П'ятниця, 21.09.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

Карпати: для всіх чи для малої енергетики?

Хочеш мати електроенергію — дихай викидами ТЕЦ. Виробляєш сільгосппродукти — завалися відходами. Але ж споконвіку в Україні у доброго господаря кожна трісочка-соломинка йшла як не для обігріву, то на добриво. І сьогодні наведені енергетичні й екологічні проблеми можна розв’язати завдяки альтернативній енергетиці.

Заради справедливості слід сказати, що в 2011 році ситуація значно поліпшилася. Ухвалення закону про «зелені» тарифи на електричну енергію, яка виробляється з відновлюваних джерел енергії, зробило свою справу. Інвестори завзято взялися за вигідні проекти. Найбільша в Європі сонячна електростанція працює в Криму, в Донецькій та Миколаївській областях запущені промислові вітроелектростанції (Ново-Азовська та Очаківська) із сучасними європейськими вітротурбінами, які видадуть в об’єднану енергосистему України мільйони кіловат-годин екологічно чистої електроенергії.

Сонце, вітер і вода — наші найкращі друзі...

Проте, якщо у південних і східних регіонах України подібні об’єкти не викликають протестів серед населення, то у західних областях, де ставка робиться на будівництво великих вітрових і гідроелектростанцій у карпатській частині регіону, така ідея викликає шок. Особливо лякають екологів і жителів регіону масштаби та методи будівництва. У ЗМІ вже прозвучала інформація про зведення... 550 малих ГЕС!

Більшість запропонованих проектів передбачають будівництво у Карпатах малих ГЕС дериваційного типу. У цих ГЕС вода забирається у трубу, транспортується вниз на певну відстань (як правило, кілька кілометрів), а потім скидається на турбіну для виробництва енергії, після чого повертається у річку. Видовище справді не з привабливих. Річка Білий Черемош — символ українських Карпат, і у металевій трубі?

Єдина нині діюча на Львівщині Явірська гідроелектростанція у селі Явора Турківського району збудована на початку 1960-х років на р. Стрий. Тривалий час вона живила енергією навколишні сільськогосподарські об’єкти, а у 1982 році була зруйнована повінню. Друге життя їй дала компанія «Енергоінвест» (Вінниця), яка 2006-го вклала у відновлення та модернізацію об’єкта понад 5 млн. грн. І от уже два роки значну частину виробленої електроенергії ця компанія продає в електромережу «Львівобленерго». За перше півріччя 2011 року обсяг реалізованої продукції становив 647,9 тис. грн.

Президент асоціації «Паливно-енергетичний комплекс» Ярослав Шпак (Львів) гірські річки вважає особливо привабливими для малої енергетики. На Львівщині їх потенціал оцінюють у 500 млн. кВт∙год на рік. Це понад 10% від усього споживання електроенергії областю. Основна гідроенергія припадає на гірські річки Дністер, Стрий, Опір та їх притоки. Міні-ГЕС планується звести у с. Новошичі Дрогобицького району (0,25 МВт), смт Добротвір Кам’янко-Бузького району (1 МВт), с. Довге Дрогобицького району (4 МВт), смт Верхнє та Нижнє Синьовидне Сколівського району (по 1,5 МВт кожна).

І хоча львівська фірма «Еко-Оптима» лише в акваторії річки Стрий та її притоці — річці Опір виявила 14 місць, придатних для зведення гідроелектростанцій загальною потужністю не менш як 20 МВт, будувати їх на гірських річках не так просто.

На думку Я.Шпака, реалізацію проектів гальмує недостатній тариф для малих гідроелектростанцій: кіловат-годину «зеленої» енергетики оцінено лише у 84 коп. До того ж тариф однаковий як для 10-мегаватних станцій, так і для зовсім невеликих об’єктів потужністю до 100 кВт. Крім того, за останні роки значно зросла плата за користування водою.

Та попри це, інвестори вважають найвигіднішою для західних регіонів саме енергію води. Малі ГЕС мають реальний термін служби понад півстоліття при порівняно невеликих експлуатаційних витратах, а їх навантаження більш стабільне і гарантоване. До того ж, на відміну від вітрової та сонячної, гідроенергетика не потребує додаткових регулюючих потужностей.

Стосовно малих ГЕС позиція управління вугільної промисловості та паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА така: розглядати їх зведення у комплексі з протипаводковими заходами. Для цього управління пропонує залучити інститут «Львівводгосп», який об’єднав би енергетичний і протиповеневий напрями і визначив перспективні місця для будівництва малих ГЕС. Ряд науковців не впевнені у доцільності такого симбіозу. Такі об’єкти потребуватимуть мільярдних капіталовкладень з державного бюджету. А головне — будуть малорентабельними.

