П'ятниця, 16.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Статті

ТРИВОЖНІ ДЗВОНИ ЛУНАЮТЬ НА ТУРКІВЩИНІ

Зазвичай, коли насувається біда, ті люди, які бачать небезпеку та розуміють масштаби проблеми, б’ють у дзвін на сполох, скликають громаду, беруть зброю в руки і стають на захист рідної землі.

«Моя хата скраю» - за таким принципом живуть сьогодні турківчани. І влада - не виняток.

Тут доречною є притча: «Коли прийшли за моїм сусідом, я зробив вигляд, що нічого не бачу. Коли прийшли за другим моїм сусідом, я сховався. Коли прийшли за мною, нікому було за мене заступитися».

Таку аналогію можна навести і в нинішній ситуації з чутками про грядущу адміністративно-територіальну реформу.

Спочатку об’єднали податкову, КРУ, пошту приєднали до Самбора, тепер вже і санстанцію називають відділенням Старосамбірської СЕС. Подейкують, що наступними установами стануть військкомат і ДАІ, дехто говорить про Пенсійний фонд та центр зайнятості. Є активні спроби ліквідувати Боринську лікарню (моя особиста позиція: лікарня, яку будував мій стрик, має надавати широкий спектр якісних медичних послуг для жителів Боринського куща). В принципі - суть не в тому, яку установу ліквідують чи об’єднають наступною, бо корінь зла цієї проблеми лежить в тому, що це повзуче об’єднання найімовірніше закінчиться тим, що замість двох чи трьох гірських районів буде один. Питання полягає в іншому: де буде районний центр? Абсурдність ситуації в тому, що нам пропонують один райцентр у м. Самбір й одразу, через 15 км, другий - у Старому Самборі. А наступні 80-100 км (до Боберки, Мохнатого, Карпатського) буде безвладдя?

У чому причина, що нашим сусідам вдається так легко централізувати всі установи в себе? Тут є два варіанти відповіді: або в них керівники району кмітливіші та спритніші за наших можновладців, або наша влада (як РДА, так і райрада) взагалі не докладає ніяких зусиль, щоб зберегти Турківський район. Мої знайомі з влади сусіднього району кажуть, що керівники Старосамбірщини буквально «не вилазять зі столиці». Виникає наступне питання: скільки робочих поїздок до Києва здійснили наші керівники за останні півроку?

Поступово ми підійшли до визначення, чим є наявна проблема. Тепер нам спільно треба думати над тим, як бути.

На мою думку, рецепт успіху простий: люди проводять активне громадське обговорення наявної загрози, змушують депутатів сільських рад, районної ради, голів сільських рад зайняти активну позицію, а ті, в свою чергу, спонукають місцеву виконавчу владу до активних дій, і ми, всі разом, опираючись на підтримку 50-тисячного населення району, відстоїмо район. Ніхто не може стояти осторонь і показувати на когось пальцем. Ця проблема торкнеться кожного: працівників РДА та райради, медиків, бібліотекарів, завклубів, працівників усіх інших установ, а простого вчителя - в першу чергу, бо якщо почнуть закривати школи, то яку - турківську чи старосамбірську - швидше закриють, якщо відділ освіти буде знаходитися в Старому Самборі?

Процес відстоювання району має розпочатися з кожного, з нашої принципової позиції. Моя позиція - як тільки стає зрозумілим, що Турківський район перестає існувати як адміністративно-територіальна одиниця, цього ж дня складаю з себе депутатські повноваження. Я не хочу бути депутатом району, який невдовзі зникне з карти України.

Закликаю своїх колег-депутатів оприлюднити аналогічні заяви. Так само повинні поступити й голови сільських рад, бо люди їх вибрали не для того, щоб вони стабільно отримували немалі зарплати, а щоб відстоювали їхні інтереси.

Але перед тим треба розпочати битву за збереження рідного району.

