Середа, 21.03.2018 | Вітаю Вас , шановний гість | Реєстрація | ВХІД

Турка-жемчужина Карпат ** Turka-the pearl of the Carpathians         В Турці

Статті про м.Турка та наш бойківський край

Головна » Статті » Проповіді

1-39. СЛОВО НА РІЗДВО СВЯТОГО ІОАННА ПРЕДТЕЧІ І КРЕСТИТЕЛЯ ГОСПОДНЬОГО.
(24-го червня за старим стилем. 7-го липня за новим стилем).

«Днесь світа світильник предпутіє творит пришествію Божію Слова, яко звізда світлая»
(Слава: на «Господи воззвах»).

Во Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Возлюблені во Христі, браття і сестри! Сьогодні ми прославляємо одного з найбільших угодників Божих, про котрого Сам Спаситель наш Господь Іісус Христос сказав, що «з народжених жінками немає ні одного пророка більшого за Іоанна Хрестителя» (Лк.7.28). Сам Іоанн Хреститель називає себе «другом Христовим, другом Жениха» (Ін.3.29). Перед тим, коли Незаходиме Сонце правди – Спаситель наш повинен був народитися від Пречистої Діви і Святого Духа, ради спасіння світу, повинно було явитися від престарілих праведних священника Захарії та Єлисавети Його провіснику, Іоанну Хрестителю, Предтечі Світла, межі пророків і початку Апостолів, земному Ангелу і небесному чоловіку, гласу Слова і воїну Христовому, котрий проповідував хрещення покаяння, говорячи: «За мною йде Сильніший за мене,… Він хреститиме вас Духом Святим» (Мк.1.7).

Явлення на світ праведника завжди являється великою милістю Божою до людей, бо праведниками стоїть і держиться весь світ, а святий Хреститель Господній Іоанн являється найбільшим праведником. В сьогоднішній день, день Різдва святого Іоанна, Предтечі і Хрестителя Господнього, звернімо особливу увагу на життя цього великого угодника Божого, щоб побачити цю, в дійсності велику милість Божу. Із Святого Євангелія ми узнаємо, що вже саме народження Предтечі Господнього було незвичним і супроводжувалося чудесами. Святий Пророк народжується по провіщенні Архангела Гавриїла від престарілих батьків: Захарії та Єлисавети. Народжується Предтеча, і священник Захарія звільняється від німоти, котрою був покараний за невірство. Народжується Предтеча, і радіє Єлисавета, з котрої знімається зневага за безпліддя.

Святий Іоанн – це син молитви, тому що його народження було плодом щирих молитов його батьків, нагородою їхньої віри, терпіння та відданості волі Божій. Праведні батьки Предтечі Господнього були піддані такій спокусі, найважчої за котру в Старозавітній Церкві не вважалося ніяке лихо. Від початку сімейного життя до самої старості вони не мали дітей. А в цей час це вважалося явною ознакою відкинення їх Богом. Можна собі уявити, якими полум’яними були молитви благочестивого подружжя, котре, при всій щирості до закону Божого, бачило себе залишеним благословення Божого. І на Небі були перечислені всі їхні зітхання і сльози. Там готувалася для них така нагорода, котрою з надлишком надолужувалося їхнє довготривале терпіння. В старості, коли вони втратили вже й надію, їм дарується такий син, народження котрого було всезагальною радістю, життя котрого слугувало дивуванням святих Ангелів, предметом благоговіння цілого ізраїльського народу; сина, котрий був посланий Богом уготовити путь грядущому Спасителю світу. Праведна відплата за довготривале терпіння та надію!

Такий плід небесного благословення повинен завжди цвісти між нами на нашій землі своєю небесною красою душі і серця. Ці чада не похоті плотської, а молитви батьківської, завжди вирізнялися високими якостями розуму та серця, не від світу та плоті сприйнятими. Такі діти батьківських молитов являються плодом не стільки природного дітонародження, скільки сили Божої, плодом благодаті Духа Божого, Котрий живе в серця благоговійних батьків. Випрошені у Господа гарячими молитвами, ще з утроби своїх матерів натхнені духом віри та надії на Господа, зростаючі під животворним впливом батьківського благочестя, вони завжди будуть радістю та втіхою не тільки для своєї сім’ї, але і для всіх оточуючих, прикрасою суспільства і самої Церкви Божої.

Та недовго святе малятко Іоанн втішалося ласкою престарілих батьків. Батько його – праведний Захарія, – був вбитим в храмі, а мати – праведна Єлисавета, – скрившись в горах, щоб спасти маля від Іродових вбивць, також в скорім часі відійшла до Господа. Як проходили дитячі роки святого Іоанна Хрестителя – нам невідомо, так як в Священному Писанні про це не розповідається. «Не запитуй мене, – говорить святитель Іоанн Златоуст, – як Іоанн під час зими та під час сонячної спеки жив в пустелі, особливо в дитячому віці». І відповідає: «Іоанн в пустелі жив, як на Небі».

Укріпляючись Божественною поміччю, дитя зростало і міцніло духом, готуючись до свого величного служіння. Тридцять років Предтеча Господній перебував у пустелі, носячи одяг з верблюжого волосся та харчуючись лише акридами і диким медом. Але ось настав час, і святий Іоанн залишає пустелю і являється на берегах Іордану. «Покайтеся, – пролунав голос проповідника посту та покаяння, – бо наблизилось Царство Небесне». Закликом до покаянна та хрещенням у Іордані святий Іоанн Хреститель приготовляв синів Ізраїлевих до прийняття Месії – Спасителя світу. Стоячи на межі двох Завітів, він, здається, нічого більше не бачив, крім двох предметів – це гріхів людських, в котрих тонув грішний світ, і Агнця Божого, Котрий брав на Себе гріхи цього світу. «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне», – взивав він до народу. І владний заклик до покаяння не залишився марним. Зі всіх сторін Іудеї став збиратися до нього народ, котрий прагнув очищення від гріхів, хрестячись у Іордані.

Спасительне діло проповіді покаяння, дорогі браття і сестри, залишається дійсним і після пришестя в світ Христа Спасителя, бо і Господь почав Свою спасительну проповідь цими ж самим словами: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне». Покаяння та віра в Христа Спасителя – це дві необхідні умови досягнення Царства Небесного. Сльози покаяння – благодатний дощ, котрий омиває всяку душевну нечистоту, і робить душу здатною до сприйняття Божественної благодаті. Тому заклик Предтечі до покаяння, заклик до виправлення, очищення від гріхів чинний і для нас. Святий Іоанн Предтеча і сьогодні взиває до нас, як колись взивав до Ізраїльського народу: «Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне». «Покайтеся…, і принесіть добрий плід покаяння» (Мф.3.10).

Яке ж напоумлення з життя Предтечі візьмемо для себе ми, дорогі браття і сестри? Дуже різноманітне. Перш за все, якщо святий Іоанн являється великим Пророком та другом Божим, то ми повинні вшановувати його з особливим благоговінням, віддячуючи йому достойною похвалою. По-друге, ми повинні по своїх силах наслідувати його доброчинностям і добрим душевним властивостям. На кінець, ми повинні прибігати до нього з молитвою в наших нуждах з твердою надією, що він подасть нам потрібну поміч, бо Предтеча Христа, будучи близько до Бога на землі, став ще ближче до Нього на Небі і, без сумніву, особливо піклується перед Ним за нас по святій своїй любові, котра властива всім праведникам. Тому вознесімо до нього свої молитви за здоров’я та наше спасіння, помолімося йому і про те, щоб навчив нас покаянню. Святкуючи його пам’ять, поревнуємо прикладу святого його життя, щоб знайти благодать і милість у Бога молитвами цього великого праведника. Будемо ж як можна частіше переноситися думкою в пустелю Іорданову, постараємось завжди носити в своїх серцях подвиги та світлий образ святого Предтечі Господнього і будемо молити його, щоб він і в нас, як колись в народі іудейському, приготував шлях Спасителю. Очистимо свої душі від гріхів, бо на це є воля Божа, в чому нехай допоможе нам Господь молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці, святого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна і всіх святих, котрі стоять біля Престолу Божого і невпинно моляться за душі наші. «Іоанне прехвальне, і вселенський Апостоле, Гавриїлово благовіствованіє, і неплодния прозябеніє, і пустині доброє воспитаніє, і іскренній друже Жениха Христа. Того моли помилуватися душам нашим». За все сіє да славиться Христос, Бог і Спас наш, со Отцем і Святим Духом во віки.

Амінь.

Віктор Саварин


Схожі матеріали :

Категорія: Проповіді | Додав: Admin (07.07.2016)
Переглядів: 974 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
ВВ-коди       Завантаження зображень Зp

Правила спілкування на сайті
Код *:
Якщо погано видно код безпеки , натисніть на нього. Він обновиться.