Середа, 15.08.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Твої люди, Бойківщино !

МАЕСТРО ЙОСИП СОЗАНСЬКИЙ: З МУЗОЮ - ДО КОРЕЙЦІВ

З нею, музою, турківчанин Йосип Созанський побував у багатьох країнах Східної Європи. Перед ним - високого рівня професіоналом класичної музики - широко відкривали парадні двері філармонії та оперні театри у Австрії, Хорватії, Швейцарії, Польщі, Румунії, Італії.

Популярність чернівецьких симфоністів, під орудою художнього керівника, головного диригента Йосипа Созанського, не так давно вийшла за рамки Старого Світу і сягнула іншої частини планети - Азії, дійшла до корейського півострова. Вищі музичні кола Південної Кореї на офіційному державному рівні запросили симфоністів Чернівців на концертні гастролі до своєї країни. На них побували буковинці двічі: торік і цьогоріч.

Кілька літ тому, у дослідженні науковця, мистецтвознавця Лілії Назар, під назвою «Чернівецький симфонічний», яке було опубліковано в київському журналі «Музика», у популярній формі аргументовано розкрита специфіка праці симфоністів.

Різними були професійні сходинки оркестру. Чітким і досить позитивним плином позначилась його робота з 2000 року. Саме тоді колектив очолив колишній студент диригента Львівської консерваторії, композитора, лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка, Героя України Миколи Колесси, Йосип Созанський.

На омріяну посаду диригента Чернівецького симфонічного оркестру пройшов по конкурсу. По набраних балах, залишив позаду навіть киян (до цього за фахом працював у Львівському театрі опери та балету ім. С. Крушельницької). А через два роки він вже був головним диригентом симфонічного оркестру та художнім керівником на Буковині. А невдовзі ректорат Національного університету ім. Ю. Федьковича запропонував йому вести у вузі музичну студію. А ще він - керівник симфонічного оркестру Чернівецького музичного училища ім. Ст. Воробкевича.

У творчій праці немає меж. Керуючись цією істиною, Йосип Созанський стажувався у майстер-класі Арвіна Ачеля у Відні, брав майстер-класи у професора, академіка В. Жрданії (США). Згодом став переможцем 4-го Міжнародного конкурсу диригентів ім. Лютославського (м. Білосток, Польща). Гастролював як оперний і симфонічний диригент по багатьох країнах Європи. Працював з кількома оркестрами України.

За високі творчі успіхи, у 2008 році оркестру було присвоєно звання Академічного, а його художньому керівникові, головному диригенту - Йосипу Созанському - у 2009 році присвоєно звання Заслуженого діяча мистецтв України.

Творча біографія високопрофесійного митця багата на видатні та пам’ятні події. Чого хіба вартий Міжнародний благодійний Бал Chivatous Ball - Великий Лицарський Бал, який відбувся золотої осені 2007 року в колишній резиденції буковинських митрополитів (тепер в університеті), на якому, під його диригуванням, грав симфонічний оркестр. Присвячувалася ця велика мистецька імпреза Дню міста Чернівці. Те, що королівська знать Європи вибрала для своєї розваги Чернівці, є не випадковим. Як самі зізналися королі, звабила їх музика симфонічного оркестру.

Великим успіхом увінчався концерт симфоністів у 2000 році на сцені Київської Національної філармонії - у рамках українсько-швейцарських днів культури у Києві. Україну на цьому мистецькому святі представляв, власне, оркестр Йосипа Созанського.

Оркестр, під керуванням нашого земляка, з успіхом брав участь у фестивалі «Прем’єри сезону» (Київ, 2002) і Днях буковинської культури в Києві (2004).

Йосип Йосипович плідно співпрацює зі швейцарським камерним хором при Тон галле оркестрі, Львівським оперним театром ім. С. Крушельницької. Успішно пройшов стажування у Відні у Winer Music Seminar.

За право першопрочитання нового твору видатного композитора з Парижу Ігоря Панова змагалися всесвітньовідомі диригенти - Геннадій Рождественський і Вахтанг Джорджанія і їх колективи. Але композитор надав це право Буковинському оркестру і його диригенту Йосипу Созанському. Це - велике визнання!

