Понеділок, 19.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

РОКИ НАПОЛЕГЛИВОЇ ПРАЦІ
Турківському РЕМу-45!

Начальник РЕМ в 1972-1975
роках Петро Губар

З метою покращення експлуатації енергогосподарства та кращого забезпечення електропостачання сільськогосподарських та промислових споживачів, наказом по Львівському обласному підприємству сільських електричних сіток, від 1 квітня 1972р., був утворений Турківський РЕМ (район електричних мереж).

Першим начальником РЕМу був призначений Петро Губар, який до цього працював старшим майстром Турківського ТУ-51. Одразу після призначення, він запропонував мені (я працював на той час майстром Ту-51) перейти працювати в РЕМ на посаду старшого інженера виробничо-технічної групи. Отже, 6 квітня 1972р. Дмитро Вовчанський та я вже працювали в РЕМі. До речі, з ТУ-5I згодом перейшли працювати в РЕМ ще ряд працівників. На посаду майстра групи підстанцій - Орест Писанчин, на посаду диспетчера - Мирон Леньо, водій Нестор Пухир. Заступником начальника РЕМу був призначений Василь Гав'як, який працював до цього на посаді майстра Турківської дільниці Старосамбірського РЕМу. Старшим інженером енергозбуту було призначено Івана Сідея, старшим бухгалтером Миколу Мачуліна, старшим диспетчером Івана Муриса.


Начальник РЕМ в 1975-1986
роках Василь Гав’як

Розмістився Турківський РЕМ в невеликому чотирикімнатному адмінбудинку Явірської гідроелектростанції. В одній кімнаті був начальник РЕМу та його заступник (Петро Губар та Василь Гав'як), в другій - енергонагляд (старший інженер енергозбуту Іван Сідей, старший контролер Марта Козловська, а трохи згодом - контролери Ольга Височанська, Оксана Мощиц, Ніна Булеца), в третій - бухгалтерія і в четвертій - виробничо-технічна група (старший інженер ВТГ Остап Павлик, інженер ВТГ Казимир Мощиц, інспектор Держсільенергонагляду Микола Гав'як) та секретар-друкарка Лідія Козловська. Поруч з адмінбудинком, у двоквартирному житловому будинку, жили заступник начальника РЕМу Василь Гав'як та черговий монтер ГЕС Олександр Євсєєв з сім'ями.

Відразу, після утворення РЕМу, гостро постала проблема телефонного зв'язку. Зв'язок через АТС с. Явора був нікудишнім. Керівництво РЕМу вирішило будувати свою повітряну лінію зв'язку від ГЕС до райвузла зв'язку, протяжністю понад 4 км. Вже через декілька місяців лінія була побудована.

Розміщення Турківського РЕМу в невеликому адмінбудинку Явірської ГЕС було не дуже зручним - далеко від райцентру ( більше 7 км), важко було добиратися працівникам до місця роботи. У травні 1973р. районна влада надала в розпорядження РЕМу двоповерховий будинок в Турці, по вул. Міцкевича,43, де до цього розміщувалася поліклініка, пізніше -військкомат ( у даний час там знаходяться страхова компанія «Оранта» та магазин п.п. Леньо І.). На першому поверсі розмістилися майстерня ЕТГ, склади матеріалів. На верхньому - оперативно-диспетчерська група, енергозбут, бухгалтерія, виробничо-технічна група, приймальна, кабінет начальника РЕМу. Був у новому приміщенні і зал (« червоний куток»), в якому можна було проводити збори та технічні заняття з працівниками. Транспорт продовжував залишатися в гаражах на ГЕСі. Чергові монтери ГЕС також залишилися там до кінця 1975 року.


Інженер ВТГ Казимир Мощиц, ст. інженер ВТГ
Остап Павлик, ст. інженер енергозбуту Іван
Сідей, водій Зеновій Осташ, 6 квітня 1972 року,
м. Львів, ЛОПСЕС

Дизельна електростанція в м. Турка (розташована в приміщенні колишньої синагоги), яка була до введення в експлуатацію Явірської ГЕС основним джерелом електропостачання м. Турка, була в 1972 р. списана, а обладнання віддано на металобрухт.

