Вівторок, 20.11.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Твої люди, Бойківщино !

ВИШИВКА - МАЙСТЕРНЕ ТВОРІННЯ ЗОЛОТИХ РУК УМІЛЬЦЯ

Для українців вишиванка - не просто одяг. Це щось винятково особливе, особисте, рідне, святе. Вишиванка як символ, який оберігає корені нашого народу. Це наша історія, міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код.

Сьогодні, зустрічаючи на вулиці людину у вишиванці, вже й не дивуєшся. Роки незалежності внесли свої корективи. Вишиванка стала невід’ємною частиною гардеробу українця, бо це модно, це стильно, це гарно.

Поставивши собі за мету навчити вишиванню кожного, хто цього забажає, відома на Турківщині та за її межами вишивальниця з Турки, Розалія Канарєєва , не лишень часто дає прекрасні майстер-класи з традиційної народної вишивки на різного роду культурно-освітніх заходах, а й знаходить час, аби вести в нашому місті гурток вишивальниць.

Днями я зустрілася з майстринею вишивки, яка й розповіла про це чудо-ремесло.

- Не знаю, як для кого, а для мене тема про вишивку і вишивання, як про найдревніше ремесло, безкінечна. Адже чогось другорядного у вишивці нема. Немає значення, що людина вишиває - серветку, рушник, скатертину, сорочку, блузку чи картину - все в кінцевому результаті вивершується в головне - починаючи від тканини, палітри, ниток, орнаменту чи об’ємності самої вишивки, - каже п. Розалія. - До речі, кожна вишита річ має свою мову, мовлення. Це письмо знаками, так би мовити, словесна лексика. Ось візьмемо для прикладу рушник. У наших предків у сиву давнину він мав магічне, тобто захисне значення. Його пускали на воду, в’язали на деревах і святих криницях, на хрестах могил, клали на каміння і молили богів, аби відвести всяке лихо, порчу, стихію, аби родину обминула біда. З рушниками проводжали у походи князів та гетьманів.

Так, дуже багато див є на світі, але такого дива, як вишиваний український рушник, ніде, крім України, немає. Ні одна з інформаційних технологій не йде в порівняння з полотняним сувоєм, що увібрав у себе всю мудрість віків і магію багатьох попередніх поколінь. Рушник живе, та ми не завжди можемо прочитати той вишитий «манускрипт», що зберігся в народі й донині.

- То що ж головне в рушникові?

- Та все! Найперше - полотно, воно має бути по довжині суцільним і обов’язково - не дірчате (так звана панама), а звичайним лляним домотканим. Неабияке значення має і довжина рушника. Вона залежить від того, для чого він слугуватиме. Нитка, орнамент, барвистість кольорів теж мають неабияке значення. І, звичайно ж, символи.

- Розкажіть нашим читачам про ці магічні символи. Що вони означають?

- В українському вишиванні є 12 головних символів:

1). Коло - один з початкових символів древності. То символ сонця і означає божественну життєдайну енергію. Кажучи іншими словами, - це безперервність буття і вічності.

2). Квадрат - одна з центральних фігур в орнаменті. Символізує досконалість, гармонію, порядок. Перехрещений квадрат, а він часто вишивається в чоловічих сорочках, означає «земне поле». В плані духовності, квадрат символізує Матерію, як символ досконалості - дух. До того ж, це знак особливого числа 4: 4 точки земної кулі, 4 сторони світу, 4 пори року, 4 частини нашого буття.

3) Ромб є архаїчним знаком. То символ плодючості. Основою розшифрування значення цього символу є чоловіче і жіноче начала. Ромб ще називають Трипільським квадратом. Виявляється, що квадрат ще й образ борони - інструмента, що готував землю до засіву.

4) Трикутник - у давніх віруваннях - це символ Божої брами, що веде до життя вічного. То символ єдності трьох світів -земного, підземного і невидимого небесного, або духовного. Це три стихії - вода, вогонь, повітря.

5) Шеврони - фігури, подібні до трикутника, але не мають основи, тобто незамкнуті. Повернуті вершиною вниз, означають жіночу, або матеріальну сутність; вершиною вверх - чоловічу, духовну.

6) Спіраль - символ плинності часу та циклічність руху сонячного диска. У спіралі наші предки бачили схематичне зображення еволюції Всесвіту, його безкінечності.

7) Хрест символізує ідею центричності, а не розмежування простору.

8) Сварга - це той самий хрест, але в русі. В давні часи він асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям.

9) Ключі - так звана сигма (Б)- трактується як шлях до досконалості. До речі, одяг, вишитий «ключовими» символами, здатний оберігати енергетику людини від негативних впливів.

