П'ятниця, 18.08.2017 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Твої люди, Бойківщино !

І СОБІ НА ВТІХУ, І ЛЮДЯМ НА РАДІСТЬ
Українці дуже багаті, може найбагатші поміж усіма слов’янами, різнобарвними народними піснями. Вони не мудрують, складаючи свої пісні; у них пісні виростають самі, як квіти на полях зелених, і їх така кількість, якою не може похвалитися жоден народ у світі.
Павел ШАФАРИК.

Так, українська народна пісня, якою б вона не була - сумною чи жартівливою, - невимовно гарна і мелодійна. Вона є окрасою багатющих репертуарів народних фольклорних колективів України.

З кожним роком усе відомішим і популярнішим на Турківщині та й за її межами стає народний колектив з мелодійною назвою «Бойківчанка» Народного дому с. Риків у складі якого 11 чоловік. їх єднає палка любов до народної пісенної творчості. Твори у виконанні колективу- колоритні, запальні - не залишають байдужим жодного слухача. Шквалом бурхливих оплесків закінчується кожний виступ «Бойківчанки».

Цей фольклорний колектив формувався давно, ще за часів роботи талановитих організаторів культосвітньої роботи -Тамари Кричківської та Павліни Котовської (колишніх завклубами сіл Межиигір’я та Риків). Пізніше творчу естафету від своїх попередників перейняв не менш активний завідувач Народного дому с. Риків Василь Жиліщич.

- Василь Зубрицький - скрипаль-самоучка - ще в шкільні роки навчився грати на скрипці. Василь Жиліщич - акордеоніст - закінчив Самбірське культосвітнє училище, працював завклубом у Закіпцях, - розповідає про членів народного колективу «Бойківчанка» їхній натхненник, організатор, надзвичайно творча і обдарована особистість Аліна Кричківська. - Дмитро Пограничний (бубніст) служить дяком у Межигір’ї та Рикові. Він користується заслуженим авторитетом серед односельчан, неодноразово був старостою на весіллях. Євген Цюцик, уродженець с. Багнувате, має великий співочий стаж. Він є дяком у Багноватому. Слід сказати, що ще з юних літ ця людина співала на сцені разом зі своєю дружиною Ніною.

Жіноча половина «Бойківчанки» виступає на сцені ще зі шкільних років. Шкільні хори, вокальні ансамблі Риківської загальноосвітньої школи займали і займають призові місця на різних пісенних конкурсах.

- Вже здавна так повелося, що без випускників нашої школи не обходиться жоден концерт у сільському клубі, - каже п. Аліна. - Звичайно, що й педагоги місцевої школи - Любов Погранична, Тетяна Іжик, Ірина Кричківська, Наталія Жиліщич, Наталія Кричківська також є учасниками цього народного фольклорного колективу. Ці, сповнені безмежної любові до всього прекрасного на землі, бойківчанки неодноразово займали призові місця на обласних пісенних конкурсах «Освітянська родина», «Гурт колядників», які проходили у місті Лева. Вони - чудові співачки. Своїми мелодійними голосами зі сцени чарують й односельців, і жителів інших населених пунктів як Турківського, так і сусіднього, Сколівського, районів.

Вже більше 20 років як існує цей творчий і добре знаний усіма колектив. За цей час він тричі удостоювався звання народного за «гоєкання», латканки, коломийки, старовинні бойківські пісні, українські народні пісні. Уже традиційно у колективі виступають сім’ями. Це подружжя Василь і Наталія Жиліщичі і їх син Віталій (сопілка); Дмитро Пограничний з дружиною Любов’ю; Наталія Кричківська з доньками Тамарою та Аліною і сестрою Тетяною; Ірина Кричківська з дочкою Тамарою. Недавно у колектив влилися Мирон Буштин та Володимир Петрик.

Керівник колективу дуже жалкує, що вже немає в живих Івана Цугирки - скрипаля, великого бойківського патріота, який жодного разу не пропустив виступу. Незадовго до смерті він прийшов у Народний дім с. Риків і зі щирістю просив не забувати наш безцінний духовний скарб -бойківські співанки. Померла і велика любителька української пісні Катерина Сьомбак, від якої записано багато бойківських пісень, які нині складають основу творчого репертуару колективу. Немає вже і Ганни Цугирки. Вона навчила усіх латканок до корів. Померла і Кароліна Славітич, яка також неодноразово виступала на сцені.

- Ми завжди пам’ятатимемо про тих, хто був разом з нами, хто вніс свою вагому частку у творення нашого фольклорного колективу, хто любив пісню, музику, життя, - стверджує Аліна Кричківська. - Але, слава Богу, живуть ще бойки, що пам’ятають звичаї і традиції, пісні нашого Бойківського краю. Дуже багато пісень записано від Ганни Цюцик із с. Багнувате, яка дуже любить співати і добре пам’ятає про УПА, про важкі часи боротьби з більшовиками 40-60-х років. Так, у нашому колективі змінюються учасники, керівники, але бойківський дух залишається, і всі готові, поки є сили, прославляти наш край, нашу Україну.

Підготувала Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №1,2016


Схожі матеріали :

Категорія: Твої люди, Бойківщино ! | Додав: Admin (07.01.2016)
Переглядів: 460 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

УВАГА ! 3 1 квітня 2017р вводиться премодерація коментарів неавторизованих відвідувачів. Ваш коментар буде опублікований після схвалення модератором ! Деталі читайте тут...

Им'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *: Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.