Моя принципова позиція: влада не має права очолювати цей процес, бо інакше він буде провалений стовідсотково. Влада нехай відпрацьовує ту роботу, на яку ми, народ, її найняли, бо коли проїдеш турківськими дорогами, складається враження, що наші керівники, прийшовши на роботу, чекають чимскоріш обіду, а після обіду, як говорять в народі, «вже не бажано перепрацьовувати». Не забуваймо про те, що влада є вертикальною, і якщо зверху поступить команда ліквідувати район, то цей наказ буде виконано. Та й взагалі, чи зможуть колишні комсомольці й комуністи, які зараз керують районом і які в свій час сказали, що Бога не існує (інакше вони б не були на таких посадах за Союзу), захистити нас з вами?

Критика критикою, але треба щось робити. На мою думку, запорукою успіху має стати ініціативність та активність і влади, і місцевих громад, бо, як кажуть люди, «Під лежачий камінь вода не тече», а біблійна істина гласить: «Хто має - тому додасться, а хто не має - у того відніметься».

Пропоную покроковий план дій, що починається знизу, з громади, яка має вимагати у влади відстояти її права:

1.Звернення сільських рад, селищної ради та міської ради до депутатів районної ради з пропозицією звернутися до Львівської ОДА, Львівської обласної ради, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України з відкритим листом, в якому висловити свою стурбованість масовою реорганізацією установ і організацій, що переходять у підпорядкування іншого району, та заявити про неприпустимість зникнення Турківського району як адміністративно-територіальної одиниці.

Сільські ради Боринського куща та селищна рада смт. Бориня приймають ще одне звернення щодо загрозливої ситуації із можливим закриттям Боринської лікарні.

2.Депутати Турківської районної ради на черговій сесії (або позачерговій сесії), на основі звернень рад сіл, приймають звернення до Львівської ОДА, Львівської обласної ради, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Президента України щодо збереження Турківського району як адміністративно-територіальної одиниці.

3. Паралельно має відбуватися процес гуртування ініціативних людей, які візьмуть на себе весь тягар даної проблеми. На цю ініціативну групу і буде покладено надважке завдання - зберегти район за будь-яку ціну.

4.Активно працювати з вихідцями із району, які зараз перебувають на високих посадах у Львові та Києві. Залучити до цієї лобістської роботи товариство «Турківщина» в м. Львові, адже ми - єдиний район в області, що має таке згуртоване земляцтво.

5.Активна промоція Турківщини, як столиці Бойківського краю, - в регіональних та всеукраїнських ЗМІ. Треба створити таку ситуацію, щоб до нас їхали звідусіль.

6.У разі ігнорування центральною владою наших ініціатив, необхідно переходити до акцій протесту та до більш радикальних кроків.

Багато хто буде іронізувати і казати про безперспективність наших дій, мовляв, влада в Києві одним махом візьме й об’єднає райони. Тим, хто так думає, нагадаю, що ні до січових стрільців, ні до воїнів УПА, ні до учасників боротьби за незалежність 80-90 рр. ХХ ст. влада не прислухалася. Але ж справжні патріоти своєї землі не зважали на це і впевнено йшли до своєї мети, часто приносячи в жертву власні життя. Кому недостатньо цих слів, то нехай, як і наша районна влада, наслідує страусів - запихає голову в пісок і робить вигляд, що проблеми немає або вона їх не стосується.

Настав час, коли кожен із нас, жителів Турківського району, має сказати: «Це моя земля, тут моє коріння. Я люблю свою малу Батьківщину - Турківщину, розвиваю і відкриваю її світові, захищаю і буду робити це й надалі - це моє призначення в житті, дорога, якою я буду йти все земне життя».

Ми разом відстоїмо Турківщину! Бог нам у поміч!