Прем’єра симфонії «Anno Domini 1937 «ГУЛАГ» Ігоря Панова з Парижа відбулась не в Києві, не в Москві і не в Парижі, а у Чернівцях.

Авторський концерт визначного діяча культури Франції, композитора, піаніста і музикознавця Ігоря Панова був розкішним для музичних гурманів. В його симфонії поєднувалися бравурний фарс, абсурд мракобісся сталінських часів, скорботна безвихідь та неминучий катарсис диявольської системи. Усі ці відтінки вдалося майстерно відтворити чернівецьким музикантам. Так охарактеризувала першопрочитання симфонії «ГУЛАГ» Ігоря Панова музикознавець Таїсія Кириловська.

Захоплювалися мистецтвом буковинців видатні вокалісти, яким довелося виступати з Чернівецьким симфонічним: Д. Гнатюк, Н. Матвієнко, М. Стеф’юк, В. Лук’янець, В, Гришко, А. Шкурган. З оркестром постійно виступають висококласні музиканти-піаністи Е. Чуприк, Й. Ермінь, О. Поляков, Ю. Лисиченко, Ю. Гаваі (Японія), А. Яронь (Польща), скрипалі Б. Которович, О. Камартін (Швейцарія), альтист Д, Гаврилець, флейтист А. Шутко, віолончеліст Р. Горн (Німеччина), кларнетист В. Возняк (Швейцарія), гітарист А. Остапенко.

Прем’єри музичних творів -один з основних напрямків оркестру. Чернівецький симфонічний дав життя багатьом опусам сучасної музики, особливо українських композиторів Л. Дичко, Ж. Колодубів, Ю. Ланюка, Є. Станковича, Г. Гаврильця, а також А. Ганоса (Чехія), Ж. Дергунса (Швейцарія), М. Рівіліса (Молдова), І. Ласско (Фінляндія).

Особливою творчою рисою Йосипа Созанського як диригента є його тяжіння до виконання сучасної музики, хоч в репертуарі оркестру близько ста концертних програм, в яких є зразки музики найрізноманітніших стилів та епох.

Головний диригент прагне провести цикл концертів «Антологія української симфонічної музики», відроджуючи таким чином симфонічні твори композиторів минулих епох. Наприклад, праці Д. Бортнянського, маловідому, або й забуту музику С. Людкевича, Б. Кудрика. Особливо зацікавили Йосипа Йосиповича музичні шедеври композитора, уродженця села Ісаї Турківського району М. Кузана, який проживав у Франції. Доклавши максимум зусиль, роздобув частину його творів. Це дозволило підготувати унікальний за своєю мелодією концерт. «Воскресив» головний диригент і багату музичну спадщину українки-композитора Туркевич-Лук’янович.

Йосип Йосипович не один раз підкреслював, що у роботі симфоністів-музикантів вагомою є участь соліста, кларнетиста В, Возняка, який тривалий час не лише виступає з концертними програмами, але й займається доброчинною діяльністю. Завдяки йому, оркестр має високоякісні музичні інструменти: англійський ріжок, кілька чудових кларнетів, флейт, гобоїв, валторн, які він подарував землякам.

Оркестр, що складається з вісімдесяти високопрофесійних фахівців, - кожен з яких непересічна особистість - відзначається злагодженістю гри.

Попри всі труднощі з фінансуванням, Академічний симфонічний оркестр досить успішно працює над різноманітними музично-класичними програмами.

Офіційне запрошення з Південної Кореї-прибути до цієї країни на концертні гастролі -була не вельми великою несподіванкою для чернівчан, бо до того часу душевне задоволення вони дарували багатьом країнам Європи. Зокрема кілька років поспіль - палким шанувальникам класичного мистецтва Італії.

Дорога на Корейський півострів таїть в собі багато невідомого. Тим більше, в теперішніх напружених стосунках Сеульського керівництва з пхеньянським.

В ексклюзивному інтерв’ю головний диригент Йосип Созанський про далеку подорож висловився коротко: «До Варшави дісталися автобусом філармонії, до столиці Туреччини -Анкари - повітряним транспортом. А вже звідси (аж через сім годин) рейсовим літаком відбули до Сеулу. Чи була інформація про ісламських терористів? Була. Вони, власне, завше знаходяться на великих транспортних магістралях, де найбільше скупчення людей. Аби їм нашкодити. Наші музиканти вели себе досить спокійно. І це мене радувало».