Гірські райони Карпатського регіону перспективні також для розвитку ще одного напряму відновлюваної енергетики — вітрової. Перший проект у вітроенергетиці, який законно пройшов усі етапи погоджень, — вітрова станція біля Старого Самбора. Там передбачено змонтувати п’ять вітроагрегатів потужністю 2,5 МВт кожна. Вартість будівництва — близько 20 млн. євро. Крім того, сьогодні в області працюють над проектами ще п’яти вітроелектростанцій. Це, зокрема, дві ВЕС біля м. Старий Самбір (12,5 МВт та 25 МВт), а також Сколівська (37,5 МВт), Миколаївська (до 30 МВт) та Дрогобицька ВЕС (23 МВт).

Щоб було зрозуміло, наскільки це складні процедури, скажу, що лише силу вітру вимірювали там упродовж двох років. Та навряд чи більшість охочих заробити на альтернативній енергетиці погодяться чекати так довго. Адже що далі відкладати запуск об’єктів, то менше вони зароблять.

Чи не найбільше вітроенергетикою на Львівщині цікавляться польські інвестори. Обов’язковою умовою при реалізації таких проектів вони висувають право власності на землю під об’єктом. Їх інтерес до проектів відновлюваної енергетики в Україні можна зрозуміти. Польський ринок відновлюваної енергетики достатньо насичений. Крім того, вся земля там перебуває у приватній власності, тому коштує дорого. Великий супротив таким проектам чинять польські екологи. Інша справа — земля в Україні. За попередніми підрахунками, 49-річна оренда 2,5 га землі поблизу Старого Самбора обійдеться орендарю у 50—60 тис. грн. Надалі кожного року за оренду доведеться сплачувати близько 17 тис. грн. Це у 30 разів дешевше, аніж викупити землю!

Нині ініціативу українських та іноземних інвесторів щодо розвитку ВЕС у Карпатах стримують малопотужні лінії електропередачі.

Слабким місцем вітроенергетики у Карпатах є нестабільність вітрів і, як результат, необхідність у мобільних резервних джерелах. Якими вони мають бути, яку частину потужностей ВЕС слід резервувати, де повинне бути місце резервних потужностей — проблема, розв’язання якої потребує серйозних досліджень.

Перш ніж сідати за стіл переговорів з потенційними інвесторами, вважає начальник управління вугільної промисловості та паливно-енергетичного комплексу Львівської ОДА Земомислав Новікевич, у цьому напрямі необхідно провести серйозну підготовчу роботу. Найважливіші, на його думку, такі питання: кваліфіковані заміри параметрів вітру, оцінка вітропотенціалу майданчиків, які можна використати для будівництва ВЕС; наявність земель несільськогосподарського призначення, бажано зі статусом резервної відповідної сільської чи міської ради; вирішення режимних питань, пов’язаних із передачею значних потужностей до енергетичних центрів.

Василь Худицький

dt.ua


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (24.09.2012)
Переглядів: 997 | Коментарі: 10 | Теги: вітроенергетика, Турківщина | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 10
0
10 Admin   (26.09.2012 00:54)
Якщо Ви згідні з тим ,що я писав в пості №8 ,то і Ви відноситеся до тої меншості.

0
9 KRAYANYN   (26.09.2012 00:47)
Це не сарказм. Це висновок. Ви ж відноситися до тієї меншості, що може об'єктивно оцінити переваги АЕС.

0
8 Admin   (26.09.2012 00:30)
"Щось я Вас спеціаліста ніяк не зрозумію"

В Карпатах АЕС не побудуєш за визначенням. Це сейсмічний район. Крім того , існує ще безліч протипоказань.

Енергетичних корисних копалин тут нема. Возити здалека - економічно невигідно, та й будувати ТЕЦ в Карпатах з тих же причин не можна.

Великі ГЕС не побудуєш - намає таких місць. Енергетика в наших рік не дуже велика , адже вони тут беруть початок і розхід невеликий.

Передача електроенергії на великі відстані - це неминучі витрати (випромінювання, нагрівання , ізоляція , корона і т.д. і т.і.)

Більш ефективно було б використати інше джерело енергії безпосередньо в Карпатах.

Залишається - вітер , сонце, а в майбутньому ,можливо, якісь інші альтернативні види енергії.

