Понеділок, 21.08.2017 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Твої люди, Бойківщино !

ПРАЦЬОВИТІ РУКИ -ЗАВЖДИ В ЦІНІ

Слова, винесені в заголовок, підтверджує саме життя. А тим більше, коли йдеться про людей звичайних робітничих професій - монтажників, зварювальників, токарів, слюсарів, механіків, швачок, будівельників, теслярів, електриків...

Звичайно, минає час, впроваджуються нові технології постають нові вимоги, а отже, й з’являються нові спеціальності. Але без тих, які згадані вище, все одно нам не обійтися. Висококласні робітники-спеціалісти з будівництва, енергетики, транспорту, харчування чи побуту й далі залишаються затребуваними на ринку праці. До того ж, за свою якісну роботу вони можуть мати не тільки повагу й авторитет, а й чималі гроші і влаштувати життя не гірше за тих, у кого за плечима по кілька вишів.

Здобути ту чи іншу робітничу спеціальність можна у професійному ліцеї, яких в Україні нині, як кажуть, до кольору, й до вибору. Ось тільки увага з боку держави до цих навчальних закладів останнім часом впала.

Переважній більшості професійним ліцеям нині важко доводиться без добротної матеріально-технічної бази, без належного бюджетного фінансування, з низькою, на противагу попереднім рокам, кількістю вступників, але є надія, що держава все ж таки повернеться обличчям до професійно-технічної освіти і зможе підняти її на якісно вищий рівень.

Про все це, та багато іншого, ми говорили нещодавно з нашим гостем - директором Турківського професійного ліцею Ярославом Юричком. Ярослав Володимирович пройшов усі щаблі у профтехосвіті - від майстра (розпочинав працю в Турківському технічному училищі №3) до директора ліцею. Деякий час трудився у сільському та лісовому господарстві, а у 2000-му знову повернувся у профтехосвіту. До 2006 року був викладачем спецдисциплін, з листопада 2006р. по листопад 2013-го- заступником директора з навчально-виробничої роботи. І ось уже третій рік він очолює Турківський професійний ліцей.

- Ярославе Володимировичу, чи змінилася за цей час система профтехосвіти і чи відповідає вона сучасним вимогам?

- Звичайно, що в минулі роки професійно-технічній освіті приділяли значно більше уваги, аніж зараз. Сьогодні ми самі мусимо думати, як нам вижити й рухатися далі. Раніше кожна організація чи установа давала певні відрахування у профтехосвіту. Сьогодні вільних коштів, щоби можна було їх інвестувати в профтехосвіту, немає, і тому ми, так би мовити, залишаємося поки що на плаву. Потребує великих змін і ринок праці. Ми вивчаємо його і стараємося, по можливості, підлаштовуватися під нього. Саме такі процеси проходять зараз при підготовці кваліфікованих робітників сфери послуг. Бо до 2010 року технічні заклади готували робітників у переважній більшості для промисловості, зараз ці професії не популярні, адже промисловість - в занепаді. Тому в ліцеї почали вводити нові професії, які орієнтовані на само-зайнятість, тобто ті, оволодівши якими людина сама могла би заробляти собі на прожиття. Наприклад, токар чи машиніст крану автомобільного мусять працювати там, де є виробництво, а такі як столяр, виробник художніх виробів чи електромонтер уже можуть відкрити власний бізнес. У Турківському професійному ліцеї перекваліфікували професію «електромонтер лінійних споруд, телефонного зв’язку і проводового мовлення», яка зараз не така актуальна на ринку праці, - на професію «електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування», а професію «електромонтер електричних споруд» - на «електромонтажник», або «електромеханік силових мереж». До речі, усі професії, які освоюють у ліцеї, тепер інтегровані - не ординарні. Якщо, скажімо, випускник, після закінчення ліцею, не має можливості влаштуватися за першою спеціальністю, то у нього в запасі є ще друга, яка записана у дипломі.

- Цього навчального року у Вашому ліцеї відкрили нові спеціальності. Кажуть, був навіть конкурс.

- Так, минулого року ми одержали ліцензію на відкриття чотирьох нових інтегрованих професій. А чому б не відкрити у Турківському ліцеї навчання за спеціальністю «перукар»? -одного разу задали ми собі таке запитання. Тим більше, що дану пропозицію неодноразово висували нам як батьки, так і учні, під час проведення у ліцеї днів відкритих дверей. Цього навчального року ми вперше ввели у навчальну програму таку професію як «перукар-модельєр» і другу, споріднену до неї, - «візажист». Таке нововведення особливо зацікавило наших дівчат. Бо тепер вони мають можливість здобувати її в Турці, а не їздити у Львів, Дрогобич чи деінде, щоб вивчитись на перукаря. Надіємося, що невдовзі й юнаки опановуватимуть цю спеціальність, а також приїжджатимуть до нас на навчання й діти з інших районів. Оволодіння цими двома фаховими професіями дає можливість започаткувати власну справу. Перукарню чи модельний бізнес можна відкрити навіть і на дому. Замість прогнозованих 25 учнів, на конкурсній основі набрали 30 осіб, хоча було 35 претендентів. Старшими майстрами працюють спеціалісти, які закінчили міжрегіональне вище професійне училище у Львові і заочно продовжують навчання в Київському національному університеті культури й мистецтв. Щоправда, набираючи такі групи, мусили віднайти кошти й на створення відповідної матеріально-технічної бази. їх взяли з оплати за проживання тих людей, які тимчасово орендують кімнати у гуртожитку ліцею, і використали на обладнання майстерні для перукарів. Обійшлася вона нам майже в 90 тисяч гривень. Правда, дещо ще потрібно дообладнати в ній, але в основному майстерня забезпечує практичні потреби перукарів. Вже навіть учні ліцею, та й майстри, користуються її послугами.