P.S. Дана стаття має стати поштовхом до дії, переходом від слів до реальної роботи. Бо нині ми всі б’ємо себе в груди, сперечаємося, хто більший патріот, а ніякої роботи не робимо: ні влада, ні опозиція. Ця стаття - заклик до руху вже сьогодні, бо завтра вже буде пізно, і наступні покоління не пробачать нам, що ми так просто віддали район в чужі руки. Є одна молитва «Молитва проти кожноденного недбальства». Суть її в тому, що кожна людина має робити протягом життя добрі справи, а якщо вона займається бездіяльністю, то Церква визнає це гріхом. Ці слова істини мають стати наукою нам усім.

Олександр ЛАБЕЦЬКИЙ, депутат Турківської районної ради від с. Бітля.

Газета "Бойківщина" №12,2013Наше опитування


Схожі матеріали :

Категорія: Статті | Додав: Admin (21.03.2013)
Переглядів: 1531 | Коментарі: 8 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 8
0
8 Олександр Лабецький   (26.03.2013 12:22)
Вдячний всім Вам за жваве обговорення даної статті на сайті. Скажу більше: протягом суботи-понеділка проблема відстоювання району стала проблемою №1 в усіх селах. Було багато дзвінків, люди підходять, розпитують, підтримують. Так, що основна ідея статті виконана: люди почали відкрито й активно обговорювати дану проблему.
Неймовірно вражений активністю комсомолполітів, але замість того щоб почати дієві рухи для відстоювання району, всі свої зусилля направили на помсту Лабецькому (тобто - мені) та його обливання брудом.
Дякую Вам за критику, бо в цій ситуації дослухаюся до Церкви, яка вчить: якщо тебе обливають брудом, говорять про тебе неправду, а ти прощаєш своїм кривдникам, то тобі прощаються багато гріхів. Як говорять старші люди – обмивають мене. Найближчим часом піді в Хресну дорогу в Страдч й там помолюся за Вас, а Бог нехай сам вирішує чи карати Вас у земному житті, чи після смерті.
Декілька пунктів для розуміння:
1. Я дякую Богу, що підтримує мене, простого хлопця з села, допомагає мені займати активну громадську позицію – мої слава правди чують всі, незважаючи чи то голова райради, чи голова РДА, чи чиновники районні. Хто боїться земних царів, чиновників, той служить дияволу. Треба боятися Бога.
2. Досяг 25-річного віку (до якого часу беруть в армію) 20.08.2010р., а депутатом став через 2 місяці й 10 днів – 31.10.2010р.
3. До 23 березня дане питання не піднімалося ні в районній раді, ні РДА. В квітні на черговому засідання Громадської ради при голові РДА особисто чітко й гостро поставлю питання про відстоювання району. Інакше – будемо бойкотувати засідання.
4. Повністю згіден, що в усіх установах Турки панує корупція. А якщо вони будуть знаходитися в С.Самборі, то що корупція пропаде , чи розміри хабарів зменшаться? Не осуджую всіх старосамбірчан, але є частина, яка в очі і поза очі називає жителів Турківського району – «турками смердячими». Хто має розум – нехай думає.

0
7 Любомир   (25.03.2013 15:20)
Будь яка реорганізація влади закінчується нехваткою кабінетів.Для нас на жаль цей вислів поки що є аксіомою.

0
6 Ігор   (24.03.2013 20:00)
Сумніваюсь, що влада буде реалізовувати непопулярну для населення адміністративно-територіальну реформу.Питання підняте не реальне до виконання бо потрібно змінити конституцію. При теперішній Верховній Раді до 2017 року Партії Регіонів зробити це не вдасться.Один із посадовців РДА пустив в бій свою сексотську артилерію.Стаття написана і рицензована в стінах відділу освіти Турківської РДА. Проти голови РДА вирішили запустити технологію нероби,гарного банкіра та чомусь поганого керівника.Всі ці свої внутрішньопартійні війни виносять на районний рівень.Стає трохи дивно, що людина, яка підписалася під цією статтею лукавить.Борець за наш корумпований районний воєнкомат, санепідемстанцію ітп. установи забув написати, що саме депутатство врятувало його від служби в українській армії.Без тих установ простим бойкам повірте буде не гірше,а легше жити.Отримавши відстрочку, наш герой таким чином вирішив не захищати рідну неньку Україну, а боротися за район.Дізнавшись із сайту РДА,що цей пан входить і в громадську раду при голові Турківської РДА та почитавши протоколи чомусь на громадській раді жодного разу не проявив ініціативі про вищенаведеній темі, і сидів як покорне ягнятко.Проблема деяких корумпованих установ нікого в районі не цікавить. Це виявляєтьсмя нормально коли з вашої жінки після родів беруть за дівчинку тисячу гривень, а за хлопчика півтора.Для чого нам два управління по дорогах коли в районі немає дороги.