У Сеул, у березні цього року, як і минулого, буковинці прибули з багатим творчим багажем. Як тільки спустилися по трапу літака, відбулась офіційна церемонія зустрічі з ними, як з професійними митцями України. Серед зустрічаючих був Тимчасовий повірений у справах України у Республіці Корея І. О. Федунків. Гаряче вітав він Йосипа Созанського і його творчих побратимів. Таку ж шану віддав їм визначний мистецтвознавець цієї азійської держави Кім Йонг-Гин та його друзі з різних профілів культурної діяльності, підкресливши, що для справжніх друзів - і далека віддаль не перешкода для добрих стосунків.

Далі був спільний обід. Українські артисти, як і торік, мали можливість ознайомитися зі стравами національної кухні дружньої країни, в основу якої входять переважно рибні страви. Після коротенького відпочинку-знову зустріч. Хвилююча, дружня. Осяяна різнокольоровими електричними вогнями в Центральному мистецькому залі Республіки Корея. Високі чини цієї держави у своїх виступах щиро висловилися за встановлення взаємних міцних культурних зв’язків.

На другий день після генеральної репетиції у переповненому корейцями залі відбувся великий концерт. Що запримітилося буковинцям: за давньою і доброю звичкою, про кожне мистецьке дійство у цій далекій азійській країні сповіщають, як правило, заздалегідь. Широко були розрекламовані у високомистецьких афішах і концертні гастролі українців. У чітко визначений час заколисували корейців своєю милозвучністю в залі оперного театру симфонії Бетховена, Моцарта, Шуберта, Штрауса, Чайковського, Колесси, Скорика, інших світових геніїв. На окремих концертах долучалися місцеві артисти.

Завдяки успішному оволодінню широким спектром набутку світової музичної класики, чернівецькі симфоністи щодня дарували своїм друзям приємні години відпочинку. їх в компоненті трактували як мистецьку декаду українців. А, отже, господарі мали можливість ближче ознайомитися зі світовими музичними шедеврами.

У 2016-2017 роках українські симфоністи заклали надійний фундамент культурних відносин між двома народами. Про це наголосив у своєму листі до керівників Чернівецької філармонії їм. Д. Гнатюка Тимчасовий повірений у справах України в Республіці Корея І. О. Федунків. Також він висловив вдячність за проведення місячної декади у РК, яка була присвячена 25-ій річниці встановлення дипломатичних відносин між двома країнами. А ще зазначив, що насичена гастрольна програма оркестру в містах Південної Кореї має важливе значення, особливо у цей тривожний для України час.

І. О. Федунків, від імені Посольства України в Республіці Корея, побажав музикантам Академічного симфонічного оркестру великих творчих успіхів, підкресливши, що радий буде вітати буковинських музикантів на корейській землі наступного року.

Квіти...квіти. Скільки їх було за кілька тижнів на руках чернівецьких музикантів!

- Таке не забувається, - зворушливо мовить маестро Йосип Созанський. - Маємо приємні відчуття від того, що наші нові друзі на далекому континенті глибоко закохані у шедеври велетів світової класичної музики. І дивно стає ще від того, що в той час, коли Північна Корея - прислужниця московських реваншистів - люто брязкає ядерною зброєю, її співвітчизники Півдня дивляться на світ через призму прекрасного мистецтва. Дай Боже миру цьому краю!

Сущі, благородні побажання.

Доречно ще зауважити, що успіх, широке міжнародне визнання наших митців самі по собі не приходять. Аби воно прийшло, доклав максимальних професійних зусиль виходець з Турки, художній керівник, головний диригент Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії, заслужений діяч мистецтв України, лауреат літературно-музичної премії ім. Ст. Воробкевича -Йосип Созанський. Він -гордість Турківщини!

Ю. КОРЧАК-КОРВІН,

На світлині: Йосип Созанський під час концертних гастролей у Південній Кореї.

Фото Кім Йонг-Гіна.

Газета "Бойківщина" №46,2017


Схожі матеріали :

Категорія: Твої люди, Бойківщино ! | Додав: Admin (02.12.2017)
Переглядів: 227 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.