10) Повна Рожа - або 8-про-менева Зірка, Октаедрон - це Зірка Матері. Цей знак дуже часто бачимо на іконах Богородиці - Пречистої Діви Марії.

11) Кривий танець - знак, який називається безкінечником. Це зображення життєвого шляху і водночас - символ вічного буття.

12) Світове Дерево - Дерево Життя. Коріння дерева -це минуле, стовбур - сучасне, крона - майбутнє. Іншими словами - це єдність трьох світів - потойбічного, сучасного і прийдешнього.

Хата без рушників, що родина без дітей, - казали у давнину. Тож вишиваний рушник має бути в кожній оселі.

- Розаліє Миколаївно, вже кілька років поспіль Ви є керівником гуртка «Вишиванковий рай». Розкажіть про його діяльність.

- Це такий собі невеличкий гурток при Турківській районній бібліотеці, створений 5 років тому, з ініціативи директора центральної районної бібліотечної системи Ганни Семків. В основному всі відвідувачі гуртка прагнуть навчитися різних технік мережок, плетіння нитками - макраме та норвезької вишивки - хардангер, також опанувати техніку мережива «фриволіте» та іншого.

Спочатку заняття проводили двічі на місяць - по середах. Хто хотів, той навчився різних технік, в т. ч. й вишивці бісером. І тепер це справжні майстрині. Особливо хочу відзначити найактивніших. Не перебільшу, якщо скажу, що легендою-вишивальницею стала провідний бібліограф районної бібліотеки Ольга Різак. Ольга Миколаївна ще до занять в гуртку прекрасно володіла голкою. У її мистецькому доробку - понад 20 вишитих рушників, близько 40 орнаментів на подушечки. За два роки занять у гуртку «Вишиванковий рай» з-під умілих рук Ольги Миколаївни вийшло 44 вишитих нитками сорочок, блузок, тунік, сукенок, костюмів. Ці речі-вишиваночки для чоловіка, дітей, онуків та для близької родини, добрих знайомих, друзів.

За останні два роки майстриня прекрасно оволоділа технікою вишивки бісером. Знаєте, скільки створила картин? 65! 17 з яких - ікони. Мені дуже приємно, що в моїй колекції вишиванок є дорога реліквія від Ольги Миколаївни на моє 70-річчя. Це дуже старовинна ікона «Богородиця в молитві» (на фото), вишита бісером. Ольга Миколаївна користується в основному послугами Інтернет-магазинів. Саме всі вишиті картини й були замовлені нею через Інтернет. Вишиванки Ольги Різак мають наші земляки в Німеччині, Ізраїлі, Польщі, Росії, і майже в усіх областях України. Руками золотими називають поціновувачі давнього ремесла - вишивання - руки Ольги Різак. Її оселя -прекрасний домашній музей вишиванок, котрий милує око, зігріває душу і серце.

А ще надзвичайно талановитою вишивальницею є бібліотекар Ганна Шийка. Мені довелося бачити її вишиванки - прекрасні, об’ємні, колоритні. Вони не раз виставлялися на районних виставках і завжди отримували високу оцінку відвідувачів. Як істинна християнка Ганна Матвіївна поофірувала 7 вишитих ікон храму Різдва Христового, що в Турці. Чимало її робіт знають в Чехії, інших країнах.

Радує й те, що до опанування майстерності вишивки тягнуться молоді - Оксана Роздольська та Богдана Комарницька. В її творчій скарбничці також багато справжніх шедеврів мистецтва.

Відрадно й те, що гуртківцями, до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, нитками вишито панно із «Заповітом». Окремо - бісером - портрет Шевченка, малий Герб і Гімн України. В бібліотеці оформлено постійно діючу книжкову виставку-стелаж з відповідною літературою.

Дні стали коротшими , а тому ми тепер збираємося рідко, в основному, коли треба вирішити якісь нагальні питання, чи для консультації. Вишиванням кожен займається вдома, у вільну хвилину.

Від щирого серця кажу, що дуже рада за своїх колег-вишивальниць. Адже коли, образно кажучи, учні перевершують своїми успіхами, досягненнями вчителя, це ще один переконливий доказ того, що старання не марні, а переданий досвід обов’язково знайде своє відображення в наступних поколіннях вишивальниць.

Розмовляла Ольга ТАРАСЕНКО.

Газета "Бойківщина" №47,2017


Схожі матеріали :

Категорія: Твої люди, Бойківщино ! | Додав: Admin (01.12.2017)
Переглядів: 383 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.