Треба відмітити, що ГЕС працювала включно до 1973 року, а з 1973 по 1975 рік перебувала в резерві. Почалося будівництво ГЕС в середині 50-х років силами і коштами декількох колгоспів, зокрема ім. Шевченка (с. Завадівка) та ім. Б. Хмельницького (м. Турка) і мала вона назву Завадівська ГЕС. У 1961 р. ГЕС ввели в експлуатацію і вона була основним джерелом енергопостачання Турківського району аж до 1964 року, поки не збудували ПЛ.35-кв (Східниця-Турка), ПЛ.35-кв (Турка-Н.Висоцьке) та підстанції 35/10 кв -Турка, Н. Висоцьке, Ясениця. У 1975 р. поступила вказівка з Львівського обласного підприємства сільських електричних сіток підготувати документи на списання ГЕС.

У 1975р. стало ясно, що рано чи пізно доведеться будувати базу РЕМу. З ініціативи начальника - Петра Губара, було вибрано ділянку під будівництво та виготовлено проектно-кошторисну документацію. Для цього використали існуючий типовий проект ремонтно-промислової бази РЕМу (РПБ-5). Ділянку під будівництво вибрали, треба сказати, не дуже вдало, місце, де колись стояли бараки для робітників, а пізніше тваринницьке приміщення місцевого колгоспу ім. Б. Хмельницького. Воно було сильно заболочене, що в майбутньому створило нам серйозні проблеми. Я пробував умовити Петра Губара, щоб перенести будівництво на іншу ділянку (там, де згодом було побудовано ПС 110/35/10 Турка), але він заперечив, що там будуть проблеми через відсутність води, і місце будівництва залишилося без змін. Будівництво мала проводити підрядним способом, силами Самбірської ПМК-185, досить потужна будівельна організація, котра будувала в Самбірському, Старосамбірському, Турківському районах споруди соціального та культурно-побутового призначення. Хоча база РЕМу не була плановим об'єктом, трест «Львівсільбуд», до складу якого входила Самбірська ПМК-185, погодився взяти базу в підряд.


Остап Павлик, Василь Гав’як, працівник Старо-
самбірського РЕМ. Москва, листопад 1972 рік

У липні 1975р., як грім серед ясного неба, прийшла звістка, що начальника РЕМу Петра Губара переводять на посаду начальника Буського РЕМу.

У листопаді цього ж року начальником призначають Василя Гав'яка.

На початку лютого 1976р. подзвонив головний інженер ЛОПСЕС Леонід Савчинський і повідомив, що турківська рембаза викреслена з титульного списку об'єктів будівництва ПМК-185 на 1976 рік і що треба негайно їхати в Київ, в Міненерго за листом, з яким потім - в Москву, в Міненерго СРСР, і спробувати «вмовити» внести рембазу РЕМу в титульний список. Савчинський мав доброго знайомого в Міненерго України, тому, коли я вже наступного дня був у Києві, то жодних проблем з отриманням листа не було. Наступного дня я був у Москві, в Міненерго СРСР, і там теж особливих проблем не виникало.

Проте в Мінсільбуді СРСР чиновник (вже в літах) став мені пояснювати, що титульний список вже сформований і що внести рембазу РЕМу до нього практично неможливо. Я почав упрошувати, і в якийсь момент він мене запитав: «Откуда ты такой настырный?» Я почав пояснювати, що я з Львівської області, що є таке маленьке місто Турка, про яке він, напевно, й не чув. Відповідь не забарилася: «Я не слышал?! Да я в войну под вашим Розлучем окопы рыл!» Лист був завізований і того ж 1976 року будівництво бази розпочато. Будівництво доручили Турківській дільниці ПМК-185 (начальник Ярослав Малий). Безпосередньо відповідав за об'єкт виконроб Богдан Турянський. Ще один раз довелося їхати до Києва, після того, як районна архітектура поставила вимогу при погодженні проекту збудувати ще один поверх - цокольний, оскільки будинок споруджувався набагато нижче проїжджої частини вулиці. Типовий проект РПБ-5 передбачав тільки два поверхи. Також, згідно проекту, передбачалося будівництво не закритих боксів для зберігання транспорту, а тільки примітивних навісів. Але це питання було вирішено позитивно на місці, разом з керівництвом ПМК-185.


