Неділя, 24.03.2019 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Історія Бойківщини

Матеріяльна культура села Жукотин, турчанського повіту. *)
В самбірському часописі "Літопис Бойківщини" (ч7, 1936р) було опубліковано працю д-ра ВОЛОДОМИРА КОБІЛЬНИКА "Матеріяльна культура села Жукотин, турчанського повіту." В цьому дослідженні розкрито тодішню матеріальну культуру , побут , засоби та способи господарювання бойківського села на прикладі с. Жукотин. Матеріали цієї розвідки не втратили своєї цінності і сьогодні.

Жукотинський газда черпає середники до життя головно з управи рілі, та скотарства. Часом знаходить зимою заробіток у лісі, але поза своїм селом, бо більші комплекси в Жукотині вже майже вирубані. Менше вже значіння має домашній промисл, ще досить примітивний, та мало поплатний.

Не можна поминути й цих занять, що є получені зі збиранням цих плодів природи, які має, не вкладаючи до них окремої праці при їх випродукуванню. Є це збирання грибів, ягід, оріхів, рослин, овочів, кори, коріння, соків, живиць, дикого меду, лічничих рослин, дерева, корчів, мінератів, а вкінці згадати треба про риболовство та ловецтво.

Ця галузь середників до життя та домашнього запотребування є дуже важна, бо часто дає ґазді в Жукотині деякі доходи, — щобільше існують професійні збирачі, які з цього вдержуються, — головно грибарі та грибарки.

Визбирування натуральних плодів природи стоїть на порозі культури, тому звязані з ним різні вірування та способи винаходжування є цікаві, та вимагають часто спеціального знання та досвіду...


*) Ця праця складаєтся з кількох частин :
1) Збірництво, 2) Деревляна домашня посудина, та деревляне домашнє приляддя, 3) Ткацтво, 4) Будівництво та домашня обстановка, 5) Рільництво, скотарство та лучба, 6) Одяг, 7) Приладжування поживи.

Матеріяли до цієї праці знаходяться частинно в музею „Бойківщина“ в Самборі, частинно зібрані на основі заподання Михайла Зинича, що походить зі Жукотина.

Рисунки виконав інж. Володомир Кордуба.

Повну версію статті д-ра ВОЛОДОМИРА КОБІЛЬНИКА можна переглянути в форматі PDF


Схожі матеріали :

Категорія: Історія Бойківщини | Додав: Admin (18.10.2015)
Переглядів: 964 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
0
1 Victor   (19.10.2015 07:39)
«…більші комплекси в Жукотині вже майже вирубані».

Вже в 40-х роках промисловий ліс вирубали. Зараз дорубують те, що встигло вирости до нашого часу. Цікаво, що люди збирали живицю, яка текла з «хворих» дерев. Ті дерева так важко хворіли, що доросли до наших днів і тепер потребують суцільної санітарної рубки.

Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Всі смайли
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.