1981 року він потрапив у авіакатастрофу на одномоторному "Beechcraft Bonanza" в Каліфорнії. Вижив,але на п'ять тижнів втратив довготривалу пам'ять. Ця подія й змусила його полишити роботу в компанії. Загалом, те перебування між життям і смертю призвело до переоцінки цінностей Воза (як він сам себе називає). Протягом наступних двох років він одружився і повернувся на навчання в Берклі. До речі, ще одна цікава деталь: світову славу науковця та ін-женера-винахідника Возняк здобув, не маючи вищої освіти. Він вважав це пробілом у формуванні своєї особистості, тож таки закінчив навчання.

У 1983 році Стів повернувся до активної роботи в "Apple", але 1985-го — після того, як Рейган нагородив їх із Джобсом медалями — пішов звідти остаточно.

— І чим тепер займається?

■ В. Абліцов:

— Після того Возняк певною мірою присутній у електротехнічному бізнесі: заснував компанію з виробництва корисних "дрібничок" на кшталт брелока для пошуку загублених ключів чи універсального пульта дистанційного керування. Ще одна його компанія розробляє системи захисту комп'ютерних баз даних... Крім того, Возняк займається благодійністю, допомагає знедоленим, дає гранти для розвитку перспективним студентам і молодим науковцям, спонсорує рок-фестивалі, навіть американсько-радянські телемости організовував. Тобто став багатим громадським діячем.

До речі, коли в 2009-му Стів брав участь в американських "Танцях з зірками", його партнеркою (чи то на його бажання, чи на бажання керівників телекомпанії АВС) була професійна танцівниця з України — харків'янка Карина Смирнова.

— Возняк мав час на особисте життя?

■ В. Абліцов:

— Одружувався кілька разів, має шістьох дітей.

— Як би ви узагальнили вплив Возняка на історію людства?

— Найкраще про це сказав сам Возняк: "Це була революція, мирна революція. І я щасливий, що був її частиною".

Андрій ГАНУС

"ЕКСПРЕС"

10.08.2017


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (10.08.2017)
Переглядів: 1311 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
0
2 Admin   (12.09.2011 23:15)
Бачив цей фільм. Там вдало підібрані актори . Вони дуже схожі на своїх прототипів.
Переглянути фільм в on-line можна тут http://kinozad.ucoz.ru/news....18-4055

0
1 KRAYANYN   (12.09.2011 11:45)
Дуже гарний матеріал!!! Я думаю не дуже важливо ким по національності себе рахує п.Возняк. Важливо те, що є люди на світі в яких можна повчитися. А нам, людям з великим, але ще не розвинутим потенціалом, обов’язково корисна ця стаття. Про цих двох комп’ютерних революціонерів є цікавий художній фільм: "Пірати силіконової долини". Фільм вартий уваги і є вільнодоступним на багатьох сайтах. Хто не знає де взяти, звертайтеся поділюся. Приємного Вам перегляду!!!

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.