Микола Гав’як, Остап Павлик, Ніна Булеца,
Ольга Матківська. с. Явора, весна 1973 рік

Одразу, вже при закладанні фундаментних подушок, виникла проблема: після того, як викопали котлован, виявилося, що під двома майбутніми північними кутами будинку( де тепер ЕТГ) - торф'яник і необхідно проектне рішення по фундаменту. Було викликано представника проектного інституту. Приїхала жінка-проектант, побродила в гумових чоботах по котловану і дала дозвіл, незважаючи на наші протести, на продовження будівництва.

Влітку 1976 року в системі Міненерго України пройшла реорганізація, в результаті якої Львівське обласне підприємство сільських електричних мереж (ЛОПСЕС) було ліквідовано, вісім південних районів електромереж колишнього ЛОПСЕС ввійшли до складу Дрогобицького підприємства електромереж. Решта районів електромереж колишнього ЛОПСЕС ввійшли до складу новоствореного Львівського підприємства електромереж. Обидва підприємства електромереж були підпорядковані районному енергетичному управлінню (РЕУ) Львівенерго, до складу якого входили підприємства електромереж п'яти західних областей України.

У трьох районах (Дрогобицькому, Стрийському, Самбірському) на момент реорганізації вже існували міські РЕМи, тому після реорганізації в цих районах стало по два РЕМи -міський та сільський. Через декілька років у кожному з вищезгаданих районів пройшло об'єднання РЕМів.

Тим часом будівництво рембази продовжувалося. Стрічковий фундамент був збудований, вся кількість фундаментних блоків, передбачених проектом, викладена. Але до нульової відмітки залишалося ще біля 30 см. Будівельники стали підмуровувати фундамент цеглою. Ми підняли тривогу, звернулися до керівництва ДПЕМ з проханням, щоб підприємство закупило за власні кошти близько 100 фундаментних блоків, бо цегла в землі, при існуючому рівні грунтових вод, швидко руйнується. Але, на жаль, наші прохання не були почуті. Через 20 років, після вводу будинку в експлуатацію, цегла почала в землі розкладатися і довелося по невеликих ділянках її видовбувати і заливати замість цегли бетон.


Працівник Львівенерго Співак, Остап Павлик,
син Миколи Іжика-Роман, Микола Іжик,
Зеновій Осташ, літо 1976 року, с. Н.Висоцьке.

Взимку 1977 року вже були викладені стіни бази до верху другого поверху. І тут помилка проектантів відносно фундаменту вилізла назовні - будинок посередині дав тріщину. Довелось терміново, взимку, по всьому параметру стін заливати армопояс. Пощастило, що наш земляк Юліан Гулянович, начальник ремонтного цеху ДПЕМ «подарував» РЕМУ трансформатор для прогріву кабелів, і таким чином при низькій температурі (-10,-15 град.) вдалося залити армопояс, який зупинив розширення тріщини.

У вересні 1978 року будинок здано в експлуатацію.

В середині 90-х років споруджено шатровий дах над гаражами. Влітку 1977 року в РЕМ приїхав директор ДПЕМ Михайло Валюх. Оглянувши ПС З5/10 Турка( біля ГЕСС) і добре знаючи, що ПЛ-35кв Східниця-Турка (від цієї лінії залежало електропостачання 80% споживачів району) перебуває у критичному стані, вирішив будувати в Турці, недалеко від місця, де було розпочато будівництво рембази, нову, сучасну підстанцію. Нову підстанцію було вирішено заживити від ПЛ-110 кв Турка-тягова-Розлуч-тягова. У 1978 році будівництво підстанції розпочали , в березні 1979 року вона була ввімкнена під напругу.