Все викладене мною не потребує якихось спеціальних знань. Істина лежить на поверхні. Тому не розумію Вашого сарказму стосовно "спеціаліста"

0
7 KRAYANYN   (26.09.2012 00:06)
Щось я Вас спеціаліста ніяк не зрозумію. Якщо в АЕС стільки переваг, то для чого альтернатива? По ефективності тіж самі ВЕС значно поступаються АЕС.

0
6 Admin   (25.09.2012 23:34)
"То виходить, що потрібно розвивати мирний атом, а не воювати з вітряками?"

А чому обовязково з чимось воювати ?

Треба розвивати ІНОВАЦІЙНІ напрямки в енергетиці і відмовлятися від старих "брудних" джерел енергії

0
5 KRAYANYN   (25.09.2012 23:24)
То виходить, що потрібно розвивати мирний атом, а не воювати з вітряками?

0
4 Admin   (25.09.2012 23:10)
"Атомна електростанція випромінює 4%, від випромінювання телевізора по якому нас зараз дивляться". В ці часи також було багато технічно підкованих людей, які погоджувалися з такими байками. "

Не плутайте катастрофу на АЕС і штатну роботу АЕС.

Людство так налякане Чорнобилем та Фукусімою , що більша його частина ( неспеціалісти ) не може об'єктивно оцінити переваги АЕС.
А ,"байки", в більшості мають серйозне наукове підгрунтя , і ,до того ж , підтверджені розрахунками та науковими експериментами.
Цього переляку людство ще не скоро позбудеться. Тому і культивуються зараз у світі різні "зелені" концепції,програми і т.і..

До речі , у виборчому бюлетені до українського парламенту 2012 р аж три "зелені" партії. Шансів у них ,звичайно, немає , але це зайвий раз підтверджує сказане мною вище.

На дорогах щорічно гине більше людей ,ніж ,скажімо ,на залізниці. Але , чомусь , від автомобіля не відмовляються і масово не пересідають на залізничний транспорт.

Автомобіль викидає в повітря набагато більше шкідливих викидів , ніж фіра з парою коней. Але ,чомусь , всі не пересідають на фіри.

Це приклади того ,як некоректні співставляння приводять до хибних висновків

0
3 KRAYANYN   (25.09.2012 22:21)
Чому гас і кіптява? Є ще атомна енергетика. До вибуху в Чорнобилі розповідали про її абсолютну нешкідливість. Пам’ятаю передачу з якимось науковцем. На запитання про шкідливість АЕС, прозвучала відповідь: "Атомна електростанція випромінює 4%, від випромінювання телевізора по якому нас зараз дивляться". В ці часи також було багато технічно підкованих людей, які погоджувалися з такими байками. Бо в теорії воно виглядало дійсно так. А на практиці виявилося зовсім по іншому. Після катастрофи на ЧАЕС різко змінили свою думку. Те саме ми повторюємо з вітряками. Змінимо свою думку після абсолютного зникнення птахів, та вимирання місцевого населення від онкозахворювань. А може краще не допускати до цього?

0
2 Admin   (25.09.2012 21:16)
На жаль, фільтрів з ККД 100% не існує в природі. В кращому випадку - реально 40-50% ( в деяких джерелах можна зустріти і більші цифри, але то все рекламні трюки , береться в розрахунок лише вуглець).
До того ж , сама токсична газова складова ,практично не фільтрується. Зважте ,на те , що вартість самого навороченого фільтру наближається до вартості енергоустановки. Це різко знижує рентабельність виробництва та збільшує вартість електроенергії. Крім того - проблеми з утилізацією відпрацьованих елементів та продуктів фільтрації.

Найкращий фільтр - це корок в димарі та зупинка ТЕЦ.

А після цього - запалюємо гасову лампу та дихаємо її кіптявою.

0
1 Victor   (25.09.2012 09:31)
«Хочеш мати електроенергію – дихай викидами ТЕЦ».

Ми трохи не з того боку зайшли: «Не хочеш дихати викидами ТЕЦ – постав на димарі фільтри». Виявляється, що дешевше запихати річку в труби й ліпити по горах млини, ніж поставити та вдосконалити фільтри. Ото комедія. Та ти чоловіче фільтруй повітря та воду біля електростанцій і все буде гаразд. Ні! То що дешевше, фільтр, чи млин? На фільтрі не заробиш, хоча й тут є свій ґешефт, чим більше хворих, тим багатші доктори та попи, а це також бізнес. Ставити вітряки – бізнес, чим їх більше й чим їх скоріше ставити – великий бізнес. Дешева земля – також бізнес. Дорога енергія – бізнес. Все бізнес. Виявляється, найбільший бізнес – відсутність совісті, а вона відсутня там, де відсутній здоровий глузд.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.