0
5 Богдан   (24.03.2013 15:33)
ХЛОП ОБКУРИВСЯ! Давно пора реформувати владу.Для чого державі влада без влади.Це те саме, що голова колгоспу без колгоспу.Відмінити купу дозвільних довідок і країна заживе.Для чого кормити тих свиней, якщо на місце одних свиней прийдуть інші свині.Подивіться у Польщі зробили адміністративну реформу і жиють без тих советських дотаційних придатків.Адміністративна реформа Польщі, яка діє від 1 січня 1999 року ввела 3-рівневу структуру територіального поділу воєводство-повіт-ґміна, скоротивши одночасно кількість воєводств з 49 до 16. Ефектом впровадження реформи було також зменшення влади воєводи, який є представником центральної виконавчої влади, та збільшення ролі самоврядування на воєводському та місцевому рівні.Для чого в районі тримати таку чиновницьку братію, а це 40 сільських рад.Тим більше із запровадження адмінреформи такі важливі інститути, ЯК ВІДДІЛ АРХІТЕКТУРИ, ПЕНСІЙНИЙ ФОНД, УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ,МВС,МЕДИЦИНА ЗАЛИШАЮТЬСЯ В РАЙОНІ В САМОСТІЙНОМУ УПРАВЛІННІ ЧЕРЕЗ СВОЇ МІНІСТЕРСТВА.В даному випадку зміцнюється роль міської влади та сільської ради.Уявіть собі, що ця вся найрозумніша братія із районної ради та обласної влади полізе в міську чи сільську раду в дупутати, виросте між ними конкуренція. У Польщі влади немає, а зате дороги, соціальна інфраструктура віджила бо держава спрямувала всі ці видатки, що йшли на утримання чиновників районів та областей.

0
4 KRAYANYN   (24.03.2013 12:02)
Пане Віктор, Ви маєте на увазі, що верхи повинні проявити політичну волю в боротьбі за подальше існування району? Так вони вже напроявлялися в доведенні району до ручки. Створилася дійсно марксистська ситуація коль верхи не можуть, а низи не хочуть. Тому саме з низу повинна йти ініціатива. На мій погляд депутат все правильно розписав. А людям залишається до кінця зрозуміти всі "переваги" проживання в резервації. Бо саме такого статусу набудуть наші землі після об’єднання. І не гаяти часу, а створувати ініціативну групу із толкових людей. Щоб могли об’їздити район і розтлумачити кожному голові сільради, що його село не з краю і доля району залежить від кожного з нас. А очікування відродження району від тих хто методично його розвалював, приведе до повного краху.
Дуже добре що все ж таки є небайдужі люди і приємно що ініціатива виходить від молоді.