На новозбудованій підстанції був встановлений силовий трансформатор 110/35/10 кв, потужністю 6,3 Мва. Доставка великогабаритного трансформатора, вагою 46 тонн, трейлером на місце, і особливо його розвантаження за допомогою потужних домкратів, було нелегкою справою. Та спеціалісти служби підстанцій ДПЕМ, під керівництвом заступника головного інженера Йосипа Куця, з цим завданням успішно справилися. Від підстанцій спочатку відходили чотири ПЛ-10кв. Через декілька років вдалося встановити ще одну комірку, типу К-37 Куйбишевського заводу «Електрощит», і кількість ліній збільшилася до п'яти.

Підстанція 110/35/10 «Турка» була побудована дуже і дуже вчасно. В липні 1980 р., внаслідок катастрофічної повені, була розмита земляна гребля Явірської ГЕС і на місці колишньої ПC35/10 «Турка» утворився котлован, глибиною біля 10 м. Тисячі кубометрів грунту були знесені разом із залишками обладнання колишньої підстанції.

Дуже ненадійним залишалося електропостачання південної частини Турківського району. 12 сіл (чотири колективні господарства) живилися від однієї ПЛ-10кв 31-02, довжиною 85 км. Лінія часто аварійно вимикалась, знайти пошкодження на такій довгій ПЛ. було надзвичайно важко.


Ст. інженер енергозбуту Іван
Сідей біля будинку РЕМ .
с. Явора (весна 1972 рік)

В 1978 р. було виготовлено проектно-кошторисну документацію і впродовж 1979 р. була збудована підстанція 110/35/10 «Гусне». Вона була ввімкнена у розріз ПЛ. 110 кв Воловець-тя-гова - Сянки-тягова..

В жовтні 1983р. була введена в експлуатацію підстанція 35/ 10 кв «Лімна», що дало змогу розукрупнити другу за довжиною (після лінії 31-02) лінію ПЛ-10 кв 36-06 «Лопушанка». Довжина цієї лінії досягала 45 км.

Спільно з тодішнім начальником РЕМу Василем Гав'яком, ми планували збудувати ще дві підстанції - 35/10 в с. Риків та 110/10 або 35/10 в с. В. Яблунька. Але, на жаль, ці плани залишилися тільки планами. До речі, якщо буде позитивно вирішено питання будівництва митного переходу Боберка-Смольник між Україною і Польщею, то питання будівництва підстанції 110/10 або 35/10 в с. В. Яблунька стане знову дуже актуальним.

В кінці 90-х років почалася чергова реорганізація. Львівське та Дрогобицьке підприємства електромереж знову були об'єднані в одну енергетичну компанію «Львівобленерго», яка згодом була акці-онована (спочатку закрите акціонерне товариство, пізніше -відкрите акціонерне товариство, тепер - публічне акціонерне товариство) і приватизована.

На початку нового тисячоліття почалася комп'ютеризація району електромереж. І зараз навіть уявити собі важко роботу будь-якого підрозділу РЕМу без комп'ютера.

В 2005-2011 рр. сталися значні зміни на краще у внутрішньому вигляді службових приміщень, бази РЕМу, внаслідок проведення власними силами ремонту. Щоправда, цей ремонт ще триває.

Чудовим подарунком для персоналу Нижньовисоцької дільниці стало спорудження нового, сучасного приміщення, яке було урочисто введено в експлуатацію 23 листопада 2011р. В цей же день вперше в Турківському РЕМі було проведено День майстра, в якому взяли участь представники всіх РЕМів ПАТ «Львівобленерго» та виконавчої дирекції.

Остап ПАВЛИК, керівник оперативно-диспетчерської групи Турківського РЕМу.

Газета "Бойківщина" №14,2012

07.04.2012


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (30.03.2017)
Переглядів: 1782 | Теги: Губар | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.