Але на досягнутому не зупиняємося. На наступний рік готовий пакет документів (чекаємо лише на засідання комісії в обласному департаменті освіти і науки) для затвердження і видачі ліцензії на створення професії «секретар керівника (організації, установи, підприємства)» і спорідненої до неї -«адміністратор». Що спонукало нас це зробити? Ми підписали угоду із Вишнянським коледжем Львівського національного аграрного університету на ступеневу освіту. Тобто, закінчивши наш професійний ліцей, учні мають право без вступних іспитів поступити на третій курс у цей коледж. Подібне практикуємо давно. Днями ми прийняли шостий випуск наших студентів, які навчаються на заочній формі навчання у Дрогобицькому механіко-технологічному коледжі. Тобто це електромонтери, токарі, електрозварники, які здобували освіту у нас, потім були зараховані в цей коледж на другий-третій курси, закінчили його і отримали тут, у Турці, диплом молодшого спеціаліста. Цього разу проходили захист й отримали дипломи 13 чоловік. За шість років таких випускників вже є понад сто. Співпрацюємо ми й зі Стрийським механічним коледжем, який також співпрацює із Львівським національним аграрним університетом. Ті учні, що мають фах тракториста, машиніста, кранівника, слюсаря з ремонту автомобілів мають можливість - поза конкурсом -вступити у даний навчальний заклад другого-третього рівнів акредитації. Тобто, оволодівши кваліфікацією робітника, оминувши ЗНО, можна здобути вищу освіту. У цьому й прерогатива такого навчання.

Слід сказати, що досить тісна співпраця у нас і з районним центром зайнятості в організації перепідготовки незайнятого населення.

- Ярославе Володимировичу, що можете сказати про фінансовий стан у галузі профтехосвіти? Адже серед профтехосвітян сьогодні посилюються протестні настрої у зв’язку з тим, що багато закладів переводять на фінансування з місцевих бюджетів?

- Дійсно, понад 400 професійно-технічних закладів в Україні залишилися без фінансування з державного бюджету. Вони стихійно, без будь-якого узгодження чи попередження, були передані на фінансування місцевим органам влади, де на таку передачу абсолютно не розраховували. Тому минулого тижня працівники профтехосвіти з усієї України їздили до Києва на протести. Турківський професійний ліцей, дякувати Богу, ще залишився під опікою обласного бюджету. Хочу наголосити, що подібних нам є в області ще 22 навчальних заклади, на відміну від Стрия, Червонограда, Нового Роздолу, Дрогобича, Самбора та інших, які взагалі залишилися за бортом державної опіки і зараз не мають грошей на проведення професійно-освітньої діяльності. То є трагедія, бо не знати, де їм подітися. Наприклад, Стрий має чотири вищі професійно-технічні училища, а міська влада їх до себе не бере, бо заздалегідь не були закладені кошти на їх утримання. А в нас, наскільки я знаю, на захищені статті (стипендія, заробітна плата, плата за енергоносії) останніми роками постійно йде виплата в повному обсязі. Не знаю, як надалі може бути з оплатою за харчування наших учнів. Наразі нам виділяють стільки коштів, що ми можемо прохарчувати одноразовим гарячим обідом 12 дітей- напівсиріт та 20 учнів із малозабезпечених сімей. Також у нас навчається 150 дітей-сиріт. Чесно кажучи, переживаю за це, бо не знаю, як в подальшому може скластися ситуація.

На даний час в ліцеї навчається 508 учнів - на трьох курсах, хоча за останні два роки відчувається демографічний спад. Але надіємося, що з 2017-го почнеться ріст і ми дійдемо до цифри 700. Наш ліцей розрахований на 720 учнівських місць. У хороші роки у нашому професійно-технічному закладі навчалося 689 учнів.

Хочу зазначити, що за час роботи на посаді директора ліцею, разом із колективом доводилося вирішувати безліч назрілих і нагальних проблем, різних завдань. На початку свого директорування, за допомогою меценатів, працівників ліцею, на подвір’ї, біля головного входу, було споруджено, а згодом і освячено, статую Божої Матері. Тому ми щиро віримо, що Богородиця, Цариця Свята, допомагає нам у всіх наших справах.

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №6,2016


Схожі матеріали :

Категорія: Твої люди, Бойківщино ! | Додав: Admin (11.02.2016)
Переглядів: 384 | Теги: Юричко | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

УВАГА ! 3 1 квітня 2017р вводиться премодерація коментарів неавторизованих відвідувачів. Ваш коментар буде опублікований після схвалення модератором ! Деталі читайте тут...

Им'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *: Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.