0
3 Victor   (23.03.2013 22:51)
Позиція депутата правильна й Ви все правильно сказали. Але в нас хочуть рвати зуби через вухо. За всю історію мого життя в Турці, ті, хто стояв при владі, не спромоглися витягнути район на якийсь цивілізований рівень. При тому всьому, що тут більш-менш сільське господарство було, якісь підприємства працювали, ріс ліс і т.д. Тепер всього цього немає: розікрали, розібрали, приватизували й перетворили район в пустелю. Це все зробили «патріоти» України під гаслом: «Геть комуняків і москалів». Для того, щоб район був районом, потрібно щось робити. Й починати потрібно не з такого бовдура, як я, а з верхів. Не для мене ці дзвони дзвонять, я давно проснувся й мене будити не треба, - коли я встаю утренювати Богу, піп спить ще глибоким сном. Не пункти бунту потрібно накреслювати, а пункти якоїсь діяльності по підняттю району. Після рейвахів завжди бардак, а після бардаку у владних кріслах опиняються ті самі курортники. Давайте звільнятися помалю від якихось турківських стереотипів мислення. Тут є все для розвитку, та попри все це тут є купа хитрих гоїв, котрі ще й не пробували знімати шапку з двома кокардами. Ліквідація району – це плід діяльності тутешніх мудрагеликів, котрі думають відсидітися в своїх замках. Але коли почнеться тотальне жебрацтво, то обов’язково з’явиться Довбуш і постукає барткою не в одну замкову браму. Тому вже сьогодні підпанки всяких мастей нехай думають, як не вернути історію трохи назад, бо буде біда не тільки для жеброти, котрій крім кайданів немає чого втрачати.

1
2 Вуйко   (23.03.2013 13:00)
Пане Вікторе, зря ви так. Депутат кличе вас приєднатись до нього. І він захищає дуже правильну позицію. Коли Турка перестане бути райцентром, значно зменшаться бюджетні надходження в Турку. І смію вам нагадати, що гроші в Турку приходять ззовні або у вигляді зарплат бюджетників, або від заробітчан. Все! Далі ці гроші крутяться тут і за них потім закуповуються споживчі товари ззовні. Якщо один з цих грошових потоків обірвати, то буде труба. Населення взагалі зжебріє. І тоді ні вам, ні Лабецькому, ні взагалі нікому краще не буде. Розумійте це!

0
1 Victor   (23.03.2013 09:52)
«Коли виносять з хати мого сонного сусіда, я не бачу, бо сам сплю. Коли винесли моє майно, то я також не бачив, бо сам спав, спав і мій Сірко. А коли мене понесли, то я так міцно спав, що не прокинувся навіть тоді, коли гули наді мною тривожні дзвони». Дозвольте спитати, а хто першим повинен прокинутися від затяжного сну, чи не сам ґазда, коли в нього горить обійстя і смердить димом, чи він вчадів? То яка реакція тих людей, організації котрих розформовують і вони залишаються на узбіччі соціального життя? Особисто я не бачив у Турці якогось бунту, чи рейваху з цього приводу. Ніхто не перекривав дороги, не блокував колію, не обтинав дроти високовольтних магістралей, не закручував крани нафтогонів, не перекидав лісовози з лісом, не блокував приватизовані столичними, чи обласними чиновниками, бойківські землі. Зрозумійте просту річ, рабу-пролетарію «насвистати», в якому районі йому жити, ні тут, ні там йому ярмо ніхто не полегшить. Він завжди буде перегноєм, який вкидають в свої грядки верховні ґазди, аби зібрати порядний урожай. Тому ніхто його й не питає, що робити з районом. А от ті, хто при владі в районі, вся ця армія відпочивальників, курортників-пенсіонерів, повинна була б, бодай хоч повернутися на своєму владному бамбетлі, з боку на бік. Та де там. Дзвони, тормоси, давай стусани, сунь під ніс нашатир, а їм, як «мертвому припарка». То Ви, пане депутат, кличете мене на барикади, даєте мені вила й посилаєте в пекло, щоб самому далі хропіти в стеблі на бамбетлі? Я вже бачив попів, які науськували народ на народ, аби самим стати за церковний прилавок. Люди й понині ненавидять один одного, думаючи, що вони Христа захищали. Так що давайте, очолюйте військо рабів, але на поєдинок вийдете самі, як Давид проти Голіафа, чи Пересвєт проти Чолубея, ну а раби вже підберуть те, що покинув на полі брані противник, тікаючи від богатирської сили воєводи. На більше їм нема чого розраховувати.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.