П'ятниця, 16.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

БЛАГОСЛОВЕННА БУДЬ -РІДНА ТУРКІВСЬКА ЗЕМЛЯ

Я переконаний: ці слова для переважної більшості членів товариства «Турківщина» у Львові, яких сьогодні є більше 400, що днями зібралися на урочисте засідання ( десять років з часу заснування) у Львівському будинку вчених, є не просто фразою, а покликом душі, постійним прагненням добра і процвітання рідному краю, людям, які проживають тут, виявом вдячності за батьківське благословення в широкі життєві світи.

Сама ідея зібратися та згуртувати турківчан - мешканців Львова - а , згодом і тих, хто проживає в 50-кілометровій зоні довкола обласного центру, виникла у Степана Лепеха (до речі, вихідця з Бусьчини), тодішнього начальника відділу оборонної роботи Львівської ОДА, у свій час - начальника Турківського райвідділу міліції, який зустрів у нашому краї кохання й одружився з чарівною бойківчанкою, таким чином поріднившись з Турківщиною.


Гімн товариства виконує
Микола Корнутяк

Заручившись підтримкою колеги по роботі, уродженця села Розлуч, одного з найактивніших членів товариства з часу його створення, Миколи Куруса, та знайшовши більше п'ятдесяти відомих земляків - однодумців, ініціатори зібралися в клубі міліції на установчі збори. Тоді ж головою товариства обрали досвідченого правника, авторитетного турківчанина, викладача юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка - Йосипа Богдана, який народився у м. Турка. Вибір був не випадковий, адже попереду активістів чекала ще велика організаційна робота з напрацювання статуту, інших установчих документів. Кандидатура Йосипа Гнатовича, його знання та досвід, на думку організаторів, була найоптимальнішою. І, треба сказати, у виборі не помилилися. За короткий час йому вдалося оформити всі документи, зареєструвати громадську організацію, зібрати велику базу даних про земляків.


Голова товариства Й.Богдан

До речі, зробити щось подібне досі не вдалося жодному земляцтву з 20 районів Львівщини, хоча й спроби були непоодинокі. А товариство «Турківщина» не те що зорганізувалося, а й успішно функціонує, залучаючи в свої ряди все нових і нових членів: науковців, медиків, правоохоронців, педагогів, працівників соціальної та культурної сфер, робітників та службовців, словом, усіх, хто гордиться своєю малою батьківщиною, уболіває за її майбутнє. Є в товаристві академіки, генерали, керівники державних установ, всіх й не перелічити. Приємно те, що коли всі вони збираються на зустрічі , панує дружня братерська атмосфера, щире, привітне спілкування, по-родинному тепла аура.


Виступ М.Куруса

Не винятком, а скоріше логічною закономірністю, була й десята , ювілейна , зустріч. Як і годиться, перед тим, як зібратися на урочисту академію в Будинку вчених, яким керує, впродовж багатьох років, наш земляк, активний член товариства Роман Славітич, виходець з села Риків, усі побували на святковому богослужінні в Успенській церкві ( вул. Підвальна, м. Львів), де настоятелем - кандидат богословських наук о. Ігор Бурмило, що народився в с. Красне. Його щирі молитви та пасторське благословення , а ще вітання від митрополита УАПЦ Макарія, свого односельчанина, який у цей день здійснював візитацію на Волинь, стали величним духовно- патріотичним зарядом, що не полишав турківчан протягом цілого дня.


Виступ М.Яворського

Урочистості зразу ж на початку зустрічі додав величний спів соліста Львівської філармонії, вихідця з села Присліп, Миколи Корнутяка. Він виконав гімн товариства «Турківщина», написаний дев'ять років тому Василем Федьком, уродженцем с.Гусне, науковцем, автором багатьох збірок. Віктор Каменський поклав його на музику. Згодом і сам поет продекламував декілька своїх творів на злободенну тему українських реалій, а переповнений зал сприйняв виступ бурхливими оплесками, як і виступи поетес Марії Ляхович (народилася в селі Присліп), турківчанки Оксани Павлик, яка вітала товариство від громадських організацій «Бойківщина ХХІ століття» та «Агенція економічного розвитку Турківщини»; видатного поета, літературознавця, науковця, академіка, завідувача кафедри теорії літератури Львівського національного університету імені Івана Франка, ільничанина, Миколи Ільницького; науковця, директора Львівського державного центру науково - технічної та економічної інформації, активного члена товариства, явірчанина - Михайла Яворського.

Співає солістка Львівської філармонії Оксана Гриб
В.Федько , автор гімну това- риства , читає свої вірші
Микола та Анастасія Корнутяки - партія Одарки та Карася з опери «Запорожець за Дунаєм»
Поетеса з села Присліп Марія Ляхович читає свої вірші
Поетеса з м.Турка Оксана Павлик читає свої вірші
Чарівні ведучі - Василь Федько та Любомира Беднарчик

З великим зацікавленням присутні, особливо ті, що влилися в згромадження недавно, слухали виступ голови товариства Йосипа Богдана, коли він розповідав, з чого все починалося, про здобутки впродовж десятирічної діяльності, про мету та завдання на найближчу та далеку перспективу. А це, в першу чергу, сприяння ідентичності турківчан, що мешкають у Львові, посильна допомога, в міру своїх можливостей, отчому краю, його щирим працьовитим людям. На думку Йосипа Гнатовича, успішне існування товариства залежить від самих його членів, їхньої самоорганізації, а дух, закладений батьками, сприяє згуртуванню довкола найвищих моральних цінностей, що з діда-прадіда були притаманні бойкам, які міцно утвердилися й у товаристві.


Виступ Р. Славітича

Яскравим свідченням цього є неодноразова допомога медиків, членів товариства, у лікуванні жителів Турківщини, їх виїзди у район, сприяння керівників установ та організацій, авторитетних людей у влаштуванні на роботу чи навчання. Дуже часто у вирішенні проблемних життєвих питань велику роль має добра порада чи консультація фахівців, що є членами товариства. І якщо з тих чи інших причин не вдається вирішити питання тому, до кого звертаються, до справи підключать друзів, яким під силу це зробити. Звичайно, про якусь всесильність у вирішенні проблем говорити не доводиться, але бажання допомагати землякам є відчутним. Для зручності у спілкуванні, не лише поміж членами товариства, а й з широким загалом земляків, за десять років видано чотири довідники, де вміщено багато інформації про більше як двохсот членів, в тому числі й номери телефонів, за якими, власне, й можна дістати пораду. Зараз готується до друку п'ятий довідник, а тому Йосип Гнатович попросив нових членів подати свої дані, а також і тих, хто раніше з різних причин не хотів, чи не зміг це зробити. Також він висловив жаль, що на зустріч не прибуло керівництво Турківського району, хоча запрошення їм передавали. Були добрі наміри поспілкуватися, почути про проблеми, допомогти в становленні краю, залученн інвестицій, узгодити спільн наміри, а згодом, віриться, практичні дії. А, можливо, приїзду зашкодили об'єктивні обставини. На це теж треба зважати.

Виступ М.Ільницького
Виступ студента Львівської консерваторії Н.Тацишина
Ансамбль дримбарів з с.Бітля
Привітання від фольклорного ансамблю с.Бітля
"Запалюють" музики з с.Бітля
Заключна пісня "Боже великий, єдиний, Нам Україну храни..."

Виступив перед поважною публікою й уже вищеназваний організатор і натхненник товариства, якого тут люб'язно називають старостою, Микола Курус. Не приховуючи радості від спілкування із земляками, він сказав, що багато присутніх в залі стали для нього добрими приятелями, і це надзвичайно приємно, та висловив сподівання на подальше поповнення товариства, розширення діяльності в питаннях допомоги батьківському краю. На його думку, окрім великого бажання до згуртованості та спілкування, запорукою тривалої плідної діяльності організації є те, що вона не пхається в політику й не займається грошами, на зразок створення фондів , надання матеріальної підтримки.

...

...

...

Під час святкування

Допомагають землякам члени товариства лише в міру фахової діяльності: скажімо, лікар - в лікуванні, юрист - в наданні правової підтримки. А існує організація виключно на добровільні пожертви та внески членів. Хтось дасть 20 гривень, а хтось 1000 чи 5000 гривень. Все добровільно , щиро й від душі. На підтвердження сказаного, Микола Семенович розповів історію, як відомий лікар, член товариства, зробивши операцію жителю одного із сіл Турківщини, після повного одужання ще й дав йому гроші на дорогу додому. Здається, дрібничка, але приємно як для лікаря, так і пацієнта.

...

...

Під час святкування

Як і під час усіх попередніх зустрічей, вміло, зі смаком, була організована концертна програма на ювілейній - десятій. На відмінно впоралися зі своїм нелегким завданням чарівні ведучі - Василь Федько з села Гусне, лікар за фахом, весельчак -гуморист за станом душі та Любомира Беднарчик (Клонцак), уродженка села Ісаї.

Їхня дотепність, вміння завести публіку були не перевершеними. Надзвичайно позитивно глядачі сприйняли й виступи артистів Миколи Корнутяка та його дружини Анастасії, які майстерно виконали партію Одарки та Карася з опери Гулака- Артимовського «Запорожець за Дунаєм», відомого турківського соловейка, талановитого співака, студента Львівської консерваторії -Назарія Тацишина; уже знайомої турківчанам артистки, що успішно виступала на Бойківських фестинах , солістки Львівської філармонії Оксани Гриб, мати якої народилася в селі Присліп, ну й, звичайно, відомих далеко за межами Турківщини й Львівщини, та й, навіть, України - бітлянських музик. Цей чудовий колектив у складі: солісти - Ольга та Мирон Сверловичі, музиканти - Олексій Лабецький, Іван Тяжкун, Микола Мороз, Степан Сверлович, а також Бітлянського сільського голови Мирослава Цапа - подарував глядачам в'язанку оригінальних бойківських пісень та ще й розважав гостей уже після урочистої частини. Важко було втриматися від танцю, чуючи такі запальні мелодії. Тож турківчани веселилися аж до ночі.

Треба сказати (і це як похвала), святкування пройшло на найвищому організаційному рівні, завдяки наполегливості, вмінню та великому бажанню до єднання самих членів товариства «Турківщина». Це тішить та вселяє надію, надію на кращі перспективи для нашого краю.

Василь ВАСИЛЬКІВ.
Фото Олександр ПИСАНЧИН


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (18.02.2012)
Переглядів